آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
صفحه آخر
۲۰
خبر

رئیس رسانه ملی: هر سندی باید به تحول در آنتن بینجامد

پیمان جبلی در جلسه شورای معاونین سازمان صدا و سیما کلیات سند تحول رسانه ملی را رونمایی و جزئیات این سند را تشریح کرد.

این سند خلاصه ای از سند تحول رسانه ملی است که پیش نویس مفصل آن را رئیس سازمان صداوسیما دو ماه بعد از انتصاب، تقدیم رهبر معظم انقلاب اسلامی کرد و قرار است به زودی در همایش افق تحول در جمع مدیران رسانه ملی به طور رسمی رونمایی شود. 

پیمان جبلی در جلسه شورای معاونان سازمان گفت: آنچه در دوره تحولی سازمان مد نظر است، عمدتا در حوزه های محتوایی است و همه فرآیندهای تحولی باید در نهایت به تحول در آنتن منجر شود. وی افزود: سند تحول رسانه ملی در حوزه های محتوایی سیما و صدا، خبر، شبکه های استانی، فضای مجازی و شبکه های برون مرزی طراحی شده است. 

وی در تشریح علت تمرکز بر حوزه های محتوایی سازمان در این سند افزود: سازمان صدا و سیما کارخانه تولید محتواست. همه کارها در حوزه های پشتیبانی و صف، در نهایت باید آنتن را متحول کند. به همین دلیل ما اولویت را به سرفصل های تحولی در حوزه محتوا داده ایم. برای این که به تحول در محتوا برسیم حتما به تحول رویکردی و نیز تحول در سازوکارها نیاز داریم؛ سازوکارهایی که منجر به تسهیل تحول رویکردی و در نهایت با یاری خداوند منجر به تحول محتوایی روی آنتن خواهند شد. 

جبلی در تشریح کلیات سند تحول گفت: ارکان تحول سازمان را «هویت محوری» و «عدالت گستری» شکل می دهند که در نهایت این دو عنوان باید منجر به «شتاب دهی به پیشرفت» شود. 

وی با تاکید بر ضرورت مباحثه درباره راهبردهای کلان سند تحول گفت: دائما باید محورهای تحول را مرور کنیم؛ زیرا تحقق آن منوط به این است که مجموعه بدنه سازمان شامل برنامه سازان، مدیران و کارکنان نسبت به آن ایمان قلبی پیدا کنند.  وی ادامه داد: برای ایجاد این ایمان، محورهای تحول دائما باید تکرار و درونی سازی و نسبت به آن تعلق خاطر ایجاد شود. 

رئیس رسانه ملی با تاکید بر رویکرد جدید «تقویت نقش قرارگاهی رسانه ملی» گفت: تقویت و تثبیت نقش قرارگاهی سازمان صدا و سیما یکی از محورهای تحول در حوزه های صدا و سیماست. به عنوان مثال در حوزه موسیقی و شعر و سرود نگاه سازمان احیا و تقویت سرودخوانی است که نمونه آخر آن موج ایجادشده حول سرود «سلام فرمانده» است. 

وی افزود: همه محصولات رسانه ای را صدا و سیما تولید نمی کند بلکه در بسیاری از حوزه ها  _  به ویژه در حوزه سرود_  اکثریت قریب به اتفاق محصولات بیرون از سازمان است و سازمان باید در انتشار این تولیدات و مراحل بعدی آن نقش قرارگاهی خود را ایفا کند. 

جبلی درباره محورهای تحول در محتوا گفت: در این زمینه 12 محور اصلی طراحی شده که باید برای هر کدام سرفصل گشایی کنیم و در سیاستگذاری های کلان طرح و برنامه به آنها توجه شود. 12 محور تحول در محتوا عبارتند از: عدالت گستری، روایت پیشرفت همه جانبه جامعه ایرانی، ایثار، مقاومت شهادت و توسعه سبک زندگی ایثارگرانه، سبک زندگی و خانواده با محوریت سبک زندگی انقلابی، هنر انقلاب با معرفی شایسته آثار برجسته، نقد غرب و هجو غربزدگی، تقویت هویت جهانی امتی با بازنمایی قدرت نرم ایران اسلامی در جهان، روایت جوان مومن انقلابی با نگاه پیشرفت آینده، الگوی زن انقلاب اسلامی، مقابله با جریان ارتجاع و تطهیر پهلوی، روایت هوشمندانه و صحیح تاریخ اسلام و ایران، بسط الگوی حکمرانی مردمی با بازخوانی نهادهای مردمی - انقلابی. 

رئیس رسانه ملی اظهار امیدواری کرد که این سند به صورت گسترده در سطوح مختلف مدیریتی سازمان مطرح و به بحث گذاشته شود و گفت: این سند می تواند به پایان نامه های دانشگاه صداوسیما راه پیدا کند و از مرکز تحقیقات و مراکز پژوهشی سازمان هم انتظار داریم راهکارهای تحقق این سند را طراحی، تبیین و اجرا کنند.