آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۴۸۱
نفت و پتروشیمی
۱۴
خبر شرکت ها

نایب رئیس اتحادیه نفت کوبا: برای همکاری با صنعت نفت ایران آمادگی کامل داریم

گروه شرکت ها : نایب رئیس اتحادیه نفت کوبا (Cupet) از تمایل و انگیزه این اتحادیه، به عنوان بزرگترین مجموعه نفتی کوبا، برای همکاری با شرکت های ایرانی خبر داد. «نستور پرز فرانکو» در دیدار با سید شمس الدین موسوی، مدیرعامل گروه پتروپارس، با اشاره به اولین دیدار و مذاکره میان دو مجموعه در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: بعد از این ملاقات و با توجه به توانمندی شرکت های ایرانی به ویژه گروه پتروپارس به دنبال انجام برنامه های مشترک فنی هستیم.

نایب رئیس اتحادیه نفت کوبا با اشاره به برگزاری جلسه ای با مهندس اوجی وزیر نفت کشورمان ادامه داد: در نشستی که با وزیر نفت ایران داشتیم، وی پتروپارس را به عنوان شرکتی توانمند برای همکاری بین دو کشورمعرفی کرد و با توجه به دارا بودن سوابق موفق، انگیزه زیادی برای همکاری با این شرکت در زمینه های استخراج و تولید نفت، تعمیر چاه‎ها و مخازن و همچنین آموزش پیدا کرده ایم. در ادامه این جلسه سید شمس الدین موسوی مدیرعامل گروه پتروپارس نیز بر جدیت این مجموعه برای همکاری با کشور کوبا برای توسعه صنعت نفت و گاز و آموزش نیروهای متخصص و انتقال فناوری تاکید کرد و گفت: بر اساس پیشنهادهای اولیه ارائه شده توسط Cupet، بررسی های کارشناسی و فنی اولیه در گروه پتروپارس انجام و در نهایت پیشنهاد اولیه به شکل رسمی برای سفیر کوبا ارسال شده است و امید داریم با تعاملات بیشتر و ایجاد ارتباط در سطوح فنی، کارشناسی و مدیریتی و بررسی های دقیق تر، تصمیمات نهایی برای آغاز همکاری گرفته شود.

همچنین در این جلسه محمدصادق عظیمی فر، دستیار ویژه وزیر نفت کشورمان، با ابراز خرسندی از وجود زمینه های مساعد برای آغاز همکاری میان دو کشور گفت: در صورت توافق مقدماتی و تایید پیشنهادهای مطرح شده توسط طرف کوبایی، در آینده ای نزدیک یک گروه کارشناسی از پتروپارس جهت انجام بررسی ها و تبادل اطلاعات فنی و تخصصی به این کشور اعزام می شود و پس از بررسی گزارش این گروه، در مرحله بعدی در زمینه نهایی سازی تصمیمات و امضای تفاهمنامه و قراردادهای لازم تصمیم گیری خواهد شد. گفتنی است براساس مطالعات انجام شده تا سال 2016 کوبا با داشتن حدود 124 میلیون بشکه ذخایر نفتی اثبات شده در رتبه 68 کشورهای نفتی جهان قرار دارد و در حال حاضر قادر به استخراج حدود 80هزار بشکه نفت خام در روز است.