آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
اخبار کشور
۱۱

خبر

با رای نمایندگان مجلس انجام شد: تصویب کلیات طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای مسکن

در جلسه علنی دیروز کلیات طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی به تصویب نمایندگان رسید.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دیروز به ریاست «محمدباقر قالیباف» آغاز شد و بررسی طرح دوفوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی در دستور کار قرار گرفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح دیروز کلیات طرح دوفوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی را با 114 رای موافق، 97 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 224 رای به تصویب رساندند. طبق گفته محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی جزئیات این طرح جهت بررسی بیشتر و رفع ایرادات به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ارجاع شده و پس از چکش کاری در این کمیسیون جهت بررسی مجددا به صحن علنی مجلس ارائه می شود.

همزمان با نخستین روز از هفته قوه قضائیه رئیس و مسئولان عالی دستگاه قضا با آرمان های امام راحل(ره) تجدید میثاق کردند

رئیس و مسئولان عالی دستگاه قضا دیروز و همزمان با نخستین روز از هفته قوه قضائیه با حضور در حرم امام خمینی(ره) با آرمان های امام راحل(ره)تجدید میثاق کردند.

رئیس قوه قضائیه در مراسم تجدید میثاق با آرمان های امام راحل(ره)گفت: امروز در نخستین روز از هفته قوه قضائیه و در آستانه سالگرد شهادت معمار دستگاه قضایی آیت الله بهشتی و یاران ایشان، در جوار مرقد مطهر امام راحل، با بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدا و مردم تجدید میثاق می کنیم تا بتوانیم مسئولیت خطیری را که قانون اساسی، شرع انور و رهبری معظم انقلاب بر دوش ما نهاده اند به نحو احسن ایفا کنیم و از آرمان های والای انقلاب اسلامی و امامین انقلاب پاسداری کنیم.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای با اشاره به مسئولیت های قانونی قوه قضائیه بیان داشت: خداوند به ما این توفیق را دهد که بتوانیم در سنگر قوه قضائیه دست مفسدین و تطاول کنندگان به جان، مال، عرض و حقوق مردم و نظام اسلامی را کوتاه کنیم و بتوانیم در این جایگاه به استیفای حق مظلوم از ظالم و بسط و گسترش عدالت که از اهداف والای امام راحل بود بپردازیم.

اژه ای با تبیین و تشریح ابعاد والای شخصیتی امام راحل افزود: حضرت امام(ره) از خود گذشت و به خدا پیوست و الهی شد و با ایمان راسخ و خالص به خداوند و با در کنار مردم بودن، توانست در عصر حاضر در برابر مستکبران و گردن کشان بدون هیچ گونه ملاحظه و واهمه ای بایستد و بینی مستکبرین دنیا را حقیقتا به خاک بمالد.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با اعتماد به نفس خداباور و اتکا به مردم متدین توانست در عصر حاضر انقلاب بی نظیری را محقق کند، گفت: امام بزرگوار ما نسبت به مسائل دینی و نسبت به اصل نظام اسلامی و حتی نسبت به نظامات جامعه ما بسیار حساس بودند و چنان که کسانی می خواستند در مقابل نظام اسلامی بایستند و به نظام اسلامی لطمه وارد کنند، حضرت امام هیچ گذشتی در قبال چنین افرادی نداشتند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امام بزرگوار ما نسبت به مردم بسیار رئوف و مهربان بودند و کوچک ترین ظلمی را به آحادی از افراد جامعه تحمل نمی کردند، ادامه داد: حضرت امام خمینی(ره) نسبت به حقوق و کرامت و حریم خصوصی افراد جامعه بسیار حساس بودند و خطاب به همه مسئولین درخصوص متحد و همدل بودن و اجتناب از اختلافات که ناشی از هواهای نفسانی است، تاکید داشتند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی تولیت حرم مطهر امام راحل نیز طی سخنانی، مهم ترین نهاد در پیگیری مقوله عدالت را قوه قضائیه دانست و اظهارداشت: چنان که دستگاه قضایی در یک نظام از سلامت وافی و کافی برخوردار باشد، سایر نهادها نیز لاجرم به چنین صفتی متصف می شوند.

وی با اشاره به دوره جدید مدیریت قوه قضائیه، این دوره را همراه با تجارب بیش از 40 ساله رئیس عدلیه عنوان کرد و گفت: حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه که برآمده از متن دستگاه قضایی است، دارای سابقه و تجارب لازم، شناخت کافی و مدیریت بسیار ممتاز است و به همین جهت همگان امیدوارند که دوره جدید قوه قضائیه دوره ای متمایز و بسیار خوب باشد.

همچنین رئیس دستگاه قضا به همراه اعضای شورای عالی قوه قضائیه پس از حضور در مرقد مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با آرمان های امام راحل، در آستانه سالگرد شهادت شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران باوفای امام امت(ره) درقطعه 72 بهشت زهرا (س) بر مزار این شهیدان حضور یافته و برای شادی روح به خون خفتگان انقلاب اسلامی فاتحه ای قرائت و از خداوند متعال برای آنان علو درجه و مقام را خواستار شدند.

رمضان شریف: جریان مقاومت و مبارزات مردم فلسطین  در سرزمین های اشغالی در حال گسترش است

رئیس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت جریان مقاومت، یک جریان ریشه دار و عمیق است که در کل سرزمین های اشغالی در حال گسترش است.

به گزارش ایسنا، رمضان شریف در نشست اعضای ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی که در محل این شورا برگزار شد، ضمن قدردانی از همت و تلاش های ارزنده آنان برای فراهم سازی شرایط و بسترهای حضور شکوهمند و تاریخی ملت عظیم الشان ایران اسلامی در راهپیمایی روز جهانی قدس سال 1401 با تشریح وضعیت اخیر سرزمین های اشغالی گفت: همه شواهد نشان می دهد که فضا در سرزمین های اشغالی ملتهب تر از همیشه است و  تمام کسانی که در اقصی نقاط جهان، وقایع مربوط به فلسطین را رصد می کنند، به این نکته اذعان دارند.

رئیس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به تشدید و گسترش مبارزات مردم فلسطین در سال های اخیر گفت: امروز مبارزات مردمی در فلسطین، تنها محدود به غزه نیست، بلکه در ماه های اخیر، یک همه گیری در کل سرزمین های اشغالی برای مبارزه با رژیم جعلی صهیونیستی شکل گرفته و سایر نقاط از جمله جنین، کرانه باختری و دیگر نقاطی که تاکنون به راه های دیگری جز مقابله مسلحانه خوش بین بودند، تنها راه رهایی را مبارزه می دانند.

وی اضافه کرد: حتی کسانی که قبلا تصور ذهنی آنان کنار آمدن با این رژیم اشغالگر بود، رسما اعلام می کنند که تنها راه نجات مردم فلسطین از ظلم و اشغال ، مقابله با رژیم ظالم و نژادپرست اسرائیل است که برای رسیدن به اهداف خود از هیچ جنایتی پروا ندارد.

رمضان شریف رفتار بسیار خشن رژیم صهیونیستی و بی توجهی  به حداقل حقوق مردم ساکن سرزمین های اشغالی را ، نشان دهنده استیصال و ضعف این رژیم عنوان کرد و افزود: مهم ترین مولفه قدرت رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی، مسئله تامین و حفظ امنیت بود که امروز به پاشنه آشیل این رژیم تبدیل شده است و ناامنی در کل سرزمین فلسطین موج می زند. وی افزود: راهبرد رژیم صهیونیستی شکست خورده و دیگر به عنوان یک مدعی رفتار دموکراتیک ، قادر به ادامه حیات نیست و تبلیغات و هیاهوی رسانه ای این رژیم، ناشی از اقتدار و ابهت نیست، بلکه ناشی از ضعف و استیصال است.

رئیس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، با اشاره به این که جریان مقاومت، یک جریان ریشه دار و عمیق است گفت: این جریان که در منطقه و کشورهای اسلامی در حال گسترش است، به موضوع فلسطین بسیار حساس است و صهیونیست ها از این جریان وحشت دارند.

با تقدیر از زحمات رئیس قوه قضائیه و اقدامات دستگاه قضا آیت الله جنتی: قوه قضائیه در تحقق عدالت نقش تعیین کننده ای دارد

دبیر شورای نگهبان، عدالت را یکی از آرمان های مهم انقلاب اسلامی دانست که قوه قضائیه در تحقق آن نقش تعیین کننده ای دارد.

آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در جلسه این شورا با اشاره به آغاز هفته قوه قضائیه به تبیین برخی ابعاد شخصیتی شهید بهشتی پرداخت و گفت: برای گرامیداشت مقام والای قضا و تکریم از مقام شهید مظلوم، آیت ‏الله دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی(ره)، اولین مسئول دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، از روز اول تیرماه تا روز هفتم تیرماه که سالروز شهادت آن بزرگوار است هفته قوه قضائیه نامیده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، وی با بیان اینکه شهید بهشتی انسانی متین، مقید، صبور و با اخلاق بود، اظهار داشت: از اول آشنایی با ایشان که به قبل از انقلاب برمی گردد، جز خوبی و اخلاص در رفتار و کردار این شهید مظلوم سراغ ندارم.

دبیر شورای نگهبان افزود: شهید بهشتی از جمله مدیران تراز انقلاب اسلامی است که مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید با مقایسه خود با ایشان، خود را ارزیابی کنند.

آیت الله جنتی در بخش دیگری از سخنان خود عدالت را یکی از آرمان های مهم انقلاب اسلامی دانست که قوه قضائیه در تحقق آن نقش تعیین کننده ای دارد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای عدالت سخت است، گفت که همین امر باعث می شود انجام وظیفه در قوه قضائیه سخت تر باشد.

دبیر شورای نگهبان همچنین افزود: اجرای عدالت بعضی وقت ها باعث می شود دوستان انسان به دشمن تبدیل شوند؛ چراکه اجرای عدالت دشمن زا است.

آیت الله جنتی قوه قضائیه را پناهگاه ستمدیدگان و اقتدار این قوه را عامل پیشگیری از ظلم دانست و خاطرنشان کرد: برخورد به موقع و قاطع با تخلف، عامل بازدارنده مجرمان و مفسدان است.

وی یادآور شد: بحمدالله روند رو به رشدی در اقدامات قوه قضائیه مشاهده می شود و اطلاع رسانی خوب از اقدامات صورت گرفته نیز عامل افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضا شده است.

دبیر شورای نگهبان در پایان این قسمت از سخنان خود ابراز داشت: از زحمات ارزشمند حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ریاست محترم قوه قضائیه تشکر می کنم و برای ایشان و همکاران شان آرزوی توفیق دارم.

قدردانی سردار اشتری از عنایت رهبر انقلاب نسبت به عملکرد پلیس

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی در پیامی از بذل توجه و حمایت فرمانده معظم کل قوا از عملکرد موفقیت آمیز پلیس در کشف سرقت اخیر صندوق امانات بانک ملی تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، در متن پیام سپاس و قدردانی سردار حسین اشتری از رهبر معظم انقلاب آمده است: «عنایت و حمایت حضرت مستطاب عالی از عملکرد فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران در کشف سرقت صندوق امانات بانک ملی که در دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای جامعه عشایری کشور بیان فرمودید باعث مسرت و دلگرمی بیش از پیش کارکنان این فرماندهی شد. برای سربازان ولایت چه عزتی بالاتر از اینکه رضایت خاطر فرمانده و ولی امرشان را جلب کنند.

فرمایشات حکیمانه، ناصحانه و پدرانه حضرتعالی همچون گذشته روشنایی بخش مسیر همه مسئولان کشوری و لشکری به خصوص فرزندان و سربازانتان در فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران از مرزها تا مرکز گردید.

بار دیگر با ولی امر و فرمانده خود تجدید میثاق می کنیم و با شهدا عهد و پیمان می بندیم در مسیر دفاع از عزت و آرمان های مقدس انقلاب اسلامی و صیانت از جان و مال و ناموس مردم ایران اسلامی تا پای جان دفاع کرده و همچون گذشته با جهاد مومنانه و روحیه انقلابی اهل اقدام و عمل باشیم.»

اذعان «سید مقتدی الصدر» به عدم مداخله ایران در امور سیاسی عراق

رهبر جریان صدر در بیانیه ای تاکید کرد که برخلاف شایعات، جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه مداخله ای در امور سیاسی عراق نداشته و هیچ گروه شیعی را تحت فشار قرار نداده است.

سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در عراق، بعدازظهر چهارشنبه در بیانیه ای هرگونه مداخله ایران در امور سیاسی عراق را تکذیب کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، رهبر جریان صدر تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران هیچ فشاری بر هیچ طرف شیعی اعمال نکرده و شایعات درباره اینکه علت انصراف ما تهدید ایران بوده، «کذب است» و «صحت ندارد.»

وی در ادامه به برخی گروه ها در عراق اشاره کرد و بیان کرد که آنها در حال «کارشکنی سیاسی» در این کشور و اعمال فشار علیه برخی فراکسیون های سیاسی در عراق هستند.

او همچنین ضمن اشاره به عدم همراهی با این گروه ها در فرآیند سیاسی عراق، در بخش دیگری از اظهاراتش از فراکسیون های این کشور خواست که برای اصلاح و نجات کشور عراق موضعی شجاعانه اتخاذ کنند.

این بیانیه پس از آن صادر شده است که رهبر جریان صدر در اظهاراتی خروج خود را از فرآیند سیاسی عراق رسما اعلام کرد.

مسئول حقوقی یکی از بانک های بین المللی: ایران دارای زیرساختی پیشرفته برای دور زدن تحریم ها است

مسئول حقوقی یکی از بانک های بین المللی گفته که ایران دارای یک زیرساخت پیشرفته برای دور زدن تحریم های بانکی اعمال شده علیه این کشور است.

مسئول حقوقی یکی از بانک های بزرگ بین المللی گفته ایرانی ها دارای زیرساخت های پیشرفته ای برای دور زدن تحریم های بانکی است.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی دیروز چهارشنبه به نقل از یک مسئول ارشد حقوقی در یکی از بانک های بزرگ بین المللی گفت: «ایران در زیرساخت های دور زدن تحریم ها بسیار پیشرفته است. آنها از فناوری، مهارتها، افراد و حمایت دولتی پشتیبان آن برخوردار هستند.»

به گزارش فارس، این روزنامه نوشته نظام ضدتحریمی ایران نتیجه مجموعه سیاست هایی است که در سال 2014 زیر نظر آیت الله خامنه ای، رهبر عالیقدر ایران برای مجهز کردن اقتصاد ایران به ابزارهایی برای ایستادگی در برابر فشارهای خارجی پایه ریزی شد.

طبق توضیح وال استریت ژورنال، عنصر کلیدی در «اقتصاد مقاومتی»، پایه ریزی یک نظام مالی بود که بر اساس آن ایران بتواند به تجارت خارجی و مبادلات مالی خود حتی در صورت تحریم آن بخش ها ادامه دهد.