آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
ایران اقتصادی: کشاورزی
۹

اخبار

وزیر جهاد کشاورزی: 30 هزار میلیارد تومان نقدینگی برای اجرای کشاورزی قراردادی مورد نیاز است

وزیر جهادکشاورزی گفت: برای اجرای کشاورزی قراردادی 30 هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داریم که مقرر شد توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تامین شود تا کود، سم، بیمه و بذر را برای کشاورز تامین کنیم. به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در برخی عرصه های کشاورزی تولید مازاد وجود دارد اما صنایع تبدیلی نداریم، زنجیره ارزش کشاورزی در کشور کامل نیست و کشاورز از ارزش افزوده تولید خود بی بهره است، لذا باید از صنایع تبدیلی سیار استفاده کنیم که اخیرا در این زمینه با دانشگاه شریف تفاهم نامه ای را امضا کرده ایم تا کارخانجات سیار توسط ابزارآلات لجستیک به مناطق مختلف فرستاده شوند. وی ادامه داد: این کار می تواند اقتصاد در صنایع تبدیلی را افزایش دهد و اگر بسیج وارد این کار شود امور هماهنگ تر خواهد شد و ارزش افزوده افزایش می یابد. وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما به دنبال 5 کار اساسی هستیم که محوری ترین آن امنیت غذایی است که از طریق کشاورزی قراردادی قابل انجام است، تصریح کرد: تکمیل داده و اطلاعات و ایجاد رصدخانه کشاورزی، دیپلماسی غذایی و وابستگی غذای همسایگان به تولیدات کشاورزی ایران، توسعه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و صدور اسناد اراضی از دیگر کارهای اساسی این وزارت است که در هویت بخشی به کشاورزان و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی نقش اساسی دارد.

تولید 5 محصول نانویی در حوزه دام

به گزارش «ایران» به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نخستین نشست فنی و تخصصی کمیته راهبردی فناوری نانو وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد. آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور در این نشست به ماموریت ها و ساختار کمیته فناوری نانو سازمان دامپزشکی اشاره و بیان کرد: رسوخ فناوری نانو اقدامی در جهت کاهش هزینه ها و افزایش رقابت است و برای تشخیص تفریقی محصولات نانویی از محصولات غیرنانویی لازم است پیوست اقتصادی برای نانو در نظر گرفته شود. وی از تولید و ثبت 5 محصول نانویی در حوزه محصولات دامی خبر داد و افزود: پیشنهاد می کنم نشستی با حضور شرکت ها، نخبگان و هسته های فناور در کل کشور برگزار شود و از روسای سازمان های دامپزشکی برای بازدید از پارک ها و شرکت های فناوری نانو در حوزه دامپزشکی دعوت شود و نمایندگان تام الاختیار از طرف سازمان ها مدل اولیه پیشنهادی خود را در کارگروه صدور مجوز ارائه کنند.

سطح مبارزه علیه ملخ بومی به 220 هزار هکتار رسید

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات گفت: مبارزه علیه ملخ بومی که عمدتا مراکشی هستند به 220 هزار هکتار رسید. سعید معین گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای فروردین 220 هزار هکتار مبارزه علیه ملخ های بومی در 18 استان کشور صورت گرفته است. به گفته او، برآوردها حاکی از آن است که سطح مبارزه علیه ملخ های بومی حداکثر به 240 تا 250 هزار هکتار برسد. معین می گوید: 70 تا 75 درصد مبارزه علیه ملخ های بومی مربوط به ملخ مراکشی و بقیه سایر گونه های ملخ است. مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی حفظ نباتات گفت: در تهران سطحی معادل 2 هزار هکتار مبارزه با انواع ملخ بویژه ملخ مراکشی صورت گرفته است و هم اکنون مشکلی در این زمینه نداریم. ملخ های مراکشی از گیاهان مرتعی، سپس زراعی و باغی تغذیه می کنند که به دلیل ضعیف شدن پوشش گیاهی در مرتع کشور و حرکت این آفت به سمت اراضی زراعی و باغی، حساسیت برای مبارزه با آن بیشتر از سال های قبل است. طبق آمار اعلامی سازمان حفظ نباتات، پارسال در سطح 176 هزار هکتار مبارزه صورت گرفته که امسال حداکثر سطح مبارزه به 250 هزار هکتار می رسد. طبق گفته مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات، مبارزه علیه ملخ های بومی تا اواخر تیر و اوایل مرداد در مناطق سردسیر استان ها ادامه دارد و در مناطق معتدل و گرم به پایان رسیده که با توجه به تامین سموم و آفت کش به میزان کافی، مبارزه به لحاظ کیفی طی 10 سال گذشته بی نظیر بوده است.

پرداخت مابه التفاوت 8500 تومانی به کلزاکاران ابلاغ شد

وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی طی نامه ای پرداخت مابه التفاوت قیمت خرید تضمینی دانه کلزا به کلزاکاران را به صورت رسمی ابلاغ کرد. به گزارش ایسنا، در متن نامه سیدجواد ساداتی نژاد به وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور آمده است: به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب پنجم آبان ماه 1399 به شماره 180/67826 تاریخ 12 آذر 1399 مجلس شورای اسلامی، شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در راستای اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، حمایت از تولیدکنندگان دانه کلزا و تقویت انگیزه های تولید در سال زراعی 1402-1401 در جلسه تاریخ 24 خرداد 1401 تصویب کرد که شرکت بازرگانی دولتی ایران موظف است مابه التفاوت قیمت تضمینی و قیمت خرید مبادله شده دانه کلزا در زمان خرید را از محل درآمد حاصل از فروش محصولات نهایی این کالا، به کشاورزانی که محصول خود را به شرکت یاد شده در سال 1401 تحویل داده اند، پرداخت کند. همچنین در ادامه این نامه آمده است که مبلغ مذکور به ازای هر کیلوگرم معادل 85 هزار ریال است و این مبلغ صرفا باید به کشاورزان کلزاکار پرداخت شود.