آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
سیاسی
۵

رویترز در گزارش جدید خود به فضاسازی رسانه ای پیرامون اقدامات ایران در فردو پرداخت

آدرس غلط بازندگان میدان

چنانکه انتظار می رفت تصویب قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی سبب ساز تحولاتی شد که در روند فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران به منصه ظهور رسیده است. قطعنامه ای که بر مبنای ادعاهایی موهوم در نابهنگام ترین زمان ممکن به تصویب رسید تا جمهوری اسلامی از یک سو در مسیر همکاری مسالمت آمیز خود با آژانس در فرایند نظارت های فراپادمانی تجدیدنظر کند و از سوی دیگر از حق قانونی خود برای به کارگیری ظرفیت های هسته ای اش که پیش تر در چهارچوب برجام با ممنوعیت مواجه شده بود، بهره گیرد.

هرچند تهران به رغم بدعهدی طرف های مقابل، راه همکاری بیشتر را گشوده نگه داشته و یادآور شده همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می کند. خبری که دیروز ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز درباره گزارش جدید آژانس منتشر کرد ناظر به چنین تحولاتی در مناسبات تهران و آژانس بود. اقدامی که کشورمان 18 خردادماه در مواجهه با تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام و اعلام شروع گازدهی به نسل جدید سانتریفیوژهای خود به آن واکنش نشان داد.

این در حالی بود که روز گذشته خبرگزاری رویترز کوشید با ادعای دسترسی به گزارش جدید آژانس مبنی بر راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 در سایت زیرزمینی فردو نشان دهد ایران گامی فراتر از اقدام اعلامی خود 12 روز پیش برداشته است اما بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت و گو با روزنامه ایران به این فضاسازی ها واکنش نشان داد و گفت: «اقدام جاری ایران مبنی بر گازدهی به نسل جدید سانتریفیوژها در چهارچوب همان اقدام اعلامی 2 هفته پیش صورت گرفته و اقدام جدیدی در دستور کار نیست.»

 به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، مقام های آژانس می خواهند در جریان مرحله به مرحله اقدامات ایران قرار گیرند  و این امر نیز در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار دارد.

سانتریفیوژهای پیشرفته آی آر-6 که متشکل از 166 ماشین است و دومین آبشار سانتریفیوژ آی آر-6 محسوب می شود که در سایت فردو نصب شده، از ویژگی هایی بهره مند است که امکان غنی سازی در درجه های مختلف را فراهم می آورد.

 بنا به گزارش جدید آژانس، ایران به این نهاد اعلام کرده که فرایند «غیرفعال سازی» را که یک مرحله پیش از آغاز غنی سازی و فرایندی برای تزریق گاز «یو اف-6» است، آغاز کرده است. پیش تر مقام های کشورمان به آژانس خبر داده بودند که مرحله مقدماتی غنی سازی را که اصطلاحا «غیرفعال سازی آبشار» نام دارد و تغذیه «یو اف-6» را نیز شامل می شود از روز یکشنبه گذشته آغاز کرده است.

تا پیش از وقوع تحولات جدید و قطعنامه شورای حکام، ایران اعلام کرده بود که از 2 آبشار جدید آی آر-6 برای غنی سازی 5 تا 20 درصد استفاده خواهد کرد.

 آژانس در گزارش جدید خود به این موضوع اشاره کرده و یادآور شده که این نهاد منتظر دریافت توضیحات ایران است که پس از تکمیل مرحله غیرفعال سازی سانتریفیوژهای نسل 6 قصد دارد چه حالتی را برای آبشار فوق الذکر اجرایی کند. موضوعی که بی تردید کشورمان اطلاعات لازم پیرامون آن را در اختیار آژانس قرار خواهد داد.

 اقدام تلافی جویانه

این اقدام کشورمان کمی پس از آن صورت گرفت که محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به تصویب قطعنامه آژانس اعلام کرده بود که ایران ماشین های سانتریفیوژ جدید را نصب و گازدهی را شروع کرده است.

 این در حالی بود که بازرسان آژانس هم برای نظارت بر روند گازدهی ماشین های پیشرفته به تهران آمدند و از نزدیک شاهد مجموعه اقدامات جدید ایران بودند. پیش از این، ایران در چهارچوب توافق هسته ای با ممنوعیت کار روی نسل سانتریفیوژ آی آر-6 روبه رو بود و تنها می توانست از سانتریفیوژهای آی آر-1 برای غنی سازی استفاده کند.

 این در حالی بود که کشورمان از سال ها قبل با دستیابی به دانش بومی این ابزار مهم در حوزه غنی سازی اورانیوم از این امکان بهره مند شده بود تا علاوه بر نسل اولیه سانتریفیوژهای ایرانی یعنی آی آر-1 نسل های پیشرفته را هم به خوبی بسازد و آزمایش کند. اما ایران بر مبنای تعهدات برجامی اش به مدت 8 سال و نیم از آغاز اجرای برجام (انتهای سال 1402) این امکان را نداشت زنجیره 30 تایی از نسل سانتریفیوژ آی آر- 6 داشته باشد و آن را به تولید انبوه برساند. اما پس از خروج یکجانبه امریکا از توافق و انفعال شرکای اروپایی برجام در دفاع از منافع اقتصادی ایران، دیگر دلیلی وجود نداشت تا کشورمان به مجموعه تعهدات خود در قالب این توافق متعهد بماند. از این رو با اتکا به قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها تصمیم گرفت با بی اعتنایی به محدودیت تعریف شده، نسل جدید از سانتریفیوژهای تولید شده را راه اندازی کرده و عملیات غنی سازی بدون مرز را آغاز کند.

رویکرد جانبدارانه آژانس

این تحولات در پی آن صورت می گیرد که روند مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین با تردید تصمیم گیرندگان امریکایی دچار وقفه ای طولانی مدت شد اما سه کشور اروپایی طرف توافق به جای چاره اندیشی برای ترغیب امریکا جهت تعیین تکلیف زودهنگام مذاکرات قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس ارائه دادند که با 30 رای مثبت، 2 رای منفی چین و روسیه و 3 رای ممتنع لیبی، پاکستان و هند به تصویب رسید و از عدم همکاری ایران با آژانس انتقاد کرد.

 پیش از تصویب این قطعنامه «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس انتشار گزارش های جزئی تر همراه با انتشار اطلاعات غیرضروری علیه ایران را در پیش گرفته بود که این رویه از سوی مقامات ایرانی با انتقاد جدی نیز روبه رو شد.

 «گروسی» در رویکرد جانبدارانه خود موضوعاتی را علیه ایران مطرح کرد که مبتنی بر اسناد واهی ارائه شده از سوی رژیم صهیونیستی بود آن هم در شرایطی که اعتبار این اسناد از سوی جمهوری اسلامی رد شده بود. مدیرکل آژانس که در چهارچوب برجام موظف بود تنها به نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران در چهارچوب این توافق و همچنین بررسی تعهدات پادمانی ایران بپردازد، پا را از این هم فراتر گذاشت و زمینه ساز شکل گیری فضایی برای بازگشایی مجدد پرونده موضوعات حل شده میان ایران و آژانس شد.

 او گزارشی را جدا از گزارش نظارت بر اجرای برجام، تحت عنوان گزارش پادمانی درباره 4 مکان مورد سوال روی میز شورای حکام گذاشت که پیش تر ایران در قالب پرونده ای موسوم به «مطالعات ادعایی» آنها را حل و فصل کرده بود.

حسن نیت ایران

ایران برای نشان دادن حسن نیت خود تصمیم گرفت در قالب یک توافق موقت سه ماهه با آژانس که در اسفندماه سال گذشته در خلال سفر مدیرکل آژانس به تهران صورت گرفت، این موضوعات ادعایی جدید را هم تعیین تکلیف کند اما متقابلا خواستار آن شد که احیای برجام باید به پرونده سازی های موهوم آژانس علیه ایران خاتمه دهد.

 با وجود همکاری مسالمت آمیز کشورمان در ماه ها و هفته های اخیر که در روند برگزاری چند نشست رودررو و پرسش و پاسخ مکتوب میان دو طرف انجام شد، ادبیات آخرین گزارش «گروسی» و سخنرانی های جانبدارانه او بی اعتنا به همکاری سازنده ایران فضا را برای تصویب قطعنامه شورای حکام مهیا کرد.

 این در حالی بود که مدیر کل آژانس تنها چند روز پیش از برگزاری نشست شورای حکام راهی تل آویو شده بود تا ملاقات های بحث برانگیز او با مقام های صهیونیستی بیش از پیش بر سوگیری رویکرد ضد ایرانی آژانس و همسویی با رژیم صهیونیستی صحه بگذارد.

اگرچه آژانس مدعی بود که قطعنامه شورای حکام محتوای تند و تیزی ندارد اما نفس صدور این قطعنامه درباره ایران که بالاترین سطح همکاری با آژانس را از خود نشان داده بود، می توانست پیامدی فراتر از هشدارهای اعلامی کشورمان داشته باشد.

 چه آن که انتشار خبر راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته آی آر-6 در سایت فردو یکی از انبوه اقداماتی است که ایران در واکنش به رویکرد جانبدارانه آژانس در دستور کار قرار داده است و می تواند در صورت تداوم راه نافرجام آژانس عواقب جدی تری به دنبال داشته باشد.