آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
رسانه
۵
گزارش روز

شادپیمایی مردم با عروسک های غول پیکر و گروه های نمایشی در همدان

دو فرزند شهید، زنگ آغاز جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را زدند

فرزندان شهدا، بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را افتتاح کردند.

آیین افتتاحیه بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، عصر سه شنبه در پیاده راه بوعلی همدان با اجرای گروه عروسک های غول پیکر و شادپیمایی سایر گروه های نمایشی و با استقبال گسترده شهروندان همدانی آغاز شد.

در این آیین، خردسالان، کودکان و نوجوانان همدان، همراه والدین حضور داشتند که شادپیمایی آنها از میدان بوعلی تا میدان امام (ره) انجام و مراسم رسمی در تماشاخانه سیار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، در آغاز مراسم، پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، نماآهنگی از بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پخش شد و سپس در میان پایکوبی و شادی کودکان و نوجوانان با همراهی مجری، برنامه ادامه یافت.

در ادامه مسعود ویژه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، به سخنرانی پرداخت و گفت: «بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، پس از دو دوره وقفه به دلیل شیوع کرونا با شعار «تئاتر، پرواز پروانه های خیال» و با هدف حمایت از آثار هنری خلاق از امروز برگزار خواهد شد.»

او سپس، پیام محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به کودکان و نوجوانان همدان را خواند.

در ادامه پس از پخش نماآهنگی با عنوان «علی کوچولو» -که به فرزندان شهدای مدافع حرم تقدیم شد- امیر مشهدی عباس، دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، ضمن اشاره به این که هیجان و اشتیاق این برنامه هر فردی را به شوق می آورد، یادآور شد: «در این دوره از جشنواره، 76اثر حضور دارند. همچنین سه نمایش از کشورهای یونان، ارمنستان و ترکیه به صحنه خواهند رفت و تعدادی کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد و کودکان، نوجوانان و هنرمندان می توانند در این کارگاه ها ثبت نام و در آن شرکت کنند.»

او افزود: «70درصد آثار از شهرستان های مختلف در این جشنواره حضور دارند و قصد داریم در این رویداد پروانه های خیال را در دل بچه ها به پرواز درآوریم. نمایش ها در تمام شهرستان ها و حتی مناطق محروم استان همدان اجرا خواهند شد.»

مشهدی عباس یادآور شد: «تالار شهید مظاهریه و مهدیه به صورت رایگان میزبان مخاطبان جشنواره هستند و به منظور تماشای نمایش های این تماشاخانه ها نیاز به تهیه بلیت نیست. همچنین مردم و علاقه مندان می توانند با پیاده روی در خیابان های شهر، تماشاگر نمایش های خیابانی نیز باشند. افرادی که این امکان را ندارند نیز می توانند آثار نمایشی را از طریق تلویزیون تئاتر ایران تماشا کنند.»

در ادامه از ابوالفضل هزاره، فرزند شهیدمهدی هزاره و طاهره قاسمی، فرزند شهیدمصطفی قاسمی (دو فرزند شهیدان مدافع حرم) با اعطای لوح و هدیه تقدیر شد و آنها به نمایندگی از بچه های استان همدان، بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را به صورت رسمی افتتاح کردند.

«ململ»، عروسک معروف برنامه های کودک و نوجوان، حمید گلی و محمد فروتن، مهمان های بعدی این مراسم بودند و به اجرای برنامه برای کودکان حاضر در این برنامه پرداختند.

بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری امیر مشهدی عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، وزارت آموزش وپرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری همدان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می شود.