آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۹
دیپلماسی
۳
گزارش روز

زلزله 6/1 ریشتری ولایت های پکتیکا و خوست در مرز پاکستان را لرزاند

1000 کشته در زمین لرزه افغانستان

شهاب شهسواری

زلزله بامداد چهارشنبه در جنوب شرقی افغانستان که این روزها علاوه بر مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ  4 دهه ای و تحریم های علیه حکومت تازه به قدرت رسیده شبه نظامیان طالبان از سیلاب های مرگبار هم رنج می برد، صدها کشته برجا گذاشت. براساس گزارش ها زلزله ای به بزرگی 6،1 ریشتر که روز گذشته ولایت های پکتیکا و خوست در جنوب شرقی افغانستان را لرزاند، براساس آمار اعلام شده تا زمان تنظیم این گزارش دست کم 1000 کشته برجا گذاشته است. منابع رسمی گروه شبه نظامی طالبان که مسوولیت حاکمیت افغانستان را برعهده دارد از زیر آوار ماندن تعداد زیادی از کشته شدگان و احتمال افزایش کشته شدگان خبر داده اند. خبرگزاری دولتی باختر به نقل از رییس اطلاعات و فرهنگ پکتیکا گزارش داده است که تنها در ولسوالی های گیان و برمل این ولایت بیش از 1000 تن بر اثر زمین لرزه جان باخته و بیش از 1500 تن دیگر زخم برداشته اند. این زلزله به تعداد زیادی دیگر از شهرها و روستاهای پکتیکا و خوست آسیب رسانده است. در پی وقوع این حادثه، ملا محمدحسن آخوند، نخست وزیر امارت اسلامی [حکومت خودخوانده گروه شبه نظامی طالبان در افغانستان] جلسه فوری کابینه برگزار کرد و اعلام کرد که یک میلیارد افغانی «به منظور رسیدگی فوری به وضعیت خانواده های قربانیان و آسیب دیدگان زمین لرزه در ولایات پکتیکا و خوست» ازسوی حکومت گروه شبه نظامی طالبان درنظر گرفته شده است. براساس ارزیابی مرکز زلزله شناسی اروپا و مدیترانه، این زلزله قدرتی معادل 6،1 ریشتر داشته ولی سازمان زمین شناسی امریکا ابعاد این زلزله را 

5،9 ریشتر ارزیابی کرده است. به گزارش مرکز زلزله شناسی اروپا و مدیترانه این زمین لرزه توسط 119 میلیون نفر در کشورهای افغانستان، پاکستان و هندوستان احساس شده است، اما بیشترین خسارات زمین لرزه در افغانستان به جا مانده است. حادثه زلزله به مشکلات جاری افغانستان درخصوص مشکلات اقتصادی و سیلاب های اخیر در مناطق مختلف کشور که باعث کشته شدن دست کم 11 نفر و زخمی شدن 50 نفر در روزهای اخیر شده، اضافه شده است. 

به گزارش خبرگزاری رسمی باختر، ملا محمد حسن آخوند در جلسه اضطراری کابینه طالبان گفته است که برای انتقال مواد غذایی، البسه و ادویه به محلات زلزله زده، از ترانسپورت هوایی و زمینی استفاده شود. در ساعات نخست پس از حادثه در تصاویری که از مناطق زلزله زده منتشر شده بود که نشان می داد هلی کوپترهای ارتش افغانستان که در اختیار گروه طالبان قرار دارد برای امدادرسانی به آسیب دیدگان به شهرها و روستاهای حادثه دیده پرواز می کنند. دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی طالبان ظهر دیروز با انتشار بیانیه ای خبر داد که برای انتقال زخمی ها به شفاخانه های نظامی و غیرنظامی و رسیدگی به آسیب دیدگان زلزله بامداد چهارشنبه هفت بال هلی کوپتر راهمراه با تیم درمانی و کمک های اولیه به این مناطق اعزام کرده است.

در جلسه روز گذشته کابینه طالبان، ملا محمد حسن آخوند، همچنین یک هیات عالیرتبه طالبان را موظف کرد تا به محلات زلزله زده سفر کرده، ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان و آسیب دیدگان، روند توزیع کمک ها را به گونه فوری آغاز کنند. این درحالی است که صبح امروز ملاعبدالغنی برادر معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان و رییس کمیته رسیدگی به رویدادهای طبیعی نیز به ادارات ذی ربط دستور داد تا به وضعیت خانواده های قربانیان و آسیب دیدگان زلزله پکتیکا و خوست به گونه فوری رسیدگی کنند.

خبرنگار خبرگزاری دولتی باختر افغانستان از محل این حادثه می نویسد: «با دیدن وضعیت در ساحات زلزله زده شده در می یابیم که مردم محل با چه فاجعه ای مواجهند و این آفت طبیعی چه بحرانی را خلق کرده است. آنچه در ولایت های جنوبی می گذرد یک فاجعه است که نهادهای محلی در رساندن کمک و مقابله با تبعات این فاجعه ناتوانند، واقعیت این است که درد این فاجعه همگانی است، آنچه در خوست و پکتیکا می گذرد تنها رنج و مشکل مردم این دو ولایت نیست، رنج تمام مردم افغانستان است و باید برای کمک با متضررین این رویداد اسفبار، با بسیج ملی دست به کار شد و به کمک شتافت.»

درخواست سیاستمداران افغان برای کمک های بین المللی

 هبت الله آخوندزاده، رهبر طالبان باصدور پیامی از سازمان های بین المللی و جامعه جهانی خواسته است تا به کمک افغانستان بیایند. آخوندزاده در پیامی که توسط ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان منتشر شد گفته است: «از جامعه بین المللی، موسسات خیریه و نهادهای بشردوستانه می خواهیم که در این مصیبت بزرگ، از افغان ها دستگیری نمایند و از هیچ گونه مساعدت به آسیب دیدگان به هر اندازه که امکان دارد، دریغ نورزند.» حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در بیانیه ای نسبت به وقوع این زلزله ابراز تاسف و تسلیت کرد. او از نهادهای خیریه و تاجران در کشور خواست به کمک آسیب دیدگان بشتابند. جبهه مقاومت ملی افغانستان از نهادهای کمک رسان و خیریه خواسته تا «سریع و با هرچه در توان دارند» به کمک آسیب دیدگان زمین لرزه در شرق افغانستان برسند. صبغت احمدی، سخنگوی این جبهه در توییتی با آسیب دیدگان زمین لرزه ویرانگر در ولایت های پکتیکا و خوست ابراز همدردی کرده و شمار تلفات در این رویداد را بلند توصیف کرده است. عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی صلح افغانستان نیز خواستار کمک فوری نهادهای امدادگر ملی و بین المللی به زلزله زدگان در ولایت های پکتیکا و خوست شد. وی که در کابل به سر می برد این حادثه را «دردناک» خواند و در توییتر نوشت هنوز شماری در «زیر منزل های تخریب شده گیر مانده اند» و «زخمی ها و متضررین» نیاز به رسیدگی «عاجل» دارند.

واکنش های بین المللی

دفتر هماهنگی سازمان ملل متحد برای امور بشردوستانه اعلام کرده است که کابل از آژانس های بشردوست و امدادی خواسته تا برای اقدامات امدادی در مناطق زلزله زده کمک کنند و تیم های امدادی سازمان ملل برای کمک به این مناطق اعزام شده اند. این نهاد گفته زلزله در عمق ده کیلومتری به وقوع پیوسته و از این جهت نواحی مرکز و اطراف خود را به شدت تکان داده است. این اداره سازمان ملل همچنین از ادامه عملیات جست وجو و نجات خبر داده است. کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با اظهار نگرانی گفته که آمار قربانیان این زلزله احتمالا بیشتر افزایش پیدا کند. بخش افغانستان این اداره در توییتی گفته است که با ادامه عملیات جست وجو و نجات، گروهی برای یک ارزیابی مشترک بین سازمانی ایجاد و به محل اعزام شده است. این نهاد افزوده که در این تلاش ها برای حمایت بازماندگان سهم خواهد داشت.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، امروز در یک نشست خبری گفت: «افغانستان یک کشور همسایه و دوست است. ما آماده ارایه کمک های بشردوستانه اضطراری مطابق با نیازهای افغانستان هستیم.» در همین حال ارتش پاکستان در بیانیه ای با ابراز همدردی با قربانیان این رویداد گفته است که ارتش پاکستان آماده ارایه تمامی کمک های بشردوستانه ممکن به مردم افغانستان است.

جنبش فلسطینی حماس ضمن ابراز همدردی با مردم کشورمان برای قربانیان، آرزوی رحمت و بخشایش و برای مجروحان، آرزوی شفای عاجل کرد. توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان با توجه به تلفات و خسارات زمین لرزه شب گذشته در ولایات پکتیکا و خوست گفته است که اتحادیه اروپا وضعیت را زیرنظر دارد. او در توییتی گفته است که اتحادیه اروپا آماده هماهنگی و ارایه کمک های اضطراری به آسیب دیدگان این زمین لرزه است.

زمین لرزه های بزرگ افغانستان

زمین لرزه بامداد چهارشنبه جنوب شرقی افغانستان، یکی از سه زمین لرزه بزرگی است که در طول ربع قرن گذشته این کشور را دچار آسیب های وسیع انسانی و مادی کرده است. بهمن ماه سال 1376 زلزله ای به بزرگی 5،4 ریشتر با عمق 30 کیلومتر در مناطق کوهستانی هندوکش افغانستان رخ داد که بین 2400 تا 4000 کشته در ولایت تخارستان بر جا گذاشت 4 ماه بعد در خرداد 1377 در همین نقطه زلزله ای با بزرگی 6،5 ریشتر در عمق 30 کیلومتری زمین بین 4000 تا 4500 کشته دیگر برجا گذاشت. زلزله 7،4 ریشتری بدخشان اسفند 1380 فقط 166 کشته داشت. اما پس لرزه بزرگ ترش که فروردین 1381 رخ داد با بزرگی 6،1 دست کم 1000 کشته برجا گذاشت. عمق زلزله اول 220 کیلومتر و عمق زمین لرزه دوم 8 کیلومتر بود که باعث شد واقعه دوم زلزله ای به مراتب شدیدتر باشد. تازه ترین زمین لرزه در افغانستان پیش از این زمستان گذشته در باغدیس رخ داده بود که 30 کشته بر جا گذاشت. زلزله ای دیگر در سال 2015 در منطقه جنوب شرق افغانستان رخ داده بود که بیش از 400 کشته بر جا گذاشت که عمده آنها در پاکستان بودند.

اعلام آمادگی و ارسال دو محموله از ایران برای کمک به افغانستان

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پی حادثه تلخ و اندوه بار زلزله در جنوب شرق افغانستان که به جانباختن و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم شریف افغانستان و همچنین خسارات مادی منجر شد، مراتب تاسف و اندوه فراوان دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران به ملت دوست و برادر افغانستان را اعلام کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن طلب آمرزش برای جانباختگان این حادثه تلخ طبیعی، با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کرد و برای مجروحان سلامتی مسالت کرد. خطیب زاده همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه کمک به زلزله زدگان را اعلام کرد. علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت ایران در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران، با تسلیت وقوع زلزله در افغانستان، بیان کرد: «جمهوری اسلامی ایران مانند سایر موضوعات انسانی کنار مردم افغانستان خواهد بود و کمک های لازم را انجام خواهد داد.» بعد ازظهر دیروز، سفارت جمهوری اسلامی ایران در پیامی که در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شد از «ارسال دو هواپیما حاوی کمک های اولیه» به افغانستان برای کمک به زلزله زدگان جنوب شرقی افغانستان خبر داد. سفارت ایران در کابل نوشت: «مع الاسف وقوع زلزله در افغانستان تلفات سنگینی را به جای گذاشته و منجر به کشته وزخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان این کشور گردیده است. این سفارت ضمن ابراز تسلیت و همدردی با ملت شریف افغانستان، اقدامات کمکی لازم ازجمله ارسال دو هواپیما حاوی کمک های اولیه را به عمل آورده است.» حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان نیز با صدور پیامی، ضمن ابراز تاثر و تالم نسبت به این حادثه تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران مانند همیشه در کنار مردم افغانستان است و آمادگی کمک به مصدومان را دارد.» پزشکی قانونی ایران با ابراز تاسف از این حادثه دردناک و ابراز همدردی با مردم افغانستان، برای یاری رساندن به پزشکی قانونی و مردم این کشور اعلام آمادگی کرد. رییس جمعیت هلال احمر ایران از اعلام آمادگی این جمعیت جهت کمک رسانی به زلزله زدگان افغانستان خبر داد. در همین راستا تیم های جست وجو و نجات، درمان اضطراری، نیروهای امدادی، داوطلبان و کادر درمان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در آمادگی کامل به سر برده تا در صورت درخواست کمک، نیروهای جمعیت هلال احمر به محل سانحه اعزام شوند.