آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
حوادث
۱۶

1000 کشته زیر آوار زلزله افغانستان

وقوع زمین لرزه به قدرت 6.1 در مقیاس ریشتر در شرق افغانستان صدها کشته و زخمی برجا گذاشت.

به گزارش رسانه های محلی افغانستان،  این زمین لرزه  ساعت 1:24 بامداد  حدود 44 کیلومتری شهر خوست در جنوب شرقی افغانستان و در عمق 51 کیلومتری زمین رخ داده است. «شرف الدین مسلم» معاون وزارت دولت طالبان در امور رسیدگی به حوادث طبیعی در یک نشست خبری اعلام کرد که تلفات زلزله در شرق افغانستان به هزار کشته و هزار و 500  زخمی افزایش یافته است.

مقامات محلی به خبرگزاری دولتی «باختر» گفتند که اگر دولت مرکزی کمک های اضطراری ارائه نکند، احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

منابع محلی می گویند که خسارات ناشی از این زلزله ویرانگر در مناطق دورافتاده و فقیرنشین به طور ویژه شدیدتر بوده است و خانه های گلی مردم ویران شده و در برخی مناطق نیز خانه های مردم در حاشیه کو ه ها بر اثر ریزش کوه تخریب شده است.

«عبدالغنی برادر» رئیس کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان نیز در جلسه ای فوری به  ادارات ذیربط دستور داده است تا نهادهای ذیربط با استفاده از تمامی امکانات هرچه زودتر به کمک آسیب دیدگان بشتابند.

به گفته ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارات افغانستان قدرت زمین لرزه در ولایت پکتیکا بیش از سایر مناطق بوده است.

مرکز اروپایی لرزه نگاری مدیترانه (EMSC) در توئیتی آورده است که حدود 119 میلیون نفر در پاکستان، افغانستان و هند در شعاع 500 کیلومتری اطراف کانون زلزله آن را احساس کردند.شبکه خبری بی بی سی به نقل از مرکز لرزه نگاری ایالات متحده اعلام کرد: ساعات اولیه چهارشنبه زلزله ای به بزرگی 6.1 ریشتر مناطق پرتراکمی از افغانستان و پاکستان را لرزاند و مقامات افغانستان اعلام کرده اند که احتمال تلفات قابل ملاحظه ناشی از این حادثه وجود دارد.همچنین بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، تاکنون گزارشی از تلفات و خسارت های احتمالی این زمین لرزه در پاکستان منتشر نشده است.تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی ساکنان مناطق زلزله زده در ولایت «پکتیکا» را روی برانکارد و آوارهای به جا مانده از ریزش ساختمان ها نشان می دهد.

ارسال کمک های اولیه ایران به افغانستان

در پی زلزله مرگبار افغانستان، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل با انتشار پیامی ضمن ابراز تسلیت و همدردی با ملت افغانستان از  ارسال 2 فروند هواپیمای حاوی کمک های اولیه به قربانیان این حادثه خبر داد.