آرشیو چهار‌شنبه ۱ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۳
دانش
۱۵
آزمایشگاه

کشف مولکولی که ما را به ایده «قرص ورزش» نزدیک می کند

یاسمین مشرف
منبع: Science Alert

هرچند کاملا ثابت شده است ورزش منظم برای سلامتی مفید است و به ویژه در برابر مشکلات سلامت مانند چاقی از ما محافظت می کند، دانشمندان همچنان به بررسی دقیق تر چرایی این اتفاق در سطح مولکولی ادامه می دهند.

در یک مطالعه جدید، دانشمندان موش ها را برای تمرینات ورزشی روی تردمیل قرار دادند و چگونگی تغییرات مواد شیمیایی موجود در سلول های حیوانات را در طول زمان بررسی کردند. آنها متوجه پیدایش متابولیتی به نام لک فی (Lac-Phe) شدند که از لاکتات و فنیل آلانین سنتز می شود. فنیل آلانین، آمینواسیدی است که برای ساخت پروتئین ها ترکیب می شود و لاکتات اسید آمینه ای است که بدن پس از ورزش شدید آن را تولید می کند.

نویسندگان این مطالعه بر این باورند که موفق به کشف مسیر زیستی مهمی شده اند که با ورزش ایجاد می شود. این مسیر بیولوژیکی از نظر سطح اشتها و مقدار غذای مصرفی بر بدن تاثیر می گذارد. آزمایش های بیشتر نتایج این مطالعه را تایید کرد. محققان دزهای بالایی از لک فی را به موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند، دادند. این موش ها در طول 12ساعت بعد، تقریبا نصف غذایی را خوردند که موش های گروه کنترل مصرف کرده بودند. در عین حال میزان حرکت و انرژی مصرفی آنها بدون تغییر باقی ماند.

طی یک دوره 10روزه، دزهای لک فی منجر به کاهش مصرف غذا، کاهش وزن بدن و بهبود تحمل گلوکز در موش ها شد. وقتی صحبت از مبارزه با چاقی و بیماری های مرتبط با آن است، این نتایج می توانند نتایج مثبتی باشند. بعید نیست روزی برسد که با استفاده از این مولکول در قالب دارو بتوان از پرداختن به ورزش معاف شد. هرچند نکات قابل توجهی هم در این زمینه وجود دارد. تفاوت های دیده شده در سرکوب اشتها ناشی از لک فی فقط پس از ورزش و در موش هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند قابل توجه بود. در یان میان اثرات لک فی در موش های کم تحرکی که تغذیه معمولی داشتند، مشاهده نشد. دانشمندان همچنین به بررسی اثرات ورزش در انسان و اسب های مسابقه پرداختند و در این مورد نیز متوجه سطوح بالایی از لک فی شدند که مشخص ترین آن پس از دوی سرعت در افراد مشاهده شد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا این نتایج به طور کامل درمورد انسان هم صدق می کند یا خیر.  با هرچه بیشتر روشن شدن پاسخ های مولکولی به فعالیت بدنی، یافته های این مطالعه به برخی زمینه های تحقیقاتی ازجمله درمان کمک خواهد کرد. به احتمال زیاد خیلی چیزها وجود دارد که باید کشف شود. محققان خاطرنشان می کنند از آنجایی که لک فی در انواع متعددی از سلول های موش تولید می شود، احتمالا فقط ماهیچه های بدن نیستند که ورزش بر آنها تاثیر می گذارد. محققان می نویسند: «تحقیقات آینده برای کشف واسطه های مولکولی و سلولی فعالیت لک فی در مغز ممکن است فرصت های درمانی جدیدی برای دریافت مزایای فعالیت بدنی برای سلامت انسان فراهم کند.»