آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۸
اقتصاد
۸

خبرخوان

کد رهگیری برای تمام  معاملات مسکن الزامی شد

رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی در نشست با اصناف حوزه مسکن خواستار همکاری مشاوران املاک در اجرای مصوبات سران قوا در خصوص ساماندهی بازار اجاره شد و از الزامی شدن کد رهگیری برای تمامی معاملات مسکن به عنوان شرط قانونی بودن معاملات خبر داد. عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: مصوبات سران قوا در خصوص ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها مصوب شده است و طبق این مصوبه مستاجران می توانند در واحدهای مسکونی که سکونت دارند ساکن باشند و موجران نیز نهایت همکاری را داشته باشند و حداکثر در تهران و سایر کلان شهرها تا 25 درصد و در سایر شهرها تا 20 درصد افزایش نرخ اجاره بها را مجاز هستند.

عوارض صادراتی برخی محصولات پروتیینی و لبنی حذف شد

محرم سلطانی، مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تصویب ستاد تنظیم بازار، عوارض صادراتی برخی از محصولات پروتیینی و لبنی حذف شد. وی افزود: مطابق با بند یک مصوبات جلسه مذکور عوارض صادراتی مرغ، تخم مرغ، شیرخشک صنعتی و خامه فله ای جهت حفظ تولید داخل و جلوگیری از ضرر و زیان دامداران و تولیدکنندگان از تاریخ 7/3/1401 تا پایان سال جاری حذف می شود. مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بر اساس آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار کشور مقرر شد تا از تاریخ 7 خردادماه عوارض صادراتی برخی از محصولات پروتیینی و لبنی حذف شود که بر این اساس عوارض صادراتی پرداخت شده قابل استرداد به صادرکنندگان است.

قیمت گذاری دستوری  بازار را تنظیم نکرد

مهراد عباد، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: سیاست گذاری با اعمال قیمت گذاری دستوری سعی در حمایت از اقشار فرودست دارد اما در این سال ها مشخص شده که اعمال این سیاست نه تنها منجر به توزیع ارزان کالاها و خدمات نشده بلکه عدالت را هم زیر سوال برده است. وی با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری یک روش منسوخ کنترل تورم است، افزود: نکته قابل توجه در قیمت گذاری دستوری این است که در اغلب موارد، قیمت های تعیین شده نه تنها بدون در نظر گرفتن مفهوم برند و کیفیت به صورت غیرکارشناسی مصوب شده اند بلکه در اغلب این قیمت ها آینده پژوهی نیز نادیده انگاشته شده است که همین موضوع از سویی اهداف سیاست گذار مبنی بر کنترل تورم و حمایت از مصرف کننده را به انحراف کشانده و از سوی دیگر منجر به عدم ثبات در صنایع کشور شده است. 

استیضاح وزیر کشاورزی  قطعی نیست

ذبیح الله اعظمی ساردویی، نماینده کرمان در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده اند؟ گفت: باید به ساداتی نژاد زمان داد که برنامه های خود را عملیاتی کند و بحث هایی مبنی بر استیضاح وی قطعی نیست. وی با بیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی در انتصاب مدیران این وزارتخانه اشتباهاتی داشته است، افزود: دیدگاه نمایندگان نسبت به وزیر کشاورزی منفی نیست و وی جزو وزرای قابل قبول است این در حالی است که نظرات مجلسیان نسبت به عملکرد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بسیار منفی بود که در نهایت منجر به استعفای ایشان شد.

گم شدن 2 میلیارد مترمکعب گاز در شبکه

سالانه 2 میلیارد مترمکعب گاز گمشده در شبکه گاز کشور داریم که عمدتا به دلیل دستکاری کنتور توسط مصرف کننده یا خطای انسانی در خوانش کنتورها اتفاق می افتد. از مزیت های هوشمندسازی کنتورهای گاز، کاهش مصرف گازهای بدون درآمد است که با ارسال هشدار از چنین دستکاری هایی جلوگیری می کند و با حذف عامل انسانی در خوانش کنتور، ضریب خطای محاسباتی را کاهش خواهد داد.

نسبت به لایحه بودجه 1401 هشدار داده بودیم

مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در همان زمان نسبت به لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه 1401 نقدداشتیم و کارشناس های اقتصادی بارها نقدها و راهکارها را اعلام کردند.چراکه معتقد بودیم لایحه تورم زا طراحی و تدوین شده و امروز نتیجه آن را در افزایش نرخ تورم می بینیم. حجم بودجه دولت روز به روز در حال افزایش است و اگر دولت خواهان اصلاحات اقتصادی است باید سه راهکار اصلاحی را انجام دهد که اولین آن اصلاحات مالی یعنی اصلاح در سند بودجه و کاهش مخارج غیرضروری است.وی با اشاره به آثار و تبعات حذف ارز 4200 تومانی در اقتصاد گفت: با تعیین قیمت دستوری برای ارز مخالفم و اساسا اقتصاد دستور و فرمان نمی پذیرد و موضوع این است که با مسائل اقتصادی برخورد علمی و کارشناسی نداریم که یکی از مصادیق بارز آن، همین بودجه سال جاری است. در بودجه، مخارج دولت بی حد و حساب افزایش یافته و به طور قطع، بر روی نقدینگی اثر می گذارد و زمانی که نقدینگی رشد پیدا می کند، اثر آن را در تورم می بینیم. به همین دلیل است که امروز توده های مردم افزایش نرخ تورم را لمس می کنند.