آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۱
آینده نگر بازار
۱۵

«دنیای‏ اقتصاد» روند بازارهای مالی را بررسی می کند

تمایلات صعودی پنهان در بازارهای داخلی

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام : شروع سرخ تابستان بورس

بازار سهام مدتی است در کانال 5/ 1 میلیون واحد حبس شده و روند فرسایشی را دنبال می کند. به طوری که نماگر اصلی تالار شیشه ای در نخستین روز معاملاتی تابستان افت کرد و هفته را با سرخ پوشی به پایان رساند. بر این اساس شاخص کل روز چهارشنبه با افت 41/ 0درصدی بیش از 6 هزار واحد کاهش یافت و در سطح یک میلیون و 533 هزار واحد ایستاد. شاخص هموزن نیز همسو با نماگر اصلی 27/ 0 درصد عقب نشینی کرد. علاوه بر این لازم به ذکر است که برای ارزش معاملات خرد بورس (سهام و حق تقدم) دیروز رقم 2582 میلیارد تومان ثبت شد. از عمده دلایل افت روز گذشته می توان به ریزش قیمت های جهانی اشاره کرد. همچنین گفتنی است که در حال حاضر مولفه هایی همچون نرخ دلار، قطع برق در صنایع، مذاکرات برجام، نرخ بهره بانکی و انتظارات تورمی بر بورس موثر هستند.

بازار سکه : سطح حساس سکه

بازار طلا و سکه با نگاه به روند نرخ دلار در بازار آزاد، روز چهارشنبه با افزایش تمایلات صعودی در قیمت دلار، رشد کرد. افزایش قیمت سکه امامی با افت بهای طلا در بازار جهانی روز گذشته اندکی محدود شد. بنابراین فلز گرانبهای داخلی در میانه کانال 15 میلیون تومان باقی ماند و به قیمت 15 میلیون و 600 هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. با این حال لازم به ذکر است که فاصله بین ارزش ذاتی و بازاری این سکه مجددا به بیش از 5/ 1 میلیون تومان رشد پیدا کرد و ریسک سرمایه گذاری را برای معامله گران افزایش داد. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که با توجه به شرایط موجود در بازار انتظار می رود سکه یاد شده نوسانات قیمتی محدودی اما با تمایلات صعودی برای بازه زمانی کوتاه مدت به همراه داشته باشد.

بازار طلای جهانی : افت وخیز طلا

با توجه به فشار حاکم بر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه و عدم بازگشت بازارهای سهام، طلا در معاملات دیروز تحت فشار باقی ماند. علاوه بر این افزایش شاخص دلار نیز فشار مضاعفی بر افت بهای طلا در بازار جهانی وارد کرد. بر این اساس فلز گرانبها مجددا افت چشمگیری را شاهد بود. به طوری که کاهش قیمت طلا برای سومین جلسه معاملاتی متوالی ادامه پیدا کرد. به این ترتیب طلا روز چهارشنبه تا 1832 دلار در هر اونس هم مورد معامله قرار گرفت. هرچند تا ساعت19 به وقت تهران به 1843دلار رسید. به عقیده برخی کارشناسان این حوزه خطر بالقوه برای قیمت طلا، انقباض بیشتر سیاست های فدرال رزرو است. به طوری که با اشاره به گام های جدید افزایش نرخ بهره، این احتمال وجود دارد که طلا سطوح 1810 دلار را لمس کند.

بازار اوراق مسکن : راه سخت بهبود بازار مسکن

در آخرین روز معاملاتی هفته بازار اوراق تسهیلات بانک مسکن شاهد دو رفتار متفاوت بود. به طوری که برخی از این اوراق تسهیلات بانکی رشد قیمت و برخی دیگر افت را تجربه کردند. بر این اساس «تسه9912» روز گذشته با افت 45/ 4 درصدی معادل 5 هزار و 773 تومان کاهش معاملات خود را در قیمت پایانی 123 هزار و 831 تومان خاتمه داد. از نگاه برخی تحلیلگران رونق صنعت مسکن می تواند به کاهش نرخ تورم، تقویت ارزش پول ملی و افزایش تراز سرمایه گذاری ها منجر شود. به طوری که نقدینگی سرگردان در جامعه با هدایت به سمت مسکن می تواند در اقتصاد کشور اثر مثبت داشته باشد که البته در کنار این موارد باید از فناوری های نوین جهانی هم در ساخت مسکن بهره جست. لذا با توجه به شرایط موجود برای بهبود وضعیت فعلی بازار مسکن انتظار می رود زمان زیادی صرف متعادل کردن قیمت ها شود.

بازار نفت : نگرانی رکود در بازار نفت

شاخص های نفتی روز چهارشنبه برای دومین بار در چند روز اخیر به دلیل نگرانی از اینکه کند شدن رشد اقتصاد جهانی در نهایت باعث کاهش تقاضا خواهد شد، افت شدید قیمتی داشتند. به طوری که هر بشکه نفت خام برنت روز گذشته (تا ساعت 16) 110 دلار و 17 سنت معامله شد. نفت WTI نیز در سطح 104 دلار و 74 سنت قرار گرفت. به عقیده کارشناسان انتظار می رود رئیس جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه از کنگره بخواهد تا به طور موقت مالیات فدرال بر بنزین را به حالت تعلیق درآورد تا بهای سوخت را کاهش دهد و فشار تا حدودی از مصرف کنندگان برداشته شود. حتی تاجران نفت معتقدند قیمت های بالاتر نفت و در نتیجه قیمت های بالاتر بنزین منجر به حمله تهاجمی تر از سوی فدرال رزرو می شود که نرخ ها را بالاتر می برد. گفتنی است که  رکود احتمالا فشار نزولی بیشتری بر قیمت ها وارد می کند.