آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۷۹۳۹
سیاسی
۲

اخبار

آیت الله مکارم با بیان اینکه «می دانیم دولت تلاش می کند»،  تصریح کرد؛ حل مشکلات وظیفه هر سه قوه است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار با دکتر سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به گلایه های شدید مردم از گرانی ها گفت: امروز داد مردم از گرانی ها بلند است و می گویند که قیمت ها روز به روز افزایش می یابد.

مرجع تقلید شیعیان در ادامه به ضرورت اقناع و تبیین گرانی های اخیر به مردم، اشاره کرده و افزود: این گرانی های افسارگسیخته با وجود افزایش درآمدهای نفتی دولت معمایی برای مردم شده که لازم است دولتمردان جواب قانع کننده ای برای آن داشته باشند. وی در ادامه به قاچاق اجناس و کالا به صورت آزادانه و گسترده اشاره کرده و بیان داشت: باید نظارت ها و بازدیدها در مرز ها افزایش یابد که چرا مواد خوراکی و ارزاق مردم به راحتی از کشور خارج می شود؟

این مرجع تقلید دیگر دلایل گرانی ها را بی انصافی برخی از کسبه دانسته و افزود: باید تعزیرات حکومتی نسبت به این قضیه ورود پیدا کند. آیت الله مکارم شیرازی به گرانی مسکن و اجاره بها اشاره کرده و گفت: اجاره بهای خانه ها غوغا می کند که باید برای آن تدبیری اندیشید.

وی افزود: در صنعت خودروسازی نیز دست های پشت پرده ای وجود دارد که از طرفی جلوی واردات صحیح خودرو را گرفته و از طرف دیگر هر قیمتی خواستند برای خودرو ها تعیین کردند و هیچ کس نمی تواند با آنها مقابله کند، در حالی که قیمت مشابه خارجی، بسیار پایین تر از خودروی ایرانی است. این مرجع تقلید همچنین تاکید کرد: حل این مشکلات وظیفه هر سه قوه است و نمی توان تنها از یک بخش انتظار داشت. آیت الله مکارم در پایان این دیدار، با اشاره به گلایه های مردم از اینکه چرا مراجع نسبت به گرانی ها ساکت هستند و صحبت نمی کنند، افزود: ما مکرر تذکر داده و می دهیم که مردم از دولت جدید انتظار دارند نسبت به بهبود اوضاع تلاش کند و گرانی و تورم را مهار نماید و می دانیم که دولت در این زمینه تلاش و کوشش می کند و امیدوار است و ما هم به امید جناب رئیس جمهور امیدواریم، اما اگر آثار و نتایج این برنامه ها در جامعه و زندگی مردم احساس نشود، می تواند سبب بی اعتمادی و ناامیدی از دولت گردد.

در ابتدای این دیدار دکتر میرکاظمی گزارش مبسوط و جامعی از اقدامات دولت در زمینه های اقتصادی ارائه و تاکید کرد، برخی از این برنامه ها تکلیف قانونی از سال های گذشته بوده که چاره ای از اجرای آن نبوده و آثار مثبت آن در آینده نزدیک برای مردم محسوس خواهد بود.

اژه ای در مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام خمینی (ره): خداوند به ما توفیق کوتاه کردن دست مفسدین را بدهد

همزمان با نخستین روز از هفته قوه قضائیه، حجت الاسلام محسنی اژه ای به همراه دیگر مسئولان عالی دستگاه قضا با حضور در حرم امام خمینی(ره) با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند.

اژه ای که اولین سال حضورش در دستگاه قضا به عنوان رئیس قوه قضائیه رو به پایان است، طی سخنانی از شهدایی گفت که این قوه، هم در طول دوران پس از پیروزی انقلاب و هم در ایام کرونا تقدیم کشور کرده است. او در سخنان خود تاکید کرد: در نخستین روز از هفته قوه قضائیه و در آستانه سالگرد شهادت معمار دستگاه قضایی آیت الله بهشتی و یاران ایشان، در جوار مرقد مطهر امام راحل، با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدا و مردم تجدید میثاق می کنیم تا بتوانیم مسئولیت خطیری را که قانون اساسی، شرع انور و رهبری معظم انقلاب بر دوش ما نهاده اند به نحو احسن ایفا کنیم و از آرمان های والای انقلاب اسلامی و امامین انقلاب پاسداری کنیم.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، رئیس عدلیه با اشاره به مسئولیت های قانونی قوه قضائیه عنوان کرد: خداوند به ما این توفیق را بدهد که بتوانیم در سنگر قوه قضائیه دست مفسدین و تطاول کنندگان به جان، مال، عرض و حقوق مردم و نظام اسلامی را کوتاه کنیم و در این جایگاه به استیفای حق مظلوم از ظالم و بسط و گسترش عدالت که از اهداف والای امام راحل بود بپردازیم. رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امام خمینی(ره) با اعتماد به نفس خداباور و اتکا به مردم متدین توانست در عصر حاضر انقلاب بی نظیری را محقق کند، گفت: امام بزرگوار ما نسبت به مسائل دینی و نسبت به اصل نظام اسلامی و حتی نسبت به نظامات جامعه ما بسیار حساس بودند و چنانچه کسانی می خواستند در مقابل نظام اسلامی بایستند و به نظام اسلامی لطمه وارد کنند، حضرت امام هیچ گذشتی در قبال چنین افرادی نداشتند.

اژه ای تصریح کرد: حضرت امام خمینی(ره) نسبت به حقوق و کرامت و حریم خصوصی افراد جامعه بسیار حساس بودند و خطاب به همه مسئولین در خصوص متحد و همدل بودن و اجتناب از اختلافات که ناشی از هواهای نفسانی است، تاکید داشتند. رئیس عدلیه در پایان تاکید کرد: مکتب امام راحل زنده است و تا ابد زنده خواهد ماند.

همچنین رئیس دستگاه قضا به همراه اعضای شورای عالی قوه قضائیه پس از حضور در مرقد مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بر مزار شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران باوفای امام امت(ره) درقطعه 72 بهشت زهرا(س) حضور یافته و جهت شادی روح به خون خفتگان انقلاب اسلامی فاتحه ای قرائت کردند و از خداوند متعال برای آنان علو درجه و مقام را خواستار شدند.

مخبر: ترانزیت می تواند به اندازه نفت برای کشور درآمد داشته باشد

مخبر در جلسه کارگروه ترانزیت کشور با اشاره به موقعیت جغرافیایی استثنایی ایران، ترانزیت را یکی از مزیت های اصلی کشور دانست و از اهتمام جدی دولت سیزدهم برای توسعه ترانزیت خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور به ضرورت های متعدد برای توسعه ترانزیت کشور و آثار و پیامدهای مثبت آن اشاره و خاطرنشان کرد: اگر چه دولت های گذشته نیز به دنبال این کار بودند اما عملکرد و اقدامات صورت گرفته با ضرورت های توسعه ترانزیت تناسب نداشته و اهداف مورد نظر محقق نشده است. مخبر اظهار امیدواری کرد: با رویکرد جدی دولت، شاهد تکمیل زیرساخت ها و اصلاح رویه ها برای توسعه ترانزیت در ابعاد مختلف ترانزیت بار، مسافر، انرژی و اطلاعات باشیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به مسائل اخیر بین المللی و بسته شدن مسیرهای برخی کشورهای همسایه به دلیل تحریم های بین المللی، گفت: فرصتی استثنایی پیش روی ایران قرار گرفته تا با توسعه ظرفیت های موجود بتواند خلا پیش آمده در منطقه را جبران و به درآمدهای بیشتری دست پیدا کند. مخبر همچنین با تاکید بر اینکه باید از بخش خصوصی برای توسعه ترانزیت حداکثر استفاده صورت گیرد، از دستگاه های اجرایی ذیربط خواست بسترهای لازم را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم و شرایط را برای آنها تسهیل کنند.