آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
سیاسی
۵

سخنگوی جنبش النجبا عراق از جزئیات حادثه بغداد خبر داد : نقش عوامل خائن در سازمان اطلاعات عراق در ترور شهیدان سلیمانی و المهندس

 «نصر الشمری» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی «النجبا» در عراق در گفت وگو با شبکه «الاتجاه» ادعاهای مطرح شده درباره نفوذ امریکایی ها در میان افراد نزدیک به شهیدان سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس با هدف اجرای عملیات ترور را «دروغی مبالغه آمیز» خواند و در عین حال، خواستار محاکمه عناصر خائن در سازمان اطلاعات عراق شد که با امریکایی ها در عملیات ترور فرماندهان نصر همکاری کردند.

سفر رسمی و از پیش اعلام شده بود

به گزارش فارس، سخنگوی این جنبش در مصاحبه یادشده به اظهارات اخیر «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه سابق امریکا در گفت و گو با شبکه سعودی «العربیه» واکنش نشان داد و گفت: «پیش از هر چیز باید تاکید کرد که سردار سلیمانی در سفری رسمی و اعلام شده وارد عراق شد؛ پس هر گونه ادعا درباره نفوذ امریکا در میان افراد نزدیک به این دو فرمانده شهید با هدف انجام ترور و همچنین نفوذ به تلفن های همراه آنها دروغی مبالغه آمیز است. روشن است که دولت عراق، فرودگاه بغداد و دفتر نخست وزیر در جریان سفر حاج قاسم بوده اند و این اطلاعات از طریق این مجاری درز کرده است.»

حضور یک گروه تک تیرانداز در حادثه بغداد

الشمری با اشاره به مصاحبه اخیر وزیر امور خارجه سابق امریکا بیان کرد که این جزئیات تنها بخشی از گزارش مفصلی است که برخی رسانه های امریکایی پیشتر آن را منتشر کرده بودند؛ گزارشی که در آنها آمده بود یگانی از نیروهای امریکا از سفارت امریکا حرکت کرد و با کمک عناصری در سازمان اطلاعات و شماری از عناصر امنیتی کرد تحرکاتی را انجام داد. او ادامه داد حتی پس از هدف قرار دادن خودروی حامل شهیدان حاج ابومهدی المهندس و حاج قاسم سلیمانی با موشک اول، خودرو همچنان حرکت می کرد. یک گروه تک تیرانداز آن را هدف قرار داد و پس از آنکه متوقف شد با موشک دوم به آن حمله کردند.

عواملی که دست داشتند باید محاکمه شوند

سخنگوی جنبش النجبا در بخشی دیگری از اظهاراتش از سرقت برخی مدارک و لوازم همراه سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به دست عاملان ترور و مزدوران آنها خبر داد.الشمری در پایان تصریح کرد: «جنایت فرودگاه بغداد علنا و با کمک یک سرویس امنیتی عراقی اجرا شد، اما من نمی خواهم سازمان اطلاعات عراق را به کلی مسئول این امر بدانم.

شکی نیست که افرادی در این سرویس وجود دارند که به علت مشارکت شان در این جنایت مرتکب خیانت بزرگ شدند و باید طبق قوانین عراق محاکمه شوند.»