آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۳
فرهنگ
۱۰

نمای نزدیک

«خانه برناردا آلبا» به لهستان رفت

گروه «یاس تمام» در جدیدترین تجربه بین المللی خود نمایش «خانه برناردا آلبا» را در جشنواره والیسکا در کشور لهستان به صحنه برد. زهرا صبری، کارگردان تئاتر و سرپرست گروه تئاتر یاس تمام درباره جدیدترین اجرای بین المللی گروه گفت: با نمایش خانه برناردا آلبا برای حضور در سی وپنجمین جشنواره والیسکا در لهستان دعوت شدیم. ما برای حضور در این جشنواره هیچ حامی و اسپانسر مالی نداشتیم و اداره کل هنرهای نمایشی نیز نتوانست حمایتی از ما کند. از این رو به دلیل قولی که برای حضور در جشنواره داده بودم با هزینه شخصی در جشنواره والیسکا شرکت کردیم و خوشبختانه تجربه بسیار خوبی بود و اجرای خانه برناردا آلبا نیز با بازخورد بسیار خوبی مواجه شد. اجرای این نمایش به والدین کودکان اوتیسم بالاخص مادران آنها تقدیم شد. به گفته صبری، گروه هایی از کشورهای لهستان، ایتالیا، کلمبیا، اوکراین، مجارستان، استونی و آلمان در جشنواره حضور دارند و از میان بیش از 130 کار متقاضی فقط 25 کار در جشنواره حضور داشتند.

لزوم تمرکز بر مسائل بنیادی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست وهفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان پیام داد و بر لزوم تمرکز بر مسائل بنیادی و فکری تئاتر کودک و نوجوان تاکید کرد. محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از پیامش نوشت: «بیایید به کودکان بیندیشیم؛ آنها تجلی همه آرزوهای زیبای ما هستند و بیایید برای کودکان از ته قلب مان آرزو کنیم فکرها و اندیشه های بلند، روشن و آسمانی داشته باشند. بی شک تئاتر یکی از گویاترین زبان های ارتباطی در دنیای امروز است و چه زیباست هنرمندانی که در شرایط سخت و دشوار به فکر کودکان و نوجوانان هستند و فضای کودکانه های خود را بر صحنه گسترده تئاتر به نمایش می گذارند.

امروز، با گسترش روزافزون انواع رسانه ها، تئاتر کودک ونوجوان به اندیشه هایی نوین از متن تا شیوه اجرا نیازمند است و در این مسیر تحولی حاصل نمی شود مگر با تلفیق حوزه های روان شناسی با تئاتر و تشکیل گروه های کارشناسی و تخصصی در این زمینه.

جواد خیابانی، داور جشنواره سینمایی شد

هیات داوران بخش مستند کوتاه و بلند سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی ایران معرفی شدند و جواد خیابانی در کنار وحید موسائیان نویسنده، تهیه کننده و کارگردان سینما، محمدرضا عرب نویسنده و کارگردان سینما، امیر تاجیک مستندساز، کارشناس رسانه و مدیر اسبق شبکه مستند و محمود گبرلو منتقد و کارشناس سینما به عنوان عضو هیات داوری این جشنواره در بخش مستند کوتاه و بلند معرفی شده است.حکم داوران سیزدهمین جشنواره فیلم های ورزشی ایران را سیدمجتبی علوی دبیر و عبدالحمید احمدی، رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره صادر کرده اند.

تاکنون بیش از 500 اثر از ایران و 68 کشور در بخش های مختلف این جشنواره ارسال شده و داوران بخش فیلم های بلند سینمایی نیز هفته گذشته معرفی شده بودند.سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی ایران و پنجمین جشنواره بین المللی عکس ورزشی ایران اواخر تیرماه 1401 برگزار می شود./ مهر

امید نعمتی برای «ژولیت و شاه» خواند

«ژولیت و شاه» تازه ترین انیمیشن اشکان رهگذر، اثری موزیکال است که به وقایع تاریخی شکل گیری تئاتر عربی در ایران می پردازد.روابط عمومی این پروژه خبر داده که امید نعمتی، خواننده گروه پالت یکی از ترانه های متن این انیمیشن را خوانده و به جمع خوانندگان ژولیت و شاه پیوسته است. بهزاد عمرانی، خواننده گروه بمرانی یکی دیگر از دیگر خوانندگان این انیمیشن موزیکال است. بهنام جلیلیان، آهنگسازی و میثم یوسفی، ترانه سرایی این انیمیشن سینمایی را بر عهده دارند.

در خلاصه داستان انیمیشن سینمایی ژولیت و شاه به تهیه کنندگی آرمان رهگذر آمده است: «جولی، بازیگر جویای نام ولی تازه کار تئاتر، توسط ناصرالدین شاه به ایران دعوت می شود تا نقش ژولیت را در نمایشی بازی کند. غافل از آن که شاه نقشه دیگری برای او دارد». همچنین این انیمیشن به تازگی در جشنواره بین المللی انیمیشن انسی 2022 به تهیه کنندگان و پخش کنندگان جهانی معرفی شد.پیش بینی می شود انیمیشن سینمایی ژولیت و شاه در اواخر سال 1401 آماده اکران شود./ جام جم دیلی