آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
رسانه
۸
گزارش

مدیر رادیو فرهنگ از برنامه های تابستانی این شبکه گفت

با «فرهنگ» سفر کنیم

علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به مناسبت های تابستان امسال از موسم حج و زیارت تا دهه ولایت و محرم و... همچنین بیشتر شدن سفرها نسبت به دوسال گذشته که کشور درگیر همه گیری کرونا بود، گفت: این شبکه جدول برنامه های خود را روی ویژه های تابستانی تنظیم کرده است. توجه به اوقات فراغت، برنامه هایی برای خانواده و جوانان و فرهنگ سازی سفر در فصل تابستان و دیدن نقاط دیدنی ایران و شناساندن ظرفیت های گردشگری و مروری بر بازی های سنتی ایام تابستان ازجمله محورهای موضوعی برنامه های تابستانی این شبکه رادیویی است.

وی ادامه داد: از سال های گذشته تاکنون، با آغاز تابستان که فصل مسافرت های دل انگیز و خاطرات به یادماندنی است، نیاز به برنامه ریزی بیشتررسانه ای در چارچوب ماموریت های هر شبکه رادیویی وجود دارد تا با افزایش سطح آگاهی افراد در عین توجه به سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت برنامه هایی جذاب و شنیدنی هم تقدیم شنوندگان شود.حبیبی از پخش برنامه مشاعره محور تابستانی خبر داد و گفت: ویژه برنامه فصل تابستان 1401 رادیو فرهنگ با نام «حریر سخن» به تهیه کنندگی سید هادی موسوی نژاد با کارشناس دکتر اسماعیل آذر و با موضوع مشاعره رادیویی با حضور کودکان و نوجوانان با محوریت اشعار تابستانی و حکمت واخلاق در شعر و ادب فارسی شنبه تا پنجشنبه ساعت 14و 30 دقیقه پخش می شود. حریر سخن به دنبال حفظ و پاسداشت فرهنگ و ادب پارسی است و برای این که بتوانیم میراث گذشته را به درستی حفظ کنیم و پاس بداریم باید شانه به شانه بزرگان ادب فارسی حرکت کنیم و بخشی از این امر با توجه به شعر و شعرخوانی میسر می شود پس با بهره گیری از حمکت ها و پندها در شعر و ادب پارسی بازتولید فرهنگی برای نسل جوان داشته و فضای مسابقه باعث می شود که شعرخوانی از حالت یکنواختی خارج و هیجان در آن جاری شود.

مدیر رادیو فرهنگ در توضیح رویکرد برنامه صبحگاهی این شبکه رادیویی گفت: مجله رادیویی «صبح به وقت فرهنگ» به تهیه کنندگی مریم مقدسی پرویز جمالی به صورت زنده ساعت 6صبح با موضوع اطلاع رسانی در حوزه برنامه های مرتبط با فصل تابستان و اوقات فراغ پخش می شود.

وی سپس با اشاره به برنامه «هفت کوچه» که به صورت زنده ساعت 9 صبح با موضوع آشنایی با فرهنگ مناطق مختلف ایران و معرفی بازی های محلی، سفر، گردشگری و همچنین ارتباط با مراکز استان ها روی موج شبکه رادیویی فرهنگ می رود، بیان کرد: در این برنامه عباس محبی، منوچهر آذری، علیرضا تابان و سکینه ارجمندی به عنوان بازیگران و گویندگان برنامه، سید هادی موسوی نژاد تهیه کننده هفت کوچه را برای جذابیت و اثرگذاری بیشتر برنامه همراهی می کنند.

وی سپس با اشاره به اهمیت توجه به موضوع کتاب و رسالت گروه کتاب این شبکه یادآور شد: در ساختار گفتارمحور نیز «پویش صدای دانایی» در قالب مسابقه کتابخوانی در 90 قسمت شنیده می شود.حبیبی همچنین نوید پخش برنامه جدید کتاب هفته را که شنبه تا پنجشنبه روی آنتن می رود به علاقه مندان به کتابخوانی داد و گفت: کتاب هفته عنوان برنامه جدید تولیدی از گروه کتاب رادیو فرهنگ است که از ابتدای تابستان 1401 هرشب پخش می شود و علاقه مندان کتاب در این برنامه با صدای برترین گویندگان رادیو فرهنگ، شنونده کتاب های جذاب و پر مخاطب می شوند.

مدیر رادیو فرهنگ همچنین به برنامه «جوانه ها» که مجله ادبی و هنری برای نوجوانان است، اشاره کرد و درباره جزئیات آن گفت: این برنامه در قالب های مختلف با هدف پرکردن اوقات فراغت است که اجرای آن را نیز کودکان و نوجوانان به عهده دارند. این برنامه پنجشنبه ها پخش می شود. همچنین «سینما فرهنگ» هم در قالب ترکیبی در 12قسمت به موضوع سینما گردی و اقتصاد سینما می پردازد. این برنامه هر هفته پنجشنبه ها ساعت 17  از استودیو یک سینما پخش می شود.