آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
اقتصادی
۴

خبر

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: افزایش 30 درصدی خرید تضمینی گندم در کشور

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از افزایش 30 درصدی تولید گندم در پی خرید تضمینی سه میلیون و 470 هزار تن این محصول در کشور خبر داد.

بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، سهراب سهرابی درباره وضعیت تولید و خرید تضمینی گندم در کشور تصریح کرد: سه میلیون و 470 هزار تن گندم تولید شده در کشور از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران خرید تضمینی شده و این در حالی است که در مدت مشابه سال زراعی گذشته دو میلیون و 690 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خرید تضمینی شده بود. این میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 30 درصد افزایش نشان می دهد.

او افزود: تاکنون بابت خرید تضمینی گندم، مبلغ 27 هزار و 500 میلیارد تومان پول معادل 75 درصد طلب کشاورزان به حساب شان واریز شده و مابقی پول آنان از طریق تامین نقدینگی پرداخت می شود.

سرپرست مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با پیش بینی خرید تضمینی شش میلیون و 500 هزار تن گندم از کشاورزان در سال زراعی جاری، اضافه کرد: از زمان برداشت تاکنون بیشترین میزان خرید تضمینی گندم مربوط به استان های خوزستان با یک میلیون و 354 هزار تن، گلستان 671 هزار تن، فارس 341 هزار تن و ایلام با 167 هزار تن است.

سهرابی با اشاره به اینکه بخشی از تولید گندم کشور مربوط به بذر مصرفی و بخشی دیگر مربوط به نیاز صنایع غذایی است، تصریح کرد: مجموع نیاز گندم خوراکی کشور سالانه 12میلیون تن است که از این میزان 10 میلیون تن برای مصرف نان و دو میلیون تن برای صنایع غذایی مرتبط با آرد و نان اختصاص می یابد.

سهرابی درباره وضعیت برداشت گندم در دیمزارهای کشور نیز گفت: به دلیل کاهش بارندگی در بخش زیادی از دیمزارهای کشور به ویژه در استان های گرم همچون خوزستان، ایلام و بوشهر با تنش خشکی در تولید محصولات مواجه بودیم. در استانی مانند فارس نیز به علت کاهش بارندگی و ذخایر آب، نزدیک به 60 تا 70 هزار هکتار اراضی گندم غیرقابل برداشت شد.

وی با بیان اینکه برداشت گندم تا اواخر شهریور ادامه دارد، ادامه داد: در استان های گرم کشور مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان برداشت گندم در حال اتمام اما در استان هایی همچون فارس، لرستان، گلستان و کرمانشاه عملیات برداشت در حال انجام است. برداشت گندم در استان های سرد مانند کردستان، زنجان و آذربایجان غربی و شرقی هم معمولا از تیرماه آغاز می شود.

همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، محمد قربانی؛ معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش بینی می شود میزان خرید تضمینی گندم امسال به شش میلیون تن برسد، افزود: علت این مسئله اجرای سیاستی بود که بر اساس آن کشاورزان از کودهای فسفاته و پتاسه استفاده کردند و روی عملکرد محصول تاثیر بسزایی داشت که یک دلیل آن کاهش 45 درصدی قیمت این نوع کودها بود. ضمن اینکه گزارش های فائو نیز حاکی از افزایش تولید غلات در کشور است.

رئیس سازمان صنایع کوچک خبر داد: کاهش 15 درصدی واحدهای صنعتی راکد

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: سال گذشته بیش از 12 هزار واحد صنعتی متوقف شده، شناسایی شد و 15 درصد تعداد واحدهای راکد کاهش یافت. 

به گزارش خبرگزاری فارس، علی رسولیان دیروز در نشست خبری به مناسبت بزرگداشت دهه تولید و تجارت که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، اظهار داشت: سال گذشته براساس دستور رئیس جمهور به وزیر صمت مقرر شد تا واحدهای صنعتی راکد کشور در داخل و بیرون شهرک ها؛ شناسایی و احیاء شود که در نتیجه اقداماتی انجام شد و بر این اساس 12 هزار و 67 واحد راکد شناسایی شد. بر اساس اقدامات انجام شده سال گذشته 15 درصد تعداد واحدهای راکد کاهش یافت.

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار داشت: امسال نیز احیای دو هزار واحد راکد هدف گذاری و در نتیجه برای امسال افزایش ظرفیت 134 واحد نهایی و تاکنون 186 واحد راکد احیا شده است. براساس گزارش به دست آمده همه واحدهای راکد قابلیت احیا ندارند و در مجموع 62 درصد واحدها امکان راه اندازی مجدد دارند و 57 درصد هم اعلام آمادگی داشته اند.

رسولیان در مورد تامین برق شهرک های صنعتی اظهار داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص تامین زیرساخت های صنعت و معدن حساسیت ویژه ای دارد. اصرار ما بر این است که بیشترین صرفه جویی باید در سایر بخش ها اتفاق بیفتد تا تولید را تحت تاثیر منفی قرار ندهد و با پیگیری ها اقدامات خوبی انجام شده و لازم است از وزارت نیرو تشکر شود. 

او افزود: با مدیران شهرک ها و بخش خصوصی توافق شده که یک روز در هفته برق واحدها از ساعت 11 صبح تا 11 شب قطع شود البته در برخی مناطق کمتر هم خواهد بود و لذا قطعی خارج از برنامه کاهش یافته است. 

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با بیان اینکه تولید انرژی خورشیدی بسیار اهمیت دارد، ادامه داد: در این موضوع مشارکت می کنیم و مصوبه ایجاد و واگذاری شهرک های خورشیدی به بخش خصوصی دریافت شده و براساس تفاهم نامه با وزارت نیرو مقرر شده که خرید تضمینی از این شهرک ها انجام شود و بوروکراسی هم کاهش یابد. 

رسولیان افزود: یکی از شهرک های خورشیدی در یک از استان ها در حال نهایی شدن است و زمین آن مشخص شده و همچنین برای واحدهای تولیدی مجوز دریافت شده که تا 200 کیلووات خرید تضمینی انجام دهند. 

او با بیان اینکه لکه های صنعتی در تهران وجود دارد که متولی مشخص ندارد، ادامه داد: در دولت مصوب شد که کار ساماندهی 38 لکه صنعتی با کمک بخش خصوصی انجام شود. یکی از اقدامات انجام شده در وزارت صمت ایجاد ستاد سرمایه گذاری ویژه برای کل طرح های صنعتی بر اساس آمایش سرزمین و بر اساس مناطق و ظرفیت ها و نوع کالاهایی است که باید تولید شود و مطالعات کامل آن انجام شده و امسال برای این موضوع مشوق هایی در نظر گرفته شده است.

وزیر کشور: یارانه ها تا آماده شدن کالابرگ به طور مرتب پرداخت می شود

وزیر کشور گفت: تا وقتی کالابرگ ها آماده توزیع شوند واریز یارانه به شکل نقدی ادامه خواهد داشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احمد وحیدی در حاشیه جلسه هیئت دولت به وضعیت پرداخت یارانه ها در آینده اشاره و تصریح کرد: تا وقتی کالابرگ ها آماده توزیع شوند واریز یارانه به شکل نقدی ادامه خواهد داشت.

همچنین به گزارش ایسنا، مسعود میرکاظمی؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به این که چه خبر جدیدی درباره برنامه های این سازمان وجود دارد، گفت: یارانه های مردمی به طور مرتب به حساب خانوارها واریز می شود.

او در پاسخ به سوالی درباره اشخاصی که اعتراضی در زمینه دریافت یارانه ها داشته اند، توضیح داد: باید به اعتراضات رسیدگی شود. البته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک سری اطلاعاتی دارد و باید این ها را تبیین بکنند. اگر اطلاعات اشکال دارد، اصلاح می کنند، یارانه شان برقرار و مابه التفاوت به حسابشان پرداخت می شود و اگر هم اطلاعاتی که داده شده و در وزارت خانه موجود است، صحت داشته باشد، یارانه به آنها تعلق نمی گیرد.

او در پاسخ به این که آیا سازمان برنامه و بودجه به درگاه الکترونیک خدمات هوشمند متصل شده است، گفت: همه دستگاه ها متصل می شوند. یک بخش هایی متصل شده و ان شاءالله ادامه می دهیم. ما خودمان هم در حال تکمیل کردن سامانه هایمان هستیم و کار سنگینی را در ارتقای سامانه ها شروع کرده ایم که خیلی می تواند در آینده کمک کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که درباره حقوق بازنشستگان چه کسی باید نظر نهایی را بدهد، هیئت وزیران یا مجلس، تصریح کرد: طبق آن چیزی که ما اطلاع داریم، قوانین می گوید، هیئت دولت باید تصویب بکند که این کار را انجام داده و هیئت تطبیق باید به ریاست محترم مجلس، نظر مشورتی بدهد. بین مجلس و دولت جلساتی برگزار می شود و علی القاعده، بر اساس مستندات تصمیم خواهند گرفت.

میرکاظمی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که برنامه هفتم در چه مرحله ای قرار دارد، گفت: برنامه هفتم سیاست های ابلاغی هنوز ابلاغ نشده ولی جلسات مشترکی بین مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان برنامه وجود دارد و جلسات ادامه دارند تا بتوانند هر چه زودتر با نهایی شدن سیاست ها [پیگیری ها و اقدامات لازم را انجام دهند.] 

او افزود: ما هم کار موازی اش را از سال گذشته در موسسات علمی و تحقیقاتی خودمان شروع کرده ایم تا زمانی که سیاست ها ابلاغ می شوند، فرصت کافی داشته باشیم تا بتوانیم کارمان را سرعت بدهیم، چون می دانید که برنامه باید برسد، در دولت تصویب شود، بعد در مجلس تصویب شود و وقتی می خواهیم بودجه 1402 را بنویسیم، باید مبتنی بر این برنامه باشد. علی القاعده، بایستی حداکثر تا شهریور در مجلس تصویب شود که این زمان خیلی خیلی کوتاه است، امیدواریم برسانند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این که اگر این کار انجام نشود، چه خواهد شد، گفت: همین قانون باید یک سال دیگر تمدید شود و سال بعد در برنامه قرار بگیرد.

میرکاظمی درباره این که رویکرد این سازمان در برنامه هفتم، در حال حاضر، چیست، توضیح داد: چون سیاست ها ابلاغ نشده اند، من الان صحبتی نمی کنم. ان شاءالله سیاست ها که ابلاغ شوند، بیشتر توضیح می دهیم.