آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
ورزش
۱۷

با حضور نوروزی و زلفی گل برگزار شد

سرمایه گذاری 650 میلیارد تومانی برای ساخت 15خوابگاه دخترانه درسطح کشور

به همت بنیاد 15خرداد ستاد اجرایی فرمان امام سه خوابگاه دانشجویی دخترانه به بهره برداری رسید.

در سالگرد شهادت دکتر چمران در مراسمی با حضور سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و مدیرعامل بنیاد 15 خرداد و همچنین با حضور پدر شهید احمدی روشن سه خوابگاه دانشجویی دخترانه در استان های خراسان شمالی، مرکزی و خراسان جنوبی به بهره برداری رسید و تحویل وزارت علوم شد.سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام دراین مراسم گفت: تاکنون 10 خوابگاه دانشجویی دخترانه توسط بنیاد 15خرداد در سراسرکشور ساخته شده که این تعداد تا پایان سال به 15 خوابگاه می رسد.

عارف نوروزی افزود: ظرفیت این خوابگاه ها 3250 دانشجو و در 74 هزارمترمربع بناشده که برای آنها درمجموع 650 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

وی افزود: پس از واگذاری بنیاد 15خرداد به ستاد اجرایی فرمان امام ، سیاست ساخت و تجهیز خوابگاه های دانشجویی برای دانشگاه های زیرمجموعه وزارتخانه های علوم و بهداشت را با جدیت دنبال کردیم و درآینده برای تجهیز خوابگاه ها نیز اقدامات و برنامه های گسترده ای داریم.  سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام خاطرنشان کرد:بنابر تاکید مقام معظم رهبری و توجه ویژه ستاد اجرایی به بحث تشویق ازدواج و تسهیل فرزندآوری به خصوص برای دانشجویان، درکنار اقدامات تشویقی و ارائه تسهیلات برای زوج های دارای سه فرزند به بالا، در تکمیل خوابگاه متاهلین دانشجویی هم به وزارت علوم کمک خواهیم کرد و سهم خودمان را دراین زمینه ادا می کنیم.

نوروزی ادامه داد: معتقدیم هزینه کردن دربخش ایجاد عدالت آموزشی و تسهیل شرایط تحصیل فرزندان این سرزمین به ویژه در مناطق کم برخوردار ، سرمایه گذاری درازمدت برای کشور است. وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز درادامه این مراسم با گرامیداشت سالگرد شهادت دکتر چمران و روز بسیج اساتید گفت: ستاد اجرایی فرمان امام در هر زمینه ای کشور نیاز به کمک و مدد داشته ورود کرده است و این مدل از مدیریت جهادی در کشور منحصر به فرد و قابل الگوبرداری است.

محمدعلی زلفی گل افزود: ساخت مامن امن برای دانشجویان،سرمایه اجتماعی نظام و انقلاب را افزایش میدهد و سرمایه گذاری برای آینده کشور محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: تامین خوابگاه برای فرزندان این سرزمین، موجب دلگرمی و آرامش خانواده ها هم می شود ولذا ازضروری ترین مسائلی است که باید سایر نهادها و خیرین هم به این مسیر ورود کنند.

وزیرعلوم تاکید کرد: در دانشگاه ها دو دیدگاه متضاد وجود دارد، یک دیدگاه می گوید که کار دانشگاه، علم آموزی است و نباید وارد مسائلی مانند تامین خوابگاه وغذا و ایجاد فضاهای ورزشی و فرهنگی شد. اما دیدگاه دیگر که ما به آن اعتقاد داریم، بر این اساس استوار است که باید با کمک خیرین و نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام برای دانشجویان امکانات رفاهی فراهم کرد تا آنها با آرامش و فکر آسوده به کسب علم بپردازند . وی افزود: در همه جای کشور می بایست امکانات آموزشی به نحوی عادلانه تقسیم شود و همان فرصتی که افراد در شهرهای بزرگ دارند در مناطق دورافتاده و کم برخوردارهم داشته باشند.

مدیرعامل بنیاد 15خرداد نیز دراین مراسم درخصوص 3خوابگاه جدید افتتاح شده گفت: در ادامه نهضت ساخت خوابگاه های دانشجویی دخترانه در مناطق محروم و کم برخوردار کشور در قالب «طرح ملی خورشید» این سه خوابگاه دانشجویی دخترانه را در دانشگاه های بیرجند، اراک و بجنورد با ظرفیت 652دانشجو، متراژ زیربنای 14هزار و 200مترمربع و اعتباری بالغ بر یک هزار و 150 میلیارد ریال احداث و برای استفاده دانشجویان دختر در اختیار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دادیم..

حمیدرضا علیان زادگان افزود: با سه خوابگاهی که امروز افتتاح می شود تعداد خوابگاه های تحویلی بنیاد به 10خوابگاه با ظرفیت 2330نفر، زیر بنای 51هزار متر مربع و سرمایه به روز شده 407میلیارد تومان می رسد که در عرصه خوابگاه سازی اتفاقی کم نظیر است.