آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
سیاست
۶

پاسخ به تداوم طرح «دروغ رسانه ای حذف اسناد از سایت معاونت امور زنان و خانواده»

چه کسانی کم حافظه اند ؟

پیرو تکرار برخی ادعاهای سیاست زده در ارتباط با دروغ رسانه ای «حذف اسناد از سایت معاونت امور زنان» برخی فعالان فضای مجازی نظیر خانم ابتکار و خانم مولاوردی در اقدامی هماهنگ و در پاسخ به مطلب «دروغ های آشنا» مطالبی را منتشر کردند که اگرچه چندان درخور پاسخ نیست، اما بدان جهت که ممکن است عدم پاسخ به این اظهارات، شائبه صحت آنها را به وجود آورد، این پاسخ کوتاه منتشر می گردد. در این مطلب قصد پاسخ مفصل نیست، اما تنها به چند مورد متناقض در اظهارات مرتبط با این دروغ رسانه ای استناد می گردد که خواندن آنها برای خوانندگان خالی از لطف نیست.

در توئیت حسام الدین آشنا برای تعداد تک نگاشت های حذف شده، عدد 50 ذکر شده که این تعداد در گزارش شهیندخت مولاوردی به 25 عدد تقلیل یافته است. بر اساس گفته های کارشناسان معاونت امور زنان و خانواده،50 تک نگاشت مربوط به دولت های نهم و دهم بوده و تعداد تک نگاشت های مرتبط با دولت های یازدهم و دوازدهم بسیار کمتر است که در این مورد، ادعای ذکر شده مبنی بر اینکه دولت قصد داشته اسناد مرتبط با دولت های یازدهم و دوازدهم را حذف کند، حتی در حافظه کوتاه مدت و به فاصله کم نیز دچار تناقض و عدم تطابق شده است. نکته جالب دیگر آن است که عبارت «هزاران صفحه» در توئیت آشنا تبدیل به «صدها صفحه» در پاسخ مولاوردی شده است!

همچنین ایشان ادعای دیگری مطرح نموده است که در تماسی که با روابط عمومی معاونت زنان داشتیم معلوم شد که اساسا لینک دسترسی به محتوای سایت دولت دهم در سایت طراحی شده توسط دولت یازدهم ایجاد نشده بود.

در تداوم دروغ رسانه ای مذکور باید گفت کسانی که سخن از حذف برخی کتاب ها می زنند، حتی حاضر نیستند وب سایت را جست و جو کنند و احتمالا با استناد به لینک های نادرست، مدعیات خود را تکرار می کنند. با یک مراجعه ساده و سریع به وب سایت، بی پایه بودن ادعاهای مطرح شده توسط نامبردگان نیز روشن می گردد و این افراد می توانند بسیاری از فایل هایی را که ادعای حذف شدن آنها را می کنند، در وب سایت مشاهده کنند. البته ممکن است طرح ادعاهای مذکور به دلیل عدم آگاهی از شیوه استفاده از مطالب وب سایت باشد که در این مورد می توانند از کارشناسان استفاده کنند. این افراد کافی است به بخش انتشارات سایت جدید معاونت مراجعه کنند تا ملاحظه نمایند که کتاب فوق در پرتال موجود است.

مطلب منتشر شده در روزنامه ایران جهت بررسی صحت و سقم ادعای مطرح شده از سوی آقای آشنا مبنی بر حذف تاریخچه، تک نگاشت موضوعی و... از سایت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بوده که پس از گفت و گو با مقامات مسئول در معاونت، تنظیم و منتشر شده و در روند تهیه پاسخ تحلیلی متداول نیست که با طرف دعوی هم صحبت شود. جالب آن است که این افراد، در حالی خواهان آن هستند که قبل از نوشتن هر مطلبی با آنها تماس گرفته شود که خود آنها نه تنها با مسئولان هیچ گونه تماس رسمی نگرفته اند، بلکه حتی وقتی روابط عمومی اعلام نمود که این نسخه آزمایشی است و آرشیو 30 ساله و نه 8 ساله بارگذاری خواهد شد، باز هم سخن غلط خود را تکرار کردند و تاسف برانگیزتر از این، آن است که حتی زحمت مشاهده دقیق سایت را هم به خود نمی دهند؛ این افراد ظاهرا هنوز مطلع نشده اند که فعالیت دولت قبلی تمام شده است و گویا هنوز انتظار دارند که مطالب قدیمی در صفحه اصلی باقی بماند و نام دولت متبوع شان تا ابدالدهر در صفحه اول وب سایت نمایان باشد!

از جمله مباحث دیگری که طرح آن جای تامل و تعجب بسیار دارد و به نوعی بیانگر عدم آشنایی معاونت های سابق به حداقل های الزامات فنی و سایت است، این ادعاست که شرکت خصوصی، عهده دار وب سایت دولت های نهم و دهم بوده و معاونت زنان در دولت های بعد، نتوانسته اند نسخه های پشتیبان بگیرند؛ در حالی که این گونه نبوده و وب سایتی که ماه ها در اختیار آنان بوده، امکان پشتیبانی گرفتن از محتوای آن و انتقال آن به سایت جدید را با کمترین زحمت فراهم کرده بود. حتی اگر چنین هم نمی بود، باز هم می توانستند با شرکت مزبور تماس گرفته و مشکل را مطرح کنند. هم اکنون نیز مسئولان شرکت عنوان کردند ما آمادگی همه گونه همکاری را داشته ایم ولی هیچ گونه درخواستی از سوی مسئولان سابق این معاونت صورت نگرفته است.

لازم به ذکر است که سرور وب سایت معاونت در دولت های نهم و دهم در اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است و افراد فوق الذکر می توانستند اطلاعات مورد نظر خود را که ادعای عدم دسترسی به آنها داشته اند، از آنجا دریافت کنند ولی نه تنها تلاشی برای به دست آوردن این اطلاعات نکرده اند، بلکه اطلاعات موجود را هم امحا نموده اند. این ادعا که شرکت خصوصی عمل پشتیبانی را برعهده داشته و به همین دلیل مسئولان سابق معاونت، نتوانسته اند محتواها را منتقل کنند، بیش از هر چیز بیانگر عدم آشنایی آنها با امور فنی بوده و نشان دهنده آن است که حتی قبل از پاسخ دهی، مشورت اولیه را هم نمی گیرند. چرا که اگر با اهل تخصص مشورت می کردند مشخص می شد که در همان هفته های اول استقرار دولت دوازدهم، قابلیت پشتیبانی گرفتن و حفظ محتوا و انتقال آن به وب سایت جدید وجود داشته است.

طبق استعلام از کارشناس سایت و بررسی دقیق آرشیو درگاه های ایجاد شده در سایت قدیم، اساسا ادعای عدم پاسخگویی شرکت پشتیبان که در مطالب افراد نامبرده ذکر شده، حقیقت نداشته و دلایل مستند آن هم در پنل حفظ شده موجود می باشد. ضمنا وقتی ارتباط کاری و فنی با شرکت پشتیبان سایت دولت دهم هنوز هم برقرار است، چگونه می توان این ادعا را پذیرفت که شرکت پشتیبان، در سال 92 پاسخگو نبوده است؟!

مجددا تاکید می شود شرکت پشتیبان، صرفا نقش طراح و پشتیبانی فنی سایت را برعهده داشته و محتوا و اطلاعات روی سرورهای شورای عالی انقلاب فرهنگی (که یک نهاد معتمد، معتبر و فراقوه ای است) موجود بوده و پشتیبانی شده است؛ با یادآوری این نکته که از ایجاد و فعالیت سایت خبری سه زبانه و نوپای معاونت تنها یک سال زمان گذشته بود و حذف سایت و طراحی سایت جدید با هیچ منطق مدیریتی سازگار نیست.

لازم به ذکر است که در سایت جدید معاونت بخش هایی از وب سایت نیز به منظور ارتقای سطح مدیریت فنی و محتوایی آن، به روزرسانی شده اند و لازم است که برای دسترسی محتوا به لینک های موجود در سایت مراجعه نمایند. جالب آن است کسانی که مدعی ادبیات، اخلاق و ادب هستند با وجود داشتن مسئولیت های بالا در دولت های یازدهم و دوازدهم، چنان توئیت هایی با گوشه و کنایه و تمسخر و تحقیر می زنند که کمتر نشانه ای از اخلاق و ادب می توان در آنها یافت. اما زمانی که پاسخ آنها با استدلال آورده می شود، فریاد وا اخلاقا سر می دهند!