آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۱
دنیا
۴

لیتوانی مسیر زمینی کالینینگراد به روسیه را بست

خط ونشان روسیه برای ناتو

دنیای اقتصاد : مسکو به لیتوانی هشدار داد که به دلیل جلوگیری از انتقال کالاهای تحریم شده به برون بوم «کالینینگراد» از مسیر خاک لیتوانی، با عواقب جدی مواجه خواهد شد. به نوشته روزنامه واشنگتن پست، لیتوانی، یک کشور بالتیک که از سرسخت ترین حامیان اوکراین بوده، گفته است که تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه را اجرا خواهد کرد؛ تحریم هایی که به معنای ممانعت از انتقال کالاهای روسیه به «کالینینگراد» است. کالینینگراد مقر اصلی ناوگان دریای سیاه مسکو است؛ اما مسیر زمینی مستقیمی بین آنجا و سرزمین اصلی روسیه وجود ندارد. شهر و بندر کالینینگراد در ساحل جنوبی دریای بالتیک میان لیتوانی و لهستان واقع شده اند که هر دو عضو اتحادیه اروپا و ناتو هستند. این منطقه بخش عمده کالاهای مورد نیاز خود را از طریق لیتوانی و بلاروس دریافت کرده و با روسیه ارتباط دریایی دارد. حالا روسیه شدیدا لیتوانی را تهدید کرده است. البته این تهدید از سوی آمریکا بی پاسخ نمانده و گفته است که حمله به لیتوانی حمله به آمریکا به حساب می آید.

هویتزرهای آلمانی در اوکراین

درحالی که اوکراین در شرق کشورش، جبهه های نبرد را به دلیل برتری توپخانه ای روسیه، از دست داده است، روز چهارشنبه خبر رسید که هویتزرهای آلمانی وارد اوکراین شده اند. به گزارش رویترز، وزیر دفاع اوکراین اعلام کرد: توپ های خودکششی هویتزر آلمانی به عنوان نخستین محموله تسلیحات سنگینی که برلین قولش را به کی یف داده بود، وارد این کشور جنگ زده شد. اوکراین از غرب خواسته است تا تسلیحات بیشتر و بهتری را در اختیارش قرار دهد؛ چون مهمات و تسلیحات این کشور برای رویارویی با حملات روسیه در حال اتمام است. اولکسی رزنیکف، وزیر دفاع اوکراین در رسانه های اجتماعی گفت: ما در حال انباشت و پر کردن زرادخانه های مهمات خود هستیم. هویتزرهای آلمانی با نام «پنزرهابیتز دو هزار» به همراه نیروهای آموزش دیده اوکراینی به توپخانه کشور ملحق شده است. این هویتزرها یکی از قدرتمندترین تسلیحات توپخانه ای در تسلیحات نیروهای مسلح آلمان است و می تواند اهداف در فاصله 40کیلومتری را بزند.

آلمان در مه2022 قول داده بود تا هفت دستگاه هویتزر خودکششی را به اوکراین بدهد؛ هلند نیز پنج سیستم توپخانه ای مشابه به اوکراین داده است. آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز فهرستی از دیگر تسلیحاتی را که آلمان قولش را داده، منتشر کرد که شامل 30تانک جپارد و سه راکتانداز چندجانبه «مارس 2» به همراه 500 موشک استینگر دوش پرتاب می شود. کی یف قبلا گفته بود که به 1000دستگاه هویتزر، 500تانک و 1000پهپاد به همراه دیگر تسلیحات سنگین برای مقابله و عقب راندن سربازان روسی نیاز دارد که 24 فوریه سال جاری میلادی به اوکراین حمله و حدود 20 درصد از قلمروی اوکراین را تصرف کرده است. سایر کشورهایی که به اوکراین هویتزر داده اند شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، نروژ و لهستان هستند. در این راستا یکی از فرماندهان سابق نیروی زمینی ایالات متحده در اروپا، نبرد در شرق و جنوب شرق اوکراین را به عنوان یک «مسابقه بوکس سنگین وزن» توصیف کرده که «هنوز ضربات موسوم به ناک اوت وارد نشده است.

همزمان رئیس جمهوری آمریکا با هشدار درباره طولانی شدن جنگ اوکراین، گفت که هراسی ندارد با ادامه جنگ روسیه در اوکراین، ائتلاف غربی از هم بپاشد. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران نسبت به طولانی شدن جنگ اوکراین هشدار داد و گفت که در نشست هفته آینده ناتو در مادرید درباره این بحران با متحدانش گفت وگو خواهد کرد. وی درباره احتمال اختلاف بین متحدان آمریکا در اروپا درسایه جنگ اوکراین گفت: «از این مساله نمی ترسد.» بایدن با بیان اینکه جنگ اوکراین به رقابتی برای استقامت بین روسیه و اروپا تبدیل خواهد شد، گفت: «من فکر می کنم در مقطعی، این جنگ به یک «بازی انتظار و بقا» بین اروپا و روسیه و آزمونی برای سنجش توانایی روسیه در حفظ دستاوردهای خود و توان اروپا برای مقاومت دربرابر آن تبدیل خواهد شد. این یکی از مواردی است که در مادرید درباره آن صحبت خواهیم کرد.»