آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
فرهنگ
۱۰
روی دیوار

آثار نفیس هنر مفهومی از انبار بیرون آمد

نمایشگاه مینی مالیسم و کانسپچوال آرت، بخشی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، عصر سه شنبه 31 خرداد افتتاح شد.

به گزارش جام جم، در آغاز این مراسم، عبادرضا اسلامی کولایی، مدیر موزه هنرهای معاصر درباره این نمایشگاه گفت: جنبش هایی که در اواسط قرن بیستم نگاهی جدی تر به هنر داشتند، تعریف استاندارد هنر را قبول نداشتند و بیشتر به فلسفه و ایده هنر توجه کردند. به نظر می رسد این جنبش ها پرسش سختی را برای تاریخ هنر مطرح کرده اند و آن این که ماهیت اثر هنری در شیء بودن است یا در اندیشه پشت آن؟

​​​​​​​وی یادآور شد: یکی از ویژگی های خوب این نمایشگاه، پیش آمدن فرصتی برای پژوهشگران است که بار دیگر به حوزه تاریخ هنر رجوع و دیدگاه های تازه را رصد کنند. در این نمایشگاه 38 اثر برای اولین بار از گنجینه موزه هنرهای معاصر بیرون آمده و به نمایش گذاشته شده است. چند اثر از چیدمان درستی برخوردار نبودند که خوشبختانه با تلاش همکارانم، این آثار نیز از چیدمان صحیح و مناسبی برخوردار شدند. همچنین بهرنگ صمدزادگان، نمایشگاه گردان این نمایشگاه گفت: بسیاری از جوانان و دانشجویان ما در حسرت دیدن چنین آثاری به سر می برند و ممکن است برای تماشایشان هزینه زیادی کنند و به خارج بروند تا بتوانند آنها را از نزدیک ببینند.

وی بیان کرد: ما در جامعه هنری ایران با جریان زیباشناسانه هنر مدرن یا هنر انتزاعی و احساس گرا آشنایی بیشتری داریم اما آنچه کمتر با آن آشنا هستیم، جریان ضداستتیک است؛ جریانی که در میانه قرن بیستم به دلایل مختلف ایجاد شد و منجر به بروز انتقادات ضد زیبایی شناسی مدرن شد. شکل گیری این جریان، دو نتیجه مهم را دنبال کرد؛ یکی ایجاد جریان مینی مالیسم که می خواست هنر را در قالب ساده ترین و بنیادی ترین عناصر خلاصه کند و دیگری شکل گیری جریان کانسپچوال آرت که شیء هنری را کنار می گذاشت و به ایده اهمیت می داد. وی همچنین عنوان کرد: جریان استتیک؛ تز، جریان ضداستتیک؛ آنتی تز و جریانی که اکنون در آن به سر می بریم، یک سنتز به شمار می آید. پژوهشگران، دوران کنونی را دوران پست کانسپچوال می نامند. هنر امروز هم شامل زیبایی شناسی مدرن و هم شامل کانسپچوالیسم می شود؛ با وجود این، هیچ یک از این دو، هدفش نیست. پس از پایان سخنان صمدزادگان، نمایشگاه مینی مالیسم و کانسپچوال آرت به صورت رسمی افتتاح شد.

گفتنی است نمایشگاه مینی مالیسم و کانسپچوال آرت شامل بخشی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است که در آن بیش از 120 اثر از 34 هنرمند به نمایش درآمده است. سل له ویت، جوزف کاسوت، جان بالدساری، اد راشا، یان دیبتس، دنیس اپنهایم، برنار ونه، شوساکو آراکاورا، مارسل دوشان، گیلبرت و جرج، دانلد جاد، رابرت اسمیتسون، میکله زازا، برند و هیلا بکر، گرفان الک، ژاکلین وینزور، تری اتکینسون و مایکل بالدوین، بورلی پپر، پیتر استرویکن، من ری، میشل آنجلو پیستولتو، رابرت موریس، مارسل بروتهرس، میشل استوارت، راجر ولش، دن فلاوین، کیت سونیر، اد راینهارد، اگنس مارتین، دیتر روث، کریستو و ژان کلود، فرانک استلا، گوردون ماتاکلارک و دنیل اسپوئری ازجمله هنرمندانی هستند که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش درآمده است. علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه مینی مالیسم و کانسپچوال آرت می توانند تا تاریخ 27 شهریور ماه امسال، همه روزه از ساعت 10 الی 18 به موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.