آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۳
ورزش
۱۷
گزارش روز

سرمربی جدید استقلال بالاخره رونمایی شد

یک آبی پرتغالی!

سعید اکبری

استقلال تهران به ساحل آرامش نزدیک شد. تا چند روز آینده  «ساپینتو» پرتغالی به ایران می آید. نام کامل او «ریکاردو مانوئل آندره سیلوا ساپینتو» است و 49 سال دارد. او می خواهد پنجاه سالگی خود را در تهران جشن بگیرد.

عصر دیروز باشگاه استقلال رسما اعلام کرد که این مربی هدایت آبی ها را در فصل بعد به عهده دارد. خود ساپینتو هم با انتشار پستی در اینستاگرام این موضوع را تایید کرد و نوشت خوشحالم که به بزرگ ترین باشگاه ایران و یکی از بزرگ ترین باشگاه های جهان پیوستم. بی صبرانه منتظر حضور در ورزشگاه آزادی هستم.  

ساپینتو در کشورش چهره ای شناخته شده است و در راستای مراودات نزدیک فوتبال ایران-پرتغال به لیگ برتر ملحق شود. این مربی هیجانی و البته گاهی جنجالی، می تواند بازار فوتبال را داغ تر و کری خوانی بین هواداران و کانال های هواداری استقلال و پرسپولیس را بیشتر کند. او در چند باشگاه با بعضی بازیکنان و حتی مدیرانش به مشکل خورده است. همچنین یکی از صحنه های بسیار معروف او در فوتبال، اعتراض عجیبش در لیگ بلژیک بوده است. ساپینتو در استاندارد لیژ به نشانه اعتراض به تصمیم داور مسابقه روی چمن خوابید و جنجال به پا کرد. حالا بعضی ها به خنده می گوید اشتباهات داوری در ایران آنقدر زیاد است که او باید کلا روی زمین چمن بخوابد! البته خبر رسیده مسوولان استقلال در این باره با مربی پرتغال صحبت کرده و شرایط را برای او توضیح داده اند. 

این مربی که در باشگاه های ستاره سرخ بلگراد، استاندارد لیژ لژیا ورشو، الفتح عربستان، براگا، گازیانتپ ترکیه، اسپورتینگ لیسبون و واسکودوگامای برزیل فعالیت کرده درست در روزهایی به تهران آمده که بحث درباره حضور کارلوس کی روش در تیم ملی هم  جدی تر از قبل شده است. 

ساپینتو فصل گذشته و از میانه های راه به تیم موریرنسه پرتغال ملحق شد که در 15مسابقه، 4برد، یک تساوی و 10شکست به دست آورد و نتوانست مانع سقوط تیمش شود. روز گذشته بعد از اعلام خبر سفر ساپینتو به تهران، بعضی از هواداران این باشگاه در فضای مجازی موضع گیری کردند و به انتقاد از آن دسته از هواداران، کانال ها و صفحاتی پرداختند که با پیام ها و نوشته های خود مانع از حضور جواد نکونام در استقلال شدند. عده ای دیگر هم به حمایت از ساپینتو پرداختند. او چهارمین سرمربی خارجی تاریخ آبی ها خواهد بود و باید دید چه نتایجی در این باشگاه به دست می آورد.

خریدهای استقلال

ساپینتو با باشگاه استقلال توافق دو ساله داشته که سال دوم آن مشروط است. یعنی در صورتی که عملکرد این مربی خوب باشد، بعد از توافق مالی، همکاری ادامه پیدا می کند. در مذاکرات صورت گرفته بین دو طرف، ساپینتو تاکید کرده باید بازیکنان خارجی تیم زیر نظر او جذب شود. در حال حاضر استقلال مشغول مذاکره با سیلوا و یامگا است. یکی از این دو بازیکن شاید در استقلال بماند. در آن صورت ساپینتو مجوز جذب دو خارجی را در اختیار خواهد داشت. باشگاه استقلال هم این اختیار را تمام و کمال به او داده تا بازیکنان مورد نظرش را بگیرد.  البته آجرلو و همکارانش در این مدت بیکار ننشستند و پیش از توافق با ساپینتو مذاکرات برای خرید بازیکنان جدید را پیگیری کردند. بر این اساس قرارداد سعید صادقی نهایی شده و به زودی آذرپاد بازیکن مس رفسنجان هم با این باشگاه قرارداد می بندد. 

مومنی می گوید: «هواداران نگرانی نداشته باشند. من قبلا هم این را گفتم. خدا را شکر به لحاظ مهره تیم خوبی داریم. اسکلت اصلی استقلال حفظ شده و با مهره هایی که اضافه می شود، ان شاا... تیمی جوان و خوب در مسابقات خواهیم داشت.»