آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

جهان: بازماندن 222 میلیون کودک از آموزش منظم

دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید که 222 میلیون کودک در جهان به دلیل جنگ، حوادث طبیعی و مهاجرت از آموزش منظم و با کیفیت محروم شده اند.

به گزارش ایسنا، «آنتونیو گوترش» در پیامی توئیتری نوشت: «آموزش باید در دسترس هر کودک و در همه جا باشد.» او همچنین از کشورها و سازمان ها خواستار حمایت از تلاش این سازمان در جهت کمک به کودکان شده است. پیش از این، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز در آخرین گزارش خود گفته بود که شمار کودکان محروم از آموزش مستمر از 75 میلیون در سال 2016 به 222 میلیون در سال 2022 رسیده است. طبق گزارش این سازمان، 78 میلیون کودک که 54درصد آنها را دختران تشکیل می دهند از رفتن به مدرسه محروم اند. در این گزارش آمده است که از 20 میلیون کودک دیگر هرچند به مدرسه می روند اما از آموزش مستمر محروم شده اند. پیش تر، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته بود که میلیون ها کودک در افغانستان از آموزش بازمانده اند که درصد زیاد آنها را دختران تشکیل می دهند.

آمریکا: تخریب دبستانی که 19 دانش آموز در آن قتل عام شدند

شهردار شهر اووالد در تگزاس آمریکا اعلام کرد مدرسه ابتدایی «راب» که 21 دانش آموز و معلم در آن کشته شدند، تخریب خواهد شد.

به گزارش تسنیم، «دان مک لاگلین» در نشست شورای این شهر گفت: پس از تیراندازی مرگبار در دبستان راب و کشته شدن 19 کودک دانش آموز و دو معلم، ما هرگز نمی توانیم از آنها بخواهیم به این مدرسه برگردند. ما درک می کنیم که این مدرسه باید تخریب شده و مدرسه جدیدی باید به جای آن ساخته شود. بر اساس گزارش گاردین، این در حالی است که شهردار این شهر درباره زمان دقیق تخریب این مدرسه سخنی به میان نیاورد. «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا یک هفته پس از حادثه تیراندازی در این دبستان، در جریان بازدید از این مدرسه، پیشنهاد تخریب این مدرسه و ساخت یک مدرسه جدید را داده بود. سناتور «رونالد گوتیرز» که نماینده شهر اوالد است، در جمع خبرنگاران گفت: ممکن است بر طبق پیشنهاد رئیس جمهور، بودجه ای برای تخریب و ساخت دوباره مدرسه ابتدایی راب اختصاص یابد. وی همچنین دستور ارائه خدمات سلامت ذهنی و روانی برای مردم منطقه و کمک به حل مشکلات و مسائل روانی ایجاد شده پس از این تیراندازی مرگبار، را صادر کرد.

آمریکا: حریق یک هواپیمای مسافربری با 126 سرنشین

 یک هواپیمای مسافربری با 126 مسافر پس از فرود در فرودگاه بین المللی میامی دچار نقص فنی در ناحیه چرخ ها شد و سپس آتش گرفت.

به گزارش ایرنا از گاردین، مقام های آمریکایی اعلام کردند مسافران این هواپیما همه سالم هستند. به گفته این مقام ها، آتش سوزی پس از شکسته شدن چرخ های این هواپیما هنگام فرود بر روی باند فرودگاه میامی رخ داده است. یک سخنگوی فرودگاه میامی گفت: پرواز شرکت رد ایر از جمهوری دومینیک وارد فرودگاه میامی شده بود. این هواپیما 126 مسافر داشت که سه نفر از مسافران دچار جراحت سطحی شده و برای درمان به بیمارستان منتقل شدند.