آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

نسخه لبنانی «سلام فرمانده» منتشر شد

نسخه لبنانی «سلام فرمانده» با عنوان «امام زمانی» به همت انجمن پیشاهنگی امام مهدی(عج) منتشر شد.

به گزارش فارس، پیش از این در خردادماه، منابع لبنانی خبر دادند که انجمن پیشاهنگی امام مهدی(عج) در این کشور در حال ضبط و تولید نسخه لبنانی سرود «سلام فرمانده» است.

شیخ «نزیه فیاض» رئیس این انجمن گفته بود: «در راستای همگامی خود با سرود سلام فرمانده و تاثیر عاطفی، فرهنگی و تربیتی این سرود، کار روی این پروژه را آغاز کردیم. این سرود به یک نماد جهانی تبدیل شده است. از طرف دیگر، ما به منظور همراهی با کودکان، جوانان و به طور کلی مردم درصدد ایجاد یک کار هنری هستیم که این اثر را شبیه سازی کند و مکمل و منسجم با آن باشد.»

رئیس انجمن پیشاهنگی امام مهدی(عج) در ارتباط با مراحل این طرح توضیح داده بود که «طرح با ضبط این قصیده آغاز می شود و سپس منتشر خواهد شد تا مردم بتوانند به تدریج آن را حفظ کنند و بتوان تجمع های بزرگی با حضور تمامی گروه های سنی برپا کرد. تمام مردم به محل های مشخصی برای تجمع دعوت خواهند شد تا این سرود را اجرا کنند و سلام و درود بفرستند و آن را به امام زمان(عج) تقدیم کنند.»

 اعلام محورهای اصلی سند تحول صداوسیما

رئیس سازمان صداوسیما در جلسه شورای معاونین این سازمان، کلیات سند تحول رسانه ملی را رونمایی و جزئیات این سند را تشریح کرد. در زمینه تحول در محتوا 12 محور اصلی در این سند طراحی شده است.

این سند خلاصه ای از سند تحول رسانه ملی است که پیش نویس مفصل آن را رئیس رسانه ملی دو ماه بعد از انتصاب، تقدیم رهبر معظم انقلاب اسلامی کرد و قرار است به زودی در همایش افق تحول در جمع مدیران صداوسیما به طور رسمی رونمایی شود.

پیمان جبلی در جلسه شورای معاونان سازمان گفت: آنچه در دوره تحولی سازمان مدنظر است، عمدتا در حوزه های محتوایی است و همه فرآیندهای تحولی باید در نهایت منجر به تحول در آنتن شود. سند تحول رسانه ملی در حوزه های محتوایی سیما و صدا، خبر، شبکه های استانی، فضای مجازی، و شبکه های برون مرزی طراحی شده است.

رئیس رسانه ملی در تشریح کلیات سند تحول گفت: ارکان تحول سازمان را هویت محوری و عدالت گستری شکل می دهند که در نهایت این دو عنوان باید منجر به «شتاب دهی به پیشرفت» شود.

وی افزود: همه محصولات رسانه ای را صدا و سیما تولید نمی کند بلکه در بسیاری از حوزه ها به ویژه در حوزه سرود اکثریت قریب به اتفاق محصولات بیرون از سازمان است و سازمان باید در انتشار این تولیدات و مراحل بعدی آن نقش قرارگاهی خود را ایفا کند.

رئیس رسانه ملی درباره محورهای تحول در محتوا گفت: در این زمینه 12 محور اصلی طراحی شده که باید برای هر کدام سرفصل گشایی کنیم و در سیاست گذاری های کلان طرح و برنامه، به آنها توجه شود. 12 محور تحول در محتوا عبارتند از: عدالت گستری، روایت پیشرفت همه جانبه جامعه ایرانی، ایثار، مقاومت شهادت و توسعه سبک زندگی ایثارگرانه، سبک زندگی و خانواده با محوریت سبک زندگی انقلابی، هنر انقلاب با معرفی شایسته آثار برجسته، نقد غرب و هجو غربزدگی، تقویت هویت جهانی امتی با بازنمایی قدرت نرم ایران اسلامی در جهان، روایت جوان مومن انقلابی با نگاه پیشرفت آینده، الگوی زن انقلاب اسلامی، مقابله با جریان ارتجاع و تطهیر پهلوی، روایت هوشمندانه و صحیح تاریخ اسلام و ایران، بسط الگوی حکمرانی مردمی با بازخوانی نهادهای مردمی- انقلابی.

جبلی اظهار امیدواری کرد که این سند به صورت گسترده در سطوح مختلف مدیریتی سازمان مطرح و به بحث گذاشته شود و گفت: این سند می تواند به پایان نامه های دانشگاه صداوسیما راه پیدا کند و از مرکز تحقیقات و مراکز پژوهشی سازمان هم انتظار داریم راهکارهای تحقق این سند را طراحی، تبیین و اجرا کنند.

اختصاص 70 درصد اعتبارات سینمای جوان به شهرستان ها

 رئیس سازمان سینمایی کشور در جمع سینماگران و دست اندرکاران فیلم سازی کرمانشاه حاضر و بر رویکرد عدالت محوری و توجه ویژه دولت به حوزه فرهنگ و هنر تاکید کرد.

محمد خزاعی در این دیدار گفت: ریاست جمهوری علی رغم تمامی مشکلات موجود در حوزه های اقتصادی، نگاه و توجه ویژه ای به حوزه فرهنگ و هنر داشته و مسائل مربوطه را به صورت ویژه مورد بررسی قرار می دهند. این در حالی است که شخص وزیر نیز مسائل مربوطه در این شورا را مطالبه کرده و تاکید دارند در صورت بروز مشکلات در مصوبات و یا احساس نیاز به قانونگذاری، پیگیری موضوعات در اولویت قرار گرفته و درصدد رفع مشکل اقدام خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی کشور همچنین از تشکیل شورای هنر و شورای عالی سینما خبر داد و گفت: شورای هنر سال ها تعطیل شده بود و آخرین جلسه آن به 12 سال قبل برمی گردد.

خزاعی ادامه داد: مشکلات شورای عالی سینما در کمیسیون فرهنگی دولت برطرف شده است. در حال حاضر رئیس صداوسیما و شورای فرهنگ عمومی در این شورا عضویت داشته و آقای مخبر معاون رئیس جمهور نیز ریاست این شورا را به عهده دارد.

وی تاکید کرد: مقوله سینما در استان ها، باید به مقوله ای جدی تبدیل شود و سینما به دغدغه جدی تری در استان ها تبدیل شده و ضرورت و اهمیت عینی تری پیدا کند.

رئیس سازمان سینمایی، گفت: برآیند سفر به 7 استان تصویب دستور احیای 40 سالن سینمایی بوده است و در استان یاسوج که فاقد سالن سینمایی است، پیگیری ها و رایزنی با شهرداری و استانداری، منجر به قرار بر تحویل 9 سالن در طی دو سال توسط حوزه هنری شد.

وی اضافه کرد: فقر تجهیزات و امکانات در دفاتر سینما جوان یکی دیگر از مسائل مورد توجه ما بوده است که در این راستا تا پایان سال تمامی دفاتر سینما جوان را مجهز خواهیم کرد. از 12 سال پیش تاکنون هیچ تجهیزاتی برای به روز رسانی به دفاتر استان ها اختصاص داده نشده است. خوشبختانه با کمک وزیر محترم اعتبار مالی را تامین کرده و پس از خرید تجهیزات آن را در اختیار استان ها قرار خواهیم داد.

وی به رویکرد تمرکززدایی دولت در حوزه اعتبارات اشاره و اعلام کرد: 70 درصد بودجه های امسال انجمن سینمای جوانان کشور به شهرستان ها اختصاص یافته است. در مرکز گسترش نیز 40 درصد اعتبارات در بحث تولید فیلم به استان ها اختصاص یافته است.

 مجری اعجوبه ها به تلویزیون برگشت

حامد سلطانی که چندی پیش در سانحه رانندگی همسر و فرزند خود را از دست داد قرار است با اجرای ویژه برنامه هایی در کربلا، به تلویزیون برگردد.

به گزارش تسنیم، تلویزیون ویژه برنامه قدیمی «در آستان خورشید» را با اجرای حامد سلطانی روی آنتن خواهد برد. 

«در آستان خورشید» به تهیه کنندگی مهدی زمانی در روزهای چهارشنبه 8 تیرماه و پنجشنبه 9 تیرماه ویژه شهادت امام جواد(ع) به صورت زنده با اجرای حامد سلطانی و کارشناس برنامه حجت الاسلام حجتی از شهر کاظمین روی آنتن خوا هد رفت.

همچنین این برنامه شب و روز عرفه به صورت مستقیم از کربلای معلی با اجرای حامد سلطانی و کارشناس برنامه حجت الاسلام پناهیان از شبکه سه سیما پخش خواهد شد. 

در ضمن طبق روال هرساله این برنامه در دهه اول محرم به صورت مستقیم از کربلای معلی به روی آنتن خواهد رفت.

حامد سلطانی که به اجرای برنامه تلویزیونی «اعجوبه ها» بیشتر شناخته می شود چندی پیش دچار سانحه رانندگی شد. 

این حادثه در کیلومتر 65 محور خور به طبس رخ داد و این مجری تلویزیون، همسر و پسر یک سال و نیم خودش را از دست داد.