آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۱
بورس
۹

در اولین روز فصل گرم سال، 70 درصد سهام سرخ‏‏‏‏‏‏‏ پوش شدند

آغاز سرد بورس در تابستان

دنیای اقتصاد : بورس تهران که پس از چهار صعود متوالی در مقیاس ماهانه، معاملات خردادماه را با افت 5/ 2 درصدی به پایان رسانده بود، نخستین روز تابستان را نیز منفی آغاز کرد و با افت 41/ 0 درصدی تا محدوده یک میلیون و 533 هزار واحدی عقب نشینی کرد. روزی سرخ که با افت قیمت 70 درصد از نمادهای معاملاتی پایان یافت و همزمان با تداوم رکود در حجم دادوستدها، شاهد خروج بیش از 200 میلیاردتومان سرمایه حقیقی دیگر از گردونه معاملات سهام بودیم.

 20 روز رکودی در تالار شیشه ای

روزهای کم جان بورس ادامه دارد. حالا 20روز کاری است که ارزش دادوستدهای خرد سهام بورسی در سطوح کمتر از 4 هزار میلیاردتومان قرار دارد و هر چند فروشنده زیادی در بازار به چشم نمی خورد اما خبری هم از خریدار نیست. گویا هر دو طرف دست نگه داشته اند تا در شرایط بهتری برای ورود یا خروج از بازار تصمیم گیری کنند. فضایی انتظاری که سکوتی زجرآور را در تالار شیشه ای حاکم کرده است.

شرایط نامشخص احیای برجام از اصلی ترین موانع شکل گیری تقاضا در بازار سهام است. تا حالا بورسی ها به صعود نرخ ها در بازار ارز و انتظارات تورمی نیز واکنشی نشان نداده اند و حتی اخبار حاصل از مجامع نیز چندان توجه فعالان بازار را به خود جلب نمی کند؛ این در حالی است که هر ساله حداقل در فصل مجامع شاهد افزایش رونق بازار و حضور گرم سرمایه گذاران بودیم. امسال اما شرایط متفاوت است.

بازارهای جهانی نیز این روزها، روی خوش به سهامداران نشان نمی دهند و به واسطه سیاست های انقباضی بانک های مرکزی برای مقابله با تورم، عموما با نوسانات نزولی مواجه هستند، با این حال هستند صنایعی که رنگی متفاوت از کل بازار به خود می گیرند. روز گذشته درمیان گروه های پرتراکنش و اثرگذار، این خودروسازان بودند که این نقش متفاوت را ایفا کردند.

  خودنمایی خودرویی ها

در حالی شاخص کل بورس تهران دادوستدهای روز چهارشنبه را با عقب نشینی بیش از 6هزار واحدی به پایان رساند که شاخص صنعت خودرو 65/ 1 درصد رشد کرد و بار دیگر سهامداران شاهد رشد لیدرهای این صنعت و البته با شدت بیشتر زیرمجموعه های خودروسازان بزرگ بودند. جذابیتی که مجددا به داغ شدن اخبار مربوط به واگذاری سهام تودلی بازمی گردد. در حال حاضر ایران خودرو مالک 8/ 41درصد از سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری

ایران خودرو است و «خگستر» نیز مالکیت 6/ 10 درصد از «خودرو» را در دست دارد. درخصوص سایپا نیز همزمان با مالکیت 3/ 38 درصدی «خساپا» در «ورنا»، سرمایه گذاری رنا نیز سهمی 6/ 15 درصدی از شرکت سایپا دارد. سهام تودلی به سهام شرکت اصلی که در مالکیت شرکت زیرمجموعه است، گفته می شود و شرکت زیرمجموعه بر اساس الزامات قانونی باید سهام خودروسازان را واگذار کند که طبیعتا از این محل سود مناسبی را شناسایی خواهد کرد. موضوعی که بازی سهامداران در این گروه ها را داغ کرد و بار دیگر نگرانی هایی درخصوص حبابی شدن قیمت سهام خودرویی ایجاد کرد.

به این ترتیب افزایش احتمال عرضه بلوک سهام دولتی دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا و همچنین سهام تودلی این دو شرکت باعث شده است که امیدواری به بهبود وضعیت تاسف بار این صنعت بیشتر شود. روز سه شنبه نامه ای از رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر آمادگی این نهاد در راستای عرضه یکجای سهام تودلی خودرویی ها به وزیر صمت منتشر شد. به این ترتیب سهام خودرویی ها دیروز علاوه بر رشد قیمتی، بیشترین ارزش دادوستدها را نیز در اختیار گرفتند.

فعالان بازار سهام معتقدند واگذاری سهام دولتی باقی مانده در شرکت های خودرویی، می تواند منجر به بهبود وضعیت عملیاتی و مالی این شرکت ها شود. شرکت هایی که بر اساس آخرین آمار در دست، طی سال گذشته بیش از 9هزار میلیاردتومان زیان شناسایی کردند و زیان انباشته آنها به قله 75هزار میلیاردتومانی رسیده است و باید دید آیا فروش سهام دولت در این شرکت ها می تواند مانع از قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو و بهبود وضعیت عملیاتی این شرکت ها شود یا پس از آن نیز قرار است شرایط به همین شکل ادامه یابد؟

  مانع جهانی رونق بورس

اما همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، روند نه چندان مطلوب کالاهای پایه در بازار جهانی، این روزها به یکی از سدهای تقویت تقاضا در تالار شیشه ای تبدیل شده است.

دیروز به دنبال فشار جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، برای کاهش هزینه های فزاینده سوخت، از جمله فشار بر شرکت های بزرگ آمریکایی برای کمک به کاهش مشکلات رانندگان در فصل اوج تقاضا، شاخص های نفتی نزولی شدند و هر بشکه نفت برنت با افت قیمت 4 دلار (تا ساعت 16)، در محدوده 110دلاری قیمت خورد.

نفت خام آمریکا افت بیشتری را تجربه کرد و با کاهش روزانه 5/ 4دلاری، 104 دلار مورد معامله قرار گرفت. گفته می شود ایالات متحده در تلاش برای مقابله با افزایش قیمت بنزین و تورم است و در این میان انتظار می رود جو بایدن، خواستار تعلیق موقت مالیات 4/ 18سنت بر هر گالن بنزین شود، ضمن اینکه مقرر شده امروز (پنج شنبه) هفت شرکت بزرگ نفتی تحت فشار کاخ سفید برای کاهش قیمت سوخت، با رئیس جمهور آمریکا دیدار کنند.

درمیان فلزات نیز روز چهارشنبه هر تن مس، مجددا به سطوح کمتر از 9هزار دلار نزول کرد و آلومینیوم نیز 2 درصد کاهش قیمت داد تا سیگنالی منفی به معامله گران سهام بزرگ کالامحور بورس تهران ارسال کند.

بازاری که حدود 70 درصد از ارزش کل آن در اختیار شرکت های کالاپایه بوده که مستقیما از نوسان قیمت ها در بازارهای جهانی اثر می پذیرند.