آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۱۰۳۴۴
سیاسی
۲

صبح روز چهارشنبه زلزله ای قوی چند ایالت در افغانستان را لرزاند و تلفات سنگینی بر جای گذاشت

لرزه بر جان ملت صبور

گروه سیاسی: منابع خبری صبح روز چهارشنبه از وقوع زلزله ای قوی در ایالت پکتیکا در جنوب شرقی افغانستان خبر داده بودند. آمار اولیه این 

زمین لزره 50 کشته و 65 زخمی اعلام شده بود.

خبرگزاری طلوع افغانستان گزارش داد که شرف الدین مسلم، سرپرست وزارت کشور طالبان در امور رسیدگی به حوادث طبیعی در افغانستان در یک نشست خبری گفت که بیش از 1000 تن در زمین لرزه شب گذشته در چندین ولایت این کشور جان باختند و 1500 تن دیگر زخمی شده اند.

منابع محلی در منطقه گیان در ولایت پکتیکا می گویند که در این حادثه یک روستا به طور کامل ویران شده است.

یک منبع محلی نیز گفت که تاکنون تنها به بیمارستان منطقه ارگون در ولایت پکتیکا 35 جسد و بیش از 60 زخمی انتقال داده شده است.

مقامات طالبان در ولایت پکتیکا نیز گفته اند که تلفات در منطقه گیان در این ولایت بسیار بالا بوده است.همچنین برخی منابع در منطقه سپیری در ولایت خوست اعلام کردند که زلزله در روستای «دندکی» این ولایت تلفات و خسارات سنگین برجای گذاشته است.

قدرت این زلزله 6/1 درجه در مقیاس ریشتر اعلام شده است که علاوه بر دو ولایت پکتیکا و خوست، ولایت های کابل، پکتیا، لغمان، غزنی و لوگو را نیز لرزانده است.«عبدالغنی برادر» رئیس کمیسیون رسیدگی به حوادث طبیعی افغانستان نیز در جلسه ای فوری به  ادارات ذی ربط دستورداده است نهادهای ذی ربط بااستفاده ازتمامی امکانات هرچه زودتربه کمک آسیب دیدگان بشتابند.

 واکنش ها به زلزله افغانستان

زلزله مرگبار در شرق افغانستان که به کشته شدن بیش از یک هزار نفر و مجروح شدن بیش از 1500 نفر منجر شده است، واکنش های گسترده بین المللی را در پی داشت که بر کمک به زلزله زدگان تاکید داشتند.

هیئت فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر در افغانستان با تاکید بر لزوم کمک های فوری به زلزله زدگان گفت که این کشور علاوه بر زلزله شب گذشته از اثرات چندین دهه درگیری، خشکسالی شدید، اثرات سایر بلایای اقلیمی، مشکلات شدید اقتصادی، سیستم بهداشتی آسیب دیده خسارت دیده است و سریع ترین و موثرترین راه کمک به مردم افغانستان را حمایت از سازمان ها و نهادهای کمک رسان محلی دانست.

«رامز الاکبروف» معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان نیز در توییتی نوشت که دفتر هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل و هیئت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در حال بررسی نیازها برای رسیدگی به آسیب دیدگان زلزله شب گذشته افغانستان هستند.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با ابراز مراتب تاسف و اندوه دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران به ملت دوست و برادر افغانستان، از آمادگی این کشور برای هرگونه کمک به زلزله زدگان خبر داد.

«شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان نیز در بیانیه ای نوشت: مردم پاکستان در غم و اندوه برادران افغان خود شریک هستند. مقامات مربوطه برای حمایت از افغانستان در این مواقع ضروری تلاش می کنند.

وزارت خارجه پاکستان نیز ضمن همدردی با زلزله زدگان تاکید کرد که مقامات و نهادهای این کشور تلاش می کنند با هماهنگی نهادهای مربوطه، کمک های لازم را به افغانستان ارائه دهند.

«هبت الله آخوندزاده» رهبر طالبان نیز در پیامی از جامعه جهانی، موسسات خیریه و تمامی سازمان های بشردوستانه خواست در این فاجعه بزرگ به مردم افغانستان کمک کنند و از هیچ تلاشی برای کمک هرچه بیشتر به آسیب دیدگان دریغ نکنند.سفارت ایران در کابل اعلام کرد که به دنبال زلزله در مناطق جنوبی افغانستان دو هواپیما کمک های اولیه به این مناطق ارسال شده است.

سفارت ایران در کابل دیروز (چهارشنبه) در توییتی نوشت: «مع الاسف وقوع زلزله در افغانستان تلفات سنگینی را به جای گذاشته و منجر به کشته وزخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان این کشور گردیده است. این سفارت ضمن ابراز تسلیت و همدردی با ملت شریف افغانستان، اقدامات کمکی لازم از جمله ارسال دو هواپیما حاوی کمک های اولیه را به عمل آورده است.هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز از آمادگی کامل جهت امدادرسانی، ارائه کمک های بهداشتی و درمانی و پشتیبانی از عملیات امدادرسانی به شهروندان افغانستانی خبر داده بود. 

در همین راستا تیم های جست وجو و نجات، درمان اضطراری، نیروهای امدادی، داوطلبان و کادر درمان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در آمادگی کامل به سر برده تا در صورت درخواست کمک، نیروهای جمعیت هلال احمر به محل سانحه اعزام شوند.