آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۹
جهان
۴

خبر

محمود عباس: از بایدن می خواهم به وعده هایش عمل کند

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین از سفر رییس جمهور امریکا به فلسطین در اواسط ماه میلادی آتی استقبال کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: «امیدواریم که سفر جو بایدن، رییس جمهور امریکا به فلسطین نقطه عطفی برای تقویت روابط دوجانبه میان دو طرف باشد و در آرام کردن فضا برای ایجاد یک افق سیاسی نقش داشته باشد تا شاهد تحقق صلح عادلانه و جامع براساس قوانین بین المللی و راهکار تشکیل دو کشور در مرزهای 1967 و پایان اشغالگری اسراییل در خاک فلسطین به پایتختی قدس شرقی باشیم.» عباس ابراز امیدواری کرد که این سفر اهمیت تحقق راهکار تشکیل دو کشور، توقف شهرک سازی، ممانعت از اخراج فلسطینی ها از قدس، حفظ وضعیت تاریخی قدس، توقف اقدامات یکجانبه و بازگشایی کنسولگری امریکا در قدس شرقی را نشان دهد. عباس گفت: «بایدن به فلسطین می آید و من از او تنها یک چیز می خواهم و آن اجرای تعهداتش است. بایدن به من گفت که وی با اخراج فلسطینی ها و تغییر وضعیت تاریخی قدس و گسترش شهرک سازی و اقدامات یکجانبه دو طرف مخالف است. وی گفت که کنسولگری امریکا باید به قدس شرقی منتقل شود. می دانم که دولت اسراییل خواهان راهکار سیاسی نیست اما دست کم خواهان اعتمادسازی برای حل سیاسی هستیم.»

اسلام زدایی از قانون اساسی تونس

رییس جمهور تونس در اظهاراتی گفت که اسلام در قانون اساسی جدید این کشور که قرار است مورد همه پرسی قرار بگیرد، دیگر دین حکومت نیست. به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، «قیس سعید» گفت: در قانون اساسی جدید از حکومتی سخن نخواهیم گفت که دینش اسلام است، بلکه از امتی سخن می گوییم که دین آن اسلام است. امت با حکومت فرق دارد. رییس جمهور تونس روز دوشنبه پیش نویس قانون اساسی جدید این کشور را دریافت کرد که قرار است آن را پیش از به همه پرسی گذاشتن در 25 جولای (3 مرداد) تایید کند. «الصادق بلعید» هماهنگ کننده کمیته ملی مشورت برای تدوین قانون اساسی جدید در تونس پیش تر گفته بود که پیش نویس قانون اساسی به رییس جمهور ارایه خواهد شد که در آن نامی از اسلام به عنوان دین حکومتی وجود ندارد و هدف از آن مقابله با احزاب با مرجعیت اسلامی مانند جنبش النهضه است. در فصل اول قانون اساسی تونس که در سال 2014 تدوین شده است، تاکید شده که تونس کشوری آزاد، مستقل و دارای حاکمیت است و اسلام دین این کشور، عربی زبان آن و نظام کشور بر پایه جمهوریت است. رییس جمهور تونس درباره ماهیت حکومتی که در قانون اساسی جدید ذکر شده، گفت: مساله این نیست که نظام، ریاست جمهوری یا پارلمانی باشد بلکه مهم این است که حاکمیت متعلق به ملت باشد. قانون اساسی جدید قرار است جایگزین قانون اساسی 2014 شود که یک ساختار و نظام مختلط را ایجاد کرد که باعث درگیری های  مکرر  بین  قوه  مجریه  و  مقننه  بود.

ازسرگیری پرواز ها در فرودگاه بین المللی دمشق

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت حمل و نقل سوریه در بیانیه ای اعلام کرد که تمام شرکت های هواپیمایی می توانند از تاریخ ذکر شده پروازهای ورودی و خروجی خود را به این فردوگاه برنامه ریزی کنند. در ادامه این بیانیه آمده است که این فرودگاه پس از اتمام تعمیر آسیب های وارده به باند و تجهیزات در پی تجاوز رژیم صهیونیستی، با تمام ظرفیت برای خدمات رسانی به مسافران و شرکت ها به کار خود ادامه خواهد داد. وزارت حمل و نقل سوریه در بیستم خرداد ماه سال جاری از تعلیق تمامی پروازها به فرودگاه بین المللی دمشق و بالعکس در پی تعرض جنگنده های رژیم صهیونیستی به  باندها  و تجهیزات  آن خبر داده  بود.

حمله نیروهای امنیتی لبنان به منزل رییس بانک مرکزی

منابع از حمله نیروهای امنیتی لبنان به منزل رییس بانک مرکزی این کشور در راستای اجرای حکم احضار او خبر دادند. به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، منابع از حمله نیروهای امنیتی لبنان به منزل رییس بانک مرکزی این کشور در راستای اجرای حکم احضار او خبر دادند. رسانه ها گزارش دادند که یک تیم وابسته به نیروهای امنیتی لبنان به خانه «ریاض سلامه»، رییس کل بانک مرکزی این کشور حمله کردند تا وی را دستگیر کنند. طبق این گزارش، نیروهای امنیتی لبنان این اقدام را طبق حکم قاضی «غاده عون»، دادستان منطقه «جبل لبنان»  مبنی  بر احضار  ریاض  سلامه  انجام  دادند.

خروج وزیر خارجه ایتالیا از «جنبش پنج ستاره»

 وزیر خارجه ایتالیا در بحبوحه اختلافات داخلی حزب «جنبش پنج ستاره» را ترک کرد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آلمان، «لوئیجی دی مایو»، وزیر خارجه ایتالیا روز گذشته - سه شنبه -  اعلام کرد که پس از هفته ها اختلافات داخلی در جنبش «پنج ستاره»  این حزب را ترک می کند. دی مایو، 35 ساله، شامگاه گذشته در رم گفت: «امروز، من و بسیاری از همکاران دیگر جنبش پنج ستاره را ترک می کنیم. ما فردا چیزی را که دیگر نیروی اول پارلمان نخواهد بود، ترک خواهیم کرد.» این اظهارات پس از اختلافات سیاسی بین دی مایو و «جوزپه کونته»، نخست وزیر پیشین و رهبر فعلی حزب بر سر مسائلی از جمله تحویل تسلیحات به اوکراین مطرح شده است. تنش بین سیاستمداران ایتالیایی مدت هاست که ادامه دارد. در حالی که کونته اخیرا خواستار عدم ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین شده و به جای آن پیشنهاد حل بحران از طریق کانال های دیپلماتیک را ارایه داده است، دی مایو مستقل از این حزب به حمایت از «ماریو دراگی»، نخست وزیر ایتالیا ادامه داد که این امر باعث عدم محبوبیتش در  بین  برخی اعضای  حزب  پنج  ستاره  شد.