آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۸
جهان
۴

خبر جهان

میقاتی: جامعه بین المللی همکاری نکند آوارگان سوری را اخراج می کنیم

نخست وزیر لبنان تهدید کرد که اگر جامعه بین المللی با لبنان همکاری نکند آوارگان سوری را اخراج خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان گفت: بعد از 11 سال از آغاز بحران سوریه، لبنان دیگر به ویژه در شرایط کنونی قادر به تحمل این بار سنگین نیست. من از جامعه جهانی می خواهم با لبنان برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان همکاری کند وگرنه لبنان موضعی اتخاذ خواهد کرد که برای کشورهای غربی خوشایند نیست. این موضع اخراج سوری ها از لبنان با روش های قانونی از طریق اجرای قوانین لبنان با جدیت است. هکتور الحجار، وزیر امور اجتماعی لبنان ماه مه اظهارات مشابهی را ایراد کرد. وی تاکید کرد که لبنان به رغم اینکه نمی خواهد آوارگان را مجبور به ترک این کشور کند اما نمی تواند این حجم از آوارگان سوری را بپذیرد. براساس بیانیه سازمان ملل لبنان دوشنبه خواهان 3.2 میلیارد دلار برای حل پیامدهای آوارگان سوری شد. این سازمان اعلام کرد که 9 میلیارد دلار کمک را در چارچوب طرح بحران ارایه کرده است اما بحران های پیاپی لبنان باعث شده تعداد کثیری از مردم در فقر شدید به سر برند. لبنان از سال 2020 شاهد بحران اقتصادی است. عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و نهادهای حقوقی دیگر نسبت به اخراج آوارگان سوری هشدار داده اند.

اتحادیه اروپا: تا برگزاری انتخابات کنار لیبی می مانیم

رییس هیات اعزامی اتحادیه اروپا به لیبی در جریان دیدار با معاون رییس شورای ریاستی لیبی بر حمایت اتحادیه اروپا از لیبی برای به نتیجه رسیدن طرح آشتی ملی و همین طور برگزاری انتخابات در آن کشور تاکید کرد. به گزارش آناتولی، براساس بیانیه صادره از شورای ریاستی لیبی، خوزه آنتونیو سابادل، رییس هیات اعزامی اتحادیه اروپا به لیبی در جریان دیدار با «موسی الکونی»، معاون رییس شورای ریاستی لیبی بر استمرار حمایت اتحادیه اروپا از لیبی تا زمانی که بتوان به اهداف تعیین شده در آن کشور یعنی حاکم شدن ثبات و برگزاری انتخابات رسید، تاکید کرد. الکونی نیز به نوبه خود گفت: آشتی ملی و برگزاری انتخابات در لیبی، دو پرونده مهم و اولویت اصلی شورای ریاستی در زمان حالی است. براساس این بیانیه، الکونی همچنین از نقش سازنده اتحادیه اروپا در استقرار ثبات و صلح در لیبی قدردانی کرد. پیش تر انتخابات نخست وزیری و پارلمانی لیبی به دلیل اختلافات سیاسی به ویژه درباره قانون انتخاباتی و همین طور رقابت ها میان نهادهای رسمی به تعویق افتادند. لیبی از بحران های اقتصادی و امنیتی رنج می برد. از طرفی بحران سیاسی در آن کشور با اعطای رای اعتماد پارلمان به دولت پاشاغا، در اوایل ماه مارس تشدید شد. در همین راستا عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی و مستقر در طرابلس، پایتخت آن کشور، از واگذاری قدرت به جز به دولتی که از طریق پارلمان جدید منتخب مردم برای پایان دادن به تمام دوره های انتقالی تشکیل می شود، خودداری می کند. فتحی پاشاغا، نخست وزیر لیبی که از سوی پارلمان این کشور تعیین شد، در گفت وگویی تلویزیونی اظهار کرد، گفت وگوی سیاسی که از سال 2014 با نظارت سازمان ملل میان گروه های لیبیایی برقرار است، موفق بوده و نتایج چشمگیری از این ابتکار عمل که هنوز ادامه دارد، حاصل شده است. پاشاغا درباره نحوه اجرای طرح گفت وگو با وجود اختلاف نظرهای فعلی گفت: طرح گفت وگو ویژه دولت بوده و هدف از آن گفت وگو با هر گروه سیاسی، امنیتی و نظامی در داخل لیبی بدون هیچ گونه استثنا یا کنترلی است.

تداوم  تنش های مرزی  ارمنستان و جمهوری آذربایجان

در ادامه تنش بین دو کشور همسایه ارمنستان و جمهوری آذربایجان، رسانه ها گزارش کردند که یک نظامی ارمنستانی بر اثر تیراندازی نیروهای جمهوری آذربایجان کشته شد. به گزارش فارس به نقل از روزنامه «جروزالم پست» به نقل از رسانه های ارمنستان، این نظامی روز شنبه در جریان تیراندازی نزدیک «واردنیس» در ارمنستان کشته شد. سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان مرگ این نظامی را در گفت وگو با برخی رسانه ها تایید کرده، اما تاکنون بیانیه رسمی در این زمینه منتشر نکرده است. در همین حال، وزارت دفاع آذربایجان نیز مدعی شده که نیروهای این کشور در روزهای گذشته نزدیک مرز دو کشور هدف تیراندازی قرار گرفتند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد که نیروهای ارمنستانی مواضع ارتش جمهوری آذربایجان در شهرک های مرزی را با سلاح های کالیبر بزرگ گلوله باران کردند. به گفته این وزارتخانه، به دنبال این حادثه یگان های ارتش جمهوری آذربایجان اقدامات کافی در این منطقه انجام دادند. در رویداد مرتبط دیگر، وزارت دفاع ارمنستان روز سه شنبه اظهارات باکو در زمینه نقض آتش بس را رد کرد.

آغاز تور منطقه ای بن سلمان از قاهره

ولیعهد عربستان عصر دوشنبه در آغاز تور منطقه ای خود که شامل اردن و ترکیه نیز می شود، وارد مصر شد. به گزارش ایسنا، به نقل از العربیه، قاهره نخستین مقصد سفر منطقه ای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان است که شامل سه کشور از جمله دو کشور عربی و ترکیه می شود. طبق اعلام منابع مصری، عبدالفتاح السیسی، رییس جمهور مصر در فرودگاه قاهره از بن سلمان استقبال کرد. این سفر به دستور ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و با هدف تحکیم و تقویت روابط بین عربستان و کشورهای منطقه در همه زمینه ها انجام می شود. دفتر پادشاهی عربستان هم اعلام کرد که این سفرها در پاسخ به دعوت سران این کشورها صورت می گیرد.