آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۵۲۳۹
اقتصاد
۹

خبرخوان

خرید میوه 30 درصد کاهش یافت

اسماعیل مرادیان، نایب رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: میوه های لاکچری که در بازار شمال شهر و پالادیوم عرضه می شود به صورت قاچاق وارد بازار می شود. این میوه ها در میدان قیمت مصوب ندارند و فروشندگان می توانند به اختیار خود بر این محصولات نرخ تعیین کنند. وی با اشاره به کاهش 25 تا 30 درصدی مصرف میوه در هفته ای که گذشت، افزود: افت قدرت خرید مصرف کنندگان باعث شده است میزان خرید میوه نیز کاهشی شود. همچنین بسیاری از مردم سرگردان هستند و نمی دانند پول خود را برای خرید کدام محصولات اساسی تخصیص بدهند. به گفته این فعال صنفی؛ به نظر می رسد خرید میوه در ماه های آینده در ایران مانند کشورهای اروپایی دانه ای انجام شود.

زیان انباشته 100 هزار میلیاردی دو خودروساز انحصاری

مرکز پژوهش های مجلس: ایران خودر و سایپا 55 هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند. مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی نوشت: عملیات خودروسازی توسط این دو خودروساز نشان از زیان دهی به نسبت شدید آن است. مجموع زیان انباشته این دو شرکت که در اثر عملیات زیان ده سالانه ایجاد شده، براساس آخرین صورت های مالی حسابرسی شده (منتهی به 31/6/1400) برابر با حدود 55 هزار میلیارد تومان است. همچنین مطابق با صورت های مالی تلفیقی، این عدد برای مجموع گروه ایران خودرو و سایپا بیش از 100 هزار میلیارد تومان بوده است. به طور مشخص زیان انباشته مربوط به گروه ایران خودرو و گروه خودروسازی سایپا براساس صورت های مالی حسابرسی شده منتهی به 31 شهریور 1400 به ترتیب برابر با 4/52هزار میلیارد تومان و حدود 48 هزار میلیارد تومان بوده است و زیان انباشته شرکت اصلی خودروسازی ایران خودرو و سایپا براساس صورت های مالی دوره مزبور به ترتیب برابر با 6/34هزار میلیارد تومان و 9/19 هزار میلیارد تومان بوده است. 

نمی توان فعلا درباره طرح نان کارتی چیزی گفت

رییس هیات مدیره کانون صنایع آرد، طرح نان کارتی را اقدام مهمی دانست و گفت: در گذشته نان به شکل رانتی توزیع می شد. حال باید دید با هوشمندسازی فروش نان این رانت برچیده می شود یا خیر؟ حسین یزدجردی اظهار کرد: به رغم اینکه طرح نان کارتی بسیار مهم است، اما از شفافیت کافی برخوردار نیست. در واقع اجرای این طرح تفاوت چندانی با گذشته ندارد. تا همین چند ماه گذشته هم مردم با مراجعه به نانوایی ها به جای پول نقد، کارت می کشیدند. در حال حاضر همین روال نیز ادامه دارد، اما با این تفاوت که فقط دستگاه پوز نانوایی ها متفاوت شده است. او ادامه داد: اکنون به دلیل اینکه پیرامون مسائل این طرح روشن نیست نمی توان اظهارنظر خاصی درباره آن داشت. اما اگر این طرح در مسیر درست خود قرار بگیرد، پایه فساد و رانت را برمی چیند. در غیر این صورت در روی همان پاشنه قدیم می چرخد.

دلایل افزایش قیمت کالاها در کف بازار

قاسم نوده فراهانی رییس اتاق اصناف تهران در مراسم گرامیداشت دهه تولید و تجارت، در پاسخ به سوالی درباره دلایل افزایش قیمت بدون مجوز کالاهایی مثل لوازم خانگی در کف بازار، اظهار کرد: تولیدکنندگان باید با فاکتور به عرضه کننده، کالا بدهند، اما گران تر و بدون فاکتور کالا می فروشند. در این شرایط واحد صنفی یا مجبور است همان کالای گران بدون فاکتور را بخرد و گران تر هم بفروشد یا تعطیل کند. این مقام صنفی در پاسخ به سوالی درباره کم فروشی نان نیز گفت: قیمت نان باید تغییر کند، اما وزارت جهاد کشاورزی باید در این رابطه تصمیم گیری کند.

تلاش برای تعیین سقف  قیمت نفت

وزیر خزانه داری امریکا از تلاش ایالات متحده و هم پیمانان غربی این کشور برای تعیین سقف قیمت نفت خام در بازار جهانی خبر داد.جنت یلن در جریان سفر خود به کانادا گفت، شرکای امریکا هم اکنون در حال مشورت هستند که چگونه می توان از تاثیرات منفی قیمت نفت بر اقتصاد جهانی جلوگیری کرد. وزیر خزانه داری امریکا تاکید کرد، چنین اقدامی تحریم های غرب علیه انرژی روسیه را تقویت خواهد کرد، قیمت نفت روسیه را تنزل می دهد، از درآمدهای پوتین خواهد کاست و هم زمان عرضه بیشتر نفت در بازار جهانی را امکان پذیر خواهد کرد.جنت یلن در پاسخ به این پرسش که آیا جو بایدن، رییس جمهوری امریکا در نشست هفته آینده سران کشورهای صنعتی عضو گروه هفت در آلمان در راستای تعیین سقف قیمت نفت تلاش خواهد کرد، گفت: «ما به طور فشرده در حال رایزنی با شرکای خود هستیم.»

88 درصد واحدهای صنفی مالیاتشان از صفر تا 5 میلیون تومان است

بر اساس آخرین آمار سازمان امور مالیاتی، تا سی ویکم خردادماه، نزدیک به یک میلیون و 685 هزار واحد صنفی که مشمول استفاده از تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم برای پرداخت مالیات عملکرد خود در سال 1400 بوده اند (تعیین مالیات مقطوع) هستند، درخواست های خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کرده اند. از این تعداد، مالیات 967 هزار واحد صنفی صفر ثبت شده است یعنی بیش از 57 درصد اصناف.بر اساس آخرین آمار سازمان امور مالیاتی88 درصد واحدهای صنفی مالیاتشان از صفر تا 5 میلیون تومان در سال است.

بورس هفته را قرمزپوش به پایان برد

دامنه روند نزولی در بازار سرمایه به دیروز هم کشیده شد تا این بازار هفته را قرمزپوش به پایان ببرد. شاخص کل بورس دیروز با 6233 واحد کاهش تا رقم یک میلیون و 533 هزار واحد نزول کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با 1162 واحد کاهش در رقم 422 هزار و 295 واحد ایستاد. معامله گران این بازار 408 معامله انجام دادند که 41 هزار و 291 میلیارد ریال ارزش داشت. توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری تامین اجتماعی و فجر انرژی خلیج فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

تولید فاز 11 پارس جنوبی از مهرماه آغاز می شود

جواد اوجی، وزیر نفت از بهره برداری روزانه670 میلیون فوت مکعب گاز با استفاده از توان شرکت های داخلی در طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی از مهرماه امسال خبر داد. اوجی درباره وضع طرح توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی گفت: اگر چه آخرین و بلاتکلیف ترین فاز پارس جنوبی فاز 11 بود و شرکت فرانسوی توتال با وجود انجام مطالعات به دلیل تحریم ها از ادامه کار منصرف شد و پروژه را تحویل داد، اما در دولت مردمی و با آغاز کار وزارت نفت در دولت سیزدهم موضوع بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه فاز 11 را در اولویت کاری خود قرار دادیم و با تدابیر و ابتکارهایی که همکاران مان در وزارت نفت به خرج دادند به شما قول می دهم مهرماه امسال تولید در طرح توسعه فاز 11 را آغاز کنیم.

آرام شدن بازار ارز  با آغاز معاملات توافقی ارز

علی صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از روز سه شنبه 31 خردادماه امکان انجام معاملات توافقی در بازار متشکل ارزی فراهم شده است گفت: باتوجه به اینکه انجام معاملات ارزی تسهیل شده، پیش بینی می شود آرامش بیشتری را در روز های آینده در بازار ارز شاهد باشیم. به گفته رییس کل بانک مرکزی امکان خوبی برای صادرکنندگان فراهم شد که ارز را به نرخی که مدنظرشان است در سامانه عرضه کنند. صالح آبادی افزود: باتوجه به اینکه انجام معاملات ارزی تسهیل شده، صادرکنندگان زیادی از ما تقاضا داشتند که ارزشان را در این بازار عرضه کنند بنابراین پیش بینی می شود آرامش بیشتری را در روز های آینده در بازار ارز شاهد باشیم و قیمت ها متعادل تر خواهدشد.

تجارت 3 ماهه کشور به 25.5 میلیارد دلار رسید

علیرضا مقدسی، معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران در خصوص کارنامه تجارت خارجی غیرنفتی کشور در فصل بهار اظهار داشت: در سه ماهه امسال نزدیک به 36 میلیون تن کالا به ارزش 25.5 میلیارد دلار بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که شاهد رشد 19.5 درصدی تجارت خارجی کشور در بهار امسال بودیم.وی افزود: سهم صادرات کشورمان از این میزان تجارت، 27.7 میلیون تن کالا به ارزش 13 میلیارد و 69 میلیون دلار بود که نسبت به بهار سال قبل با افزایش 21 درصدی همراه بوده است. رییس کل گمرک در خصوص میزان واردات سه ماهه کشور گفت: واردات کشورمان در این مدت نیز با هشت میلیون و 154 هزار تن به 12 میلیارد و 464 میلیون دلار رسید که 18 درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

حذف برنج ایرانی از سفره طبقه متوسط

این روز ها در بازار استان گیلان و مازندران حال و هوای جدیدی به راه افتاده تا جایی که خواربار فروشان و برنج فروشان این دو استان، برنج کشت دوم را از کیلویی 105 تا 134 هزار تومان قیمت گذاری کرده اند.برنج هاشمی درجه یک کیلویی 122 هزارتومان، صدری و طارمی محلی کیلویی 105 هزار تومان و برنج نیم دانه به کیلویی 50 هزار تومان رسیده است.رامین میر قربانی بنکدار و برنج فروش گیلانی با توجه به اینکه برنج های کشت امسال وارد بازار مصرف شده گفت: فروشندگان برنج هنوز قیمت نهایی فروش برنج را نمی دانند، اما قطعا با توجه به افزایش هزینه های کشت، برنج کوبی، حمل و نقل، انبارداری و سایر هزینه های جاری، قیمت برنج از رقم های بازار فراتر خواهد رفت. این بنکدار برنج ادامه داد: از شهریور سال گذشته تا امروز به دلیل گرانی بیش از 100 درصدی قیمت برنج، تقاضای خرید این محصول حدود 60 درصد کاهش داشته است. به طوری که اقشار ضعیف جامعه به کل از لیست خرید برنج ایرانی حذف شده اند! وی تاکید داشت: با ادامه روند گرانی در سال جاری احتمال حذف طیف گسترده ای از اقشار متوسط جامعه از لیست خریداران برنج ایرانی وجود دارد.