آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۱
صنعت و معدن
۳

طرح فرصت‏‏ های تجاری عراق برای ایران در اتاق همدان

دنیای اقتصاد : نشست توسعه روابط اقتصادی و تجاری استان همدان و استان حلبچه کردستان عراق به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان و با حضور پیشوا احمد محمود، رئیس اتاق بازرگانی حلبچه و هیات تجاری از فعالان اقتصادی استان حلبچه در اتاق همدان برگزار شد.

به گزارش اتاق ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان در این نشست، گفت: پتانسیل های خوبی در زمینه صنعت، معدن و گردشگری در اختیار همدان است که در سفر دوروزه هیات تجاری حلبچه به همدان به بررسی آنها پرداخته خواهد شد. علی اصغر زبردست، با اشاره به حضور همراهان رئیس اتاق حلبچه و فعالیت آنها در زمینه های فنی و مهندسی، ساختمانی و تجارت و حوزه های کشاورزی، بیان کرد: برای همراهان نیز نشست هایی با همتاهای آنها در استان برنامه ریزی شده است تا انتقال تجربیات لحاظ شود. وی به بازدید هیات تجاری حلبچه از دو شرکت لبنیاتی و غذایی همدان اشاره کرد و با بیان اینکه برنامه های متعددی برای ارائه ظرفیت ها و توانمندی های استان به این هیات تجاری تدارک دیده شده است، ابراز امیدواری کرد که دستاورد این سفر در توسعه مراودات تجاری استان با حلبچه مشهود باشد.

زبردست با اشاره به اینکه حلبچه به لحاظ نزدیکی به همدان می تواند فرصت خوبی برای صادرات خدمات فنی ومهندسی، کشاورزی، دام و طیور و لبنیات باشد، افزود: کشت های فراسرزمینی هم گزینه مناسبی است که فعالان بخش کشاورزی باید آن را کلید بزنند. در ادامه این نشست، پیشوا احمد محمود، با بیان اینکه در حال حاضر دو بازارچه مرزی حلبچه در کرمانشاه فعال است و با پیگیری استان حلبچه یک بازارچه مرزی در شهرستان پاوه افتتاح خواهیم کرد، گفت: ایران با ایجاد این بازارچه موافقت کرده است و در حال دریافت مجوزها برای راه اندازی آن هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی حلبچه با بیان اینکه اگر این بازارچه راه اندازی شود، با توجه به فاصله کم آن با حلبچه که تنها 250کیلومتر است، هزینه های حمل ونقل کالاها به حلبچه کاهش پیدا می کند، افزود: شرکت ها در برنامه ریزی خود استفاده از این بازارچه مرزی را مدنظر قرار دهند تا از طریق این بازارچه تجارت خود را توسعه دهند. وی با بیان اینکه با توجه به ارتباط با ایران علاقه مند به حضور شرکت های ایرانی در بازار خود هستیم، گفت: در حال حاضر بیشترین حجم بازار در اختیار شرکت های ترکیه ای است که یکی از دلایل آن را می توان در نا توانی شرکت های ایرانی در بسته بندی مناسب و باکیفیت پیدا کرد.

رئیس اتاق بازرگانی حلبچه با بیان اینکه شرکت های ایرانی باید روی این موضوع بیشتر کار کنند، گفت: اقلیم کردستان توسعه صنایع تبدیلی را مدنظر قرار داده است و تجار ایرانی می توانند با سرمایه گذاری روی این بخش به ما کمک کنند. احمد محمود با بیان اینکه سرمایه گذاری در اقلیم کردستان تسهیل شده است و می توان از امتیازات آن استفاده کرد، عنوان کرد: زمینی که در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد به اسم وی خواهد شد و 10سال معافیت مالیاتی و پنج سال معافیت گمرکی برای کالاها مدنظر قرار گرفته است. ضمن اینکه هرچه از سرمایه گذاری عاید سرمایه گذار شود، قابل خروج از اقلیم خواهد بود؛ به طوری که خروج پول های عایدی از سرمایه گذاری مشکل نخواهد بود.