آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۸
سیاست
۶

نمایندگان از پاسخ وزیر بهداشت قانع شدند

عین اللهی: 95 درصد مردم تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند

درجلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی،  نمایندگان چابهار و تهران اعلام کردند که از پاسخ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سوالات آنان قانع شدند. به گزارش ایرنا، بهرام عین اللهی برای پاسخ به سوال معین الدین سعیدی نماینده مردم چابهار درباره علل عدم افزایش شاخص های بهداشتی و پزشکی در مناطق کم برخوردار و پرسش فاطمه قاسم پورنماینده تهران درباره تحت پوشش بیمه قرار گرفتن درمان ناباروری در مجلس حضور یافته بود.

بهرام عین اللهی در جلسه علنی دیروز مجلس و پس از ارائه گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی عملکرد دستگاه های مسئول در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج اظهار کرد: بیمه ها باید بتوانند توانایی کافی پیدا کنند تا خدمات سلامت از طریق آنها ارائه شود.وزیر بهداشت با بیان اینکه هزینه درمان هر بیمار کرونایی تحت درمان در بیمارستان ها 30 تا 40 میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: عمده خدمات بیمه ها متناسب است با منابع تخصیص یافته به آنها و با توجه به مشکلات زیادی که در دو سال اخیر داشتیم و همچنین حجم زیاد بیمارانی که به خاطر کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش درمانی بودند، امروز بیمه ها نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان مطالبه دارند. امیدواریم با مساعدت نمایندگان محترم بخشی از مطالبات بیمه ها پرداخت شود.

عین اللهی خاطرنشان کرد: با وجود مطالبات بیمه ها از آنجا که ما به همگانی شدن بیمه اعتقاد داشتیم، به صورت آزمایشی حدود 400 هزار نفر از جمعیت آسیب پذیر در حاشیه شهرها و مناطق کم برخوردار را تحت پوشش بیمه سلامت قراردادیم. با توجه به موفقیت این طرح آموزشی امسال اسامی سه دهک پایین را از وزارت رفاه گرفتیم و از تعداد 5 میلیون و 397 هزار و 510 نفر و با حذف افراد فوت شده و افراد دارای همپوشانی با سایر بیمه ها 5 میلیون و 264 هزار و 404 نفر را به صورت فعال تحت پوشش بیمه قرار دادیم. بنابراین 5 میلیون و 664 هزار نفر به افراد تحت پوشش بیمه در کشور اضافه شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس آمار موجود حدود 95 درصد جمعیت تحت پوشش قرار دارد و 5 درصد بقیه نیز که از نظر مالی دارای تمکن هستند، هنوز مراجعه ای برای بیمه نداشته اند که ما آمادگی داریم آنها را نیز تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهیم. از افتخارات دولت و مجلس شورای اسلامی است که مردم عزیزمان را تحت پوشش بیمه قرار دادیم. گام بعدی این است که بتوانیم کیفیت خدمات بیمه را افزایش دهیم که این موضوع نیز عمدتا متناسب است با منابع و اعتبارات.

عین اللهی گفت: الان میزان سهم پرداختی سازمان بیمه سلامت در سه دهک پایین در بستری 95 درصد و در سرپایی 80 درصد هزینه ها را تحت پوشش قرار می دهیم که امید داریم این سهم را افزایش دهیم. در مورد بیمه شدگان کمیته امداد و بهزیستی نیز میزان سهم پرداختی بیمه در موارد بستری 100 درصد و در موارد سرپایی 85 درصد ارتقا یافته است.

وی گفت: در نظر داریم درباره بیماران اوتیسم و معلولان تحت پوشش بهزیستی 70 درصد تعرفه بخش خصوصی را پرداخت کنیم که این موضوع به شورای عالی بیمه پیشنهاد شده است و در صورت تایید شورا به صورت آزمایشی این طرح از یکی از شهرستان های محروم آغاز خواهد شد. همچنین در بخش تعرفه خصوصی خدمات ناباروری نیز پرداخت 70 درصد تعرفه خصوصی این خدمات را به هیات دولت ارجاع دهیم که پس از تصویب هیات وزیران موضوع به اجرا خواهد رسید.

وزیر بهداشت با تقدیر از نمایندگان مجلس به دلیل تخصیص بودجه اختصاصی برای بیماران صعب العلاج اظهار کرد: با اجرای بسته خدمتی بیماران صعب العلاج و پوشش هزینه مناسب، پرداخت از جیب مردم در بیماری های پرهزینه کاهش محسوسی خواهد یافت.

عین اللهی خاطرنشان کرد: اساسنامه مربوط به بیماران صعب العلاج تدوین شده و گروه های تحت پوشش در سه گروه با 29 بیماری مشخص شده است؛ بسته خدمتی مربوطه نیز آماده شده و دستور کار هیات وزیران قرار دارد  که ان شاءالله با تصویب صندوق بیماران صعب العلاج یکی از افتخارات مجلس و دولت، حل معضل بیماران صعب العلاج خواهد بود.وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از استماع اظهارات موافقان و مخالفان گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی عملکرد دستگاه های مسئول در پوشش بیمه همگانی و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج تاکید کرد: بزرگ ترین معیار سنجش میزان عملکرد کادر سلامت کشور موضوع کرونا بود که درخشش کادر سلامت را به عینه دیدیم.

وی با بیان اینکه بزرگ ترین مولفه قدرت در کشورهای دنیا مردم هستند، خاطرنشان کرد: امروز مشاهده می کنیم کشورهای پیشرفته دنیا نظیر امریکا با داشتن همه امکانات و منابع مالی در کرونا از کشور ما عقب افتادند و امروز که میزان مرگ و میر کرونایی در ایران تک رقمی شده است امریکا بیش از 400 نفر مرگ و میر کرونایی روزانه دارد.

عین اللهی در ادامه تاکید کرد: با تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جهش کمی و کیفی در کشور ایجاد شد و امروز جمهوری اسلامی ایران بزرگ ترین قدرت سلامت منطقه است که این از افتخارات نظام است، با وجود آنکه 43 سال در تحریم و فشار قرار داشتیم دانشگاه های ما توانستند نیروهای قابلی تربیت کنند؛ اوایل انقلاب برای کوچک ترین کار نیازمند اعزام بیمار به خارج از کشور یا استفاده از پزشکان بی کیفیت خارجی بودیم ولی امروزه نه تنها مشکلات درمانی خود را در داخل برطرف کردیم بلکه شاهد مراجعات متعدد درمانی به جمهوری اسلامی ایران هستیم، بنابراین وظیفه ما حفظ کیفیت موجود است.

وزیر بهداشت با اشاره به دغدغه برخی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص ظرفیت های موجود دانشجویان پزشکی، گفت: دلسوزی این اعضا به دلیل حفظ کیفیت پزشکی کشور است و من فکر می کنم مرجع تصمیم گیری برای ظرفیت و مباحث مختلف حوزه پزشکی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است؛ باید تلاش کنیم تا کیفیت پزشکی موجود را حفظ کنیم.

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت حقوقی کادر درمان گفت: وزارت بهداشت را با 50 هزار میلیارد تومان بدهی و همچنین 70 میلیون یورو تعهد تحویل گرفتیم، چرا که در سال های 99 و 1400 بودجه ای برای کرونا تخصیص نیافته بود و از یک میلیارد دلار تخصیصی مقام معظم رهبری فقط 100میلیون دلار برای دولت سیزدهم باقی مانده بود و ما با کوهی از مشکلات معوقات و بدهی ها دولت را تحویل گرفتیم، اما با لطف خدا و حمایت مردم، کرونا مدیریت شد.

عین اللهی در ادامه به ارائه گزارش درباره میزان رسیدگی به مناطق محروم در دولت سیزدهم پرداخت و گفت: در سفرهای استانی رئیس جمهور تا امروز 12 هزار میلیارد تومان اعتبار به مراکز درمانی اختصاص یافته است؛ در این مدت 45 بیمارستان، 55 مرکز درمانی و 423 مرکز بهداشتی تجهیز شده اند و امیدواریم با تخصیص بموقع بودجه سال جاری بتوانیم 2007 پروژه بهداشتی و 253 بیمارستان در حال ساخت را تکمیل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی:عدم واگذاری یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به وزارت بهداشت خلاف قانون است

محمدباقر قالیباف در توئیتی نوشت: بر اساس قانون از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده، یک درصد متعلق به حوزه درمان است. وزارت اقتصاد باید بر اساس وظیفه قانونی خود پانزدهم هر ماه که پول به خزانه واریز می شود، عین آن را به وزارت بهداشت پرداخت کند.وی همچنین در توئیت دیگر نوشت: در نامه ای به وزارت اقتصاد و خزانه اعلام کردیم که عدم واگذاری یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده برای حوزه درمان خلاف قانون است.  رئیس مجلس تصریح کرد: حل مشکلات مالی حوزه درمان و تامین دارو بخصوص بیماری های صعب العلاج اولویت کشور است.