آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
سیاسی
۲
پاستور

اولین روز تابستان در حیاط دولت چگونه گذشت؟

از مناقشه حقوق بازنشستگان تا ماجرای برادران لیلا

مریم عاقلی

دیروز هم به رسم چهارشنبه ها، برخی از اعضای هیات وزیران پس از پایان نشست دولت به ریاست رئیسی به جمع خبرنگاران آمدند و درباره مهم ترین موضوعات روز به سوالات آنها پاسخ دادند. البته سفر رئیس جمهور ترکمنستان به تهران در هفته گذشته باعث شده بود اعضای کابینه به جای حضور در حیاط پاستور، همراه رئیس جمهور به سعدآباد بروند و علاوه بر حضور در مراسم استقبال، تفاهم نامه های بین دو کشور را نیز امضا کنند. با این حال اولین روز تابستان در حیاط دولت با حضور خبرنگاران گرچه خیلی شلوغ نبود اما خبرهای مهمی در آن رد و بدل شد.

 بازار ارز چگونه به آرامش می رسد؟

علی صالح آبادی جز اولین نفراتی بود که به جمع خبرنگاران آمد؛ رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که بانک مرکزی از هفته گذشته در تعاملی که با کانون صرافان، صرافی های معتبر و صادرکنندگان داشته است به جمع بندی رسیده که بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه اندازی کند، گفت: این می تواند بازار را به آرامش و ثبات بیشتر برساند.وی در رابطه با ساماندهی شرایط بازار ارز  اظهار کرد بانک مرکزی از هفته گذشته در تعاملی که با کانون صرافان، صرافی های معتبر و صادرکنندگان داشته به جمع بندی رسیده که بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه اندازی کند. صالح آبادی گفت: از هفته گذشته امکان معاملات توافقی ارز در صرافی ها فراهم شد؛ زمانی که این امکان در بازار متشکل ارزی باشد، طبعا عمق این بازار افزایش پیدا می کند و پیش بینی این است که صادرکنندگان متعددی که علاقه مند هستند، ارزی وارد این سامانه کنند و با ما هم مذاکراتی داشته اند، ارز خود را در این سامانه عرضه کنند و خریداران هم می توانند خریداری کنند و قیمت ها در این بازار براساس مکانیسم عرضه و تقاضا خواهد بود. لذا با عمقی که این بازار پیدا می کند، می تواند تقاضاهای واقعی که در سطح بازار وجود دارد را به طور مناسب پوشش دهد و در تعادل و آرامش بازار ارز نقش بسزایی داشته باشد.

 پایان مناقشه پرداخت حقوق بازنشستگان 

مسعود میرکاظمی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره این که چه کسی باید درباره حقوق بازنشستگان نظر نهایی را بدهد، تصریح کرد: قوانین می گوید هیات دولت باید تصویب کند این کار را هم کرده و هیات تطبیق باید نظر کارشناسی به مجلس بدهد، هرچند بین دولت و مجلس جلسات هماهنگی برگزار خواهد شد و براساس مستندات تصمیم گیری می شود.وی همچنین درباره وضعیت فروش نفت هم گفت: فروش نفت نسبت به دوره قبل بهتر شده؛ یعنی هم قیمت نفت افزایش داشته و صادرات صعودی بوده، هم مقداری که روی آب بوده، فروخته شده است.

اتصال دستگاه های دولتی به پنجره ملی هوشمند، ضروری است

مردم باید بتوانند خدمات خود را بدون مراجعه حضوری دریافت کنند؛ این جمله را دیروز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اتصال دستگاه های دولتی به پنجره ملی هوشمند گفته و تاکید کرده همه دستگاه های اجرایی کشور به این امر مکلف شدند و ما زودتر از موعد آن را راه اندازی کردیم که بگوییم این کار، شدنی است.عیسی زارع پور گفته است: اکنون 20 دستگاه به این پنجره پیوستند؛ منتها دستگاه اصلی ممکن است شامل هشت نهاد باشد. هرچند دستگاه های فرعی هم پای کار آمده اند اما از رئیس جمهور تا وزرا و سازمان های دولتی برای انجام این کار اولویت دارند. 

 «برادران لیلا» مطابق قانون توقیف شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره توقیف فیلم سینمایی برادران لیلا و ممنوع الکار شدن برخی بازیگران این فیلم گفت: مجموعه افرادی که در این تصمیم گیری بودند، متفق القول بودند که این تخلف صورت گرفته است. محمدمهدی اسماعیلی ادامه داد: همکارانم در سازمان سینمایی بررسی های کامل را انجام دادند و اصرارم این بود که مر قانون رعایت شود.مجموعه افراد در این تصمیم گیری، متفق القول بودند که این تخلف صورت گرفته است. 

 پرداخت نقدی یارانه ادامه دارد

سخنگوی دولت هم دیروز تریبون خود را به حیاط پاستور آورد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

علی بهادری جهرمی درباره نحوه پرداخت یارانه ها تا فراهم شدن زیرساخت کالابرگ الکترونیکی گفت: قانونگذار روش کالابرگ را پیش بینی کرده است، دولت هم تلاش می کند زیرساخت آن را فراهم کند و تا زمانی که زیر ساخت فراهم نشود، پرداخت یارانه نقدی تداوم خواهد داشت.سخنگوی دولت با تاکید بر این که قیمت نان و بنزین تغییر نخواهد کرد، اظهار کرد: بعد از فراهم شدن زیرساخت ها، هیچ گونه تغییری در قیمت نان اتفاق نمی افتد.