آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۲۳۰۵۵
صفحه آخر (جهان)
۱۲

خبر

غرب چگونه در تحریم روسیه شکست خورد؟ نیویورک تایمز پاسخ می دهد

روزنامه آمریکایی با اشاره به افزایش شاخص های رشد اقتصادی روسیه نتیجه گرفته کشور های غربی در طرح خود برای نابود کردن اقتصاد روسیه از طریق اعمال تحریم ها شکست خوردند.

نیویورک تایمز نوشته کشور های غربی می خواستند با اعمال تحریم های متعدد اقتصاد روسیه را خفه کنند، اما این طرح ها با شکست مواجه شد و آمارهای جدید نشان می دهد اقتصاد روسیه در حال نزدیک شدن به سطح قبل از همه گیری کرونا است. براساس این گزارش چین و هند نفت را از روسیه در مقادیری نزدیک به حجمی که غرب قبل از اعمال تحریم های غرب علیه مسکو از روسیه می خرید، خریداری می کنند و قیمت نفت به حدی افزایش یافته است که روسیه اکنون از فروش آن بیشتر از چهار ماه پیش درآمد کسب می کند. به نوشته این روزنامه معتبر آمریکایی پس از اجرای تحریم های ضدروسی، واردات روسیه از چین 28 درصد افزایش یافت و همچنین مقامات هندی خرید نفت روسیه را افزایش دادند.با توجه به عملکرد اقتصاد روسیه، کارشناسان می گویند که اقتصاد روسیه به سطح قبل از همه گیری کرونا نزدیک می شود که دلیل آن افزایش ارزش پول روسیه و رشد روابط تجاری با این کشور است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پیش از این نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در آغاز نشست عمومی مجمع اقتصادی سن پترزبورگ با اشاره به تحریم های اقتصادی غرب علیه مسکو، تاکید کرده بود غرب در نابود ساختن اقتصاد روسیه شکست خورده است. به گفته وی خسارت ها و زیان های مستقیمی که اتحادیه اروپا در نتیجه تحریم ها علیه روسیه متحمل شده به 400 میلیارد دلار رسیده است. خبر دیگر این که سوئیس نیز برای نخستین بار پس از جنگ اوکراین اقدام به واردات حدود سه تن طلا از روسیه کرده که خرید آن از سوی غرب ممنوع اعلام شده بود. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری سوئیسی «سوئیس اینفو» با انتشار این خبر نوشت: اقدام سوئیس در واردات طلا از روسیه که نخستین بار پس از حمله روسیه به اوکراین صورت می گیرد، نشانگر آن است که صاحبان صنایع نمی توانند در برابر فلزات گرانبها مقاومت کنند.«سوئیس اینفو» درادامه نوشت: بنابر داده های اداره گمرکات فدرال سوئیس، درماه می(اردیبهشت) گذشته میلادی بیش از سه تن طلا از روسیه به سوئیس منتقل شد. این نخستین محموله انتقال یافته بین دو کشور از ماه فوریه(اسفند) به شمار می رود که از سوی بازارهای لندن در پی حمله مسکو به کی یف خرید طلا از روسیه به نوعی منع شده بود.این تارنمای خبری سوئیسی درادامه این خبر نوشت:  انتقال این محموله از طلا  نمایانگر حدود دو درصد از واردات طلا به قطب اصلی پالایش طلای دنیا  در ماه گذشته میلادی است.این گزارش می افزاید: سوئیس منزلگاه  چهار پالایشگاه طلای جهان است که درمجموع دو سوم (ساخت) طلای جهان را اداره می کنند.

تحلیلگر ترکیه ای: اردوغان از ناتو خارج شود در این 70 سال خیری از این سازمان ندیدیم

تحلیلگر و روزنامه نگار ترکیه ای از مقام های کشورش خواسته که روابط این کشور را با ناتو قطع کنند و از این پیمان نظامی خارج شوند چرا که ترکیه طی 70 سال گذشته خیری از این سازمان ندیده است.

«مهمت علی گولر» طی مقاله ای در روزنامه «جمهوریت» نوشته: «ترکیه باید روابط خود را با ناتو قطع کند و دریای سیاه را به روی (کشتی های) آمریکا ببندد.» به گفته این تحلیلگر، خروج ترکیه از ناتو به معنای انتقال ترکیه به مشارکت راهبردی با روسیه و ایران و همچنین ادغام در «دنیای جدید» از طریق سازمان همکاری شانگهای و بریکس خواهد بود.

وی در ادامه مقاله خود در روزنامه جمهوریت این را هم گفته که: «خروج این کشور از ناتو نه تنها توانایی کنترل سیاست ترکیه را از آمریکا سلب می کند، بلکه در برنامه های واشنگتن نیز دخالت خواهد کرد.» ناتو اکنون 30 عضو دارد که آخرین آنها مقدونیه شمالی است که در سال 2020 به آن پیوسته است.

 رسوایی اخلاقی در سازمان ملل؛ افشاگران پیش از افشاگری اخراج شدند!

 مقام ارشد سابق سازمان ملل خواستار تشکیل کمیته ای برای تحقیق درباره اتهام فساد و سوءاستفاده جنسی در سازمان ملل متحد شده است. گفته می شود برخی از کارمندان سازمان ملل که قصد افشای این فساد را داشتند، تنبیه یا اخراج شده اند!

«پورنا سن» که تا سال 2020 مسئول مقابله با آزار جنسی در سازمان ملل بود، گفته، این سازمان باید پا پیش گذاشته و تمامی توصیه های یک هیئت مستقل تحقیقات را اجرا کند. این اظهارات پس از آن مطرح می شود که مستندی ساخته بی بی سی با عنوان «افشاگران: درون سازمان ملل» از جزئیات اتهامات فساد پرده بر می دارد و اینکه مدیریت سازمان ملل چشمانش را بر بزهکاری و سوءاستفاده جنسی بسته است. 

برخی از کارکنان سازمان ملل که سعی داشتند این وقایع را گزارش دهند، گفته اند که تنبیه شده اند و برخی هم شغل خود را از دست داده اند. 

مخالفان در آستانه اجلاس 7 - 8 خودروی پلیس آلمان را به آتش کشیدند

رسانه های آلمانی از به آتش کشیده شدن چندین خودروی پلیس در شهر مونیخ در آستانه برگزاری نشست سران جی 7 خبر می دهند.

نشست سران گروه 7 قرار است 26 تا 28 ژوئن (5 تا 7 تیر) در ایالت بایرن آلمان برگزار شود. سران کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و کانادا به رهبری اولاف شولز، صدر اعظم آلمان در این نشست با هم دیدار خواهند کرد.گفته می شود جنگ اوکراین مهم ترین دستور کار این نشست خواهد بود.

دیروز رسانه های آلمانی مثل نشریه«فوکوس» گزارش دادند که هنوز این نشست شروع نشده مخالفان گروه هفت 8 خودروی پلیس را در شهر مونیخ به آتش کشیده اند. سخنگوی پلیس مونیخ به خبرگزاری آلمان گفت که اتوبوس های تیم پلیس ضدشورش فدرال همگی در اوایل صبح چهارشنبه در مقابل هتلی بودند که اورژانس اجلاس گروه هفت در آنجا مستقر بودند. بازرسان به آتش سوزی مشکوک شده بودند.

به گزارش تسنیم به نقل از نشریه«فوکوس» مدت کوتاهی پس از مشخص شدن این اقدام ، پلیس از جمله با هلیکوپتر به جست و جوی عاملان احتمالی پرداخت، اما به گفته سخنگوی پلیس، این عملیات در ابتدا ناموفق بود. ماموران، خودروهای پلیس که کاملا سوخته بود را بررسی کردند. مقامات خسارات وارده را شش رقمی برآورد کردند. هیچ کس در این آتش سوزی صدمه ندید.

آلمان که کشورش ریاست دوره ای بر ائتلاف جی7 را بر عهده دارد با تاکید بر اینکه خواهان تعمیق همکاری با قدرت های خارج از این تشکل است، از دعوت سران کشورهای اندونزی، هند، آفریقای جنوبی، سنگال و آرژانتین به اجلاس جی هفت در راستای تحق این هدف خبر داد.آلمان در آستانه برگزاری این نشست تدابیر امنیتی شدیدی را برای حفاظت از آن در دستور کار قرار داده و هزاران نیروی پلیس را در مکان های مختلف مستقر کرده است. همچنین کنترل های مرزی در این کشور اعمال شده است.

 لهستان کشتارگاه پناهجویان؛ ورشو 135 پناهنده عراقی را پس از قتل دفن کرده است

 کمیته تحقیقات بلاروس گزارشی را در مورد رفتار وحشیانه سربازان لهستانی با پناهجویان عراقی و کشتن و دفن مخفیانه آنها به عراق ارائه داده است. این کمیته گفته ، 135 پناهجوی عراقی در لهستان بی سر و صدا کشته و دفن شده اند!

کمیته تحقیقات بلاروس طی دیداری که با یک هیئت عراقی که در «مینسک» برگزار شده، اطلاعاتی را درباره اعدام های دسته جمعی و دفن مخفیانه پناهجویان کشته شده توسط سربازان لهستانی در منطقه مرزی لهستان به آنان ارائه کرده است. این کمیته اطلاعات خود را از «امیل چچکو»، سرباز لهستانی گرفته که چند ماه پیش به بلاروس گریخت و بعدا جسدش در «مینسک» پیدا شد! کمیته تحقیقات نیز می گوید اقدامات جنایتکارانه ای را علیه 135 شهروند عراقی ثبت کرده است. گفته می شود در نتیجه اقدامات خشونت آمیز سربازان لهستانی و استفاده از ابزار های خاصی، بدن این پناهجویان زخم برداشته بود. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، افزون بر این، طرف بلاروسی ضمن برقراری ارتباط با نمایندگانی از ایران نیز، اطلاعاتی را در مورد پرونده جنایت هایی که علیه پناهجویان غرب آسیا صورت می گیرد، در اختیار آنها قرار داده است.گفتنی است وضعیت در مرز بلاروس و لهستان در نوامبر سال گذشته میلادی پیچیده تر شد. زمانی که چندین هزار مهاجر از غرب آسیا آمده بودند و از طریق بلاروس قصد داشتند وارد حریم اتحادیه اروپا شوند. پاییز و زمستان امسال، چندین کشور اتحادیه اروپا خواستار توقف ورود پناهجویان به حریم این اتحادیه شده بودند. لهستان در مرز های خود سیم خاردار کشید و چندین هزار سرباز مستقر کرده و اجازه ورود به آنها را نمی دهد. در عین حال آنها به پناهجویان اوکراینی، پناهندگی می دهند!

همچنین باید توجه داشت که آژانس پناهندگان سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد مرگ و میر پناهندگان (غیر غربی) با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش است. سال گذشته بیش از سه هزار نفر در دریای مدیترانه یا اقیانوس اطلس در تلاش برای رسیدن به اروپا کشته یا مفقود شده اند.