آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
فرهنگ
۱۱

نمای نزدیک

آغاز به کار سامانه صدور پروانه اجرا

«سامانه صدور پروانه اجرای نمایش» از 4 تیر 1401 با هدف تسریع و دقت در امور نمایشی، آغاز به کار می کند. از این تاریخ اجرای تمامی نمایش ها از طریق ثبت نام در سامانه یادشده به نشانی  sso.farhang.gov.ir انجام می شود. متقاضیان با ورود به سایت معرفی شده، ضروری است یکی از دو روش «ثبت درخواست حقوقی» برای مراجعان دولتی و سازمانی و «ثبت درخواست حقیقی» برای سایر هنرمندان حوزه نمایش را انتخاب و نسبت به تکمیل آن اقدام کنند.

ثبت نام تماشاخانه های دولتی شامل سالن های تحت پوشش ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان ها، نهادها و ارگان های دولتی سراسر کشور و اماکن و محیط هایی که قابلیت اجرای نمایش دارند، با ارائه نامه از بالاترین مقام و با لحاظ شرایط و قوانین مندرج در اساسنامه آنها و شیوه نامه های مربوطه انجام می شود.

مدیران تماشاخانه های دولتی هم با ارسال معرفی نامه، مطابق فرم مورد تایید شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش، خود را معرفی خواهند کرد.

طرح دیگری از رضا عابدینی 

زمستان سال 1399 لوگوی جدید موزه هنرهای معاصر تهران رونمایی شد اما واکنش ها به این لوگوی تازه به قدری بود که مدیر موزه هنرهای معاصر تهران تسلیم شد و به رسانه ها خبر داد که لوگوی قدیمی دور انداخته نخواهد شد. طراح آن لوگو کسی نبود جز رضا عابدینی که از اساتید پیشکسوت گرافیک است و به خصوص در زمینه طراحی لوگو (نام واره) و کار با حروف و واژگان، تخصص ویژه دارد. حال یک بار دیگر رضا عابدینی دست به کار شده و یک لوگوی تازه طراحی کرده است؛ این بار برای «هنر و تجربه». 

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی خبر داد که با توجه به آغاز دوره تازه فعالیت گروه سینمایی «هنر و تجربه» نامواره (لوگو) و هویت بصری این گروه رونمایی شد.نمایش های گروه سینمایی هنر و تجربه به زودی و با اعلام جدول نمایش در سینماهای منتخب این گروه، آغاز می شود و تاکنون کاربران و هنرمندان واکنشی به لوگوی تازه نشان نداده اند. باید دید این بار مردم طراحی استاد عابدینی را می پسندند یا سیل واکنش ها در راه است.

دو کتاب ایرانی در راه ترکیه

قرارداد ترجمه و نشر کتاب های «خرگوش ها پرواز می کنند» و «قلب فروزان مترسک» به زبان ترکی استانبولی بین ناشر ایرانی و یک ناشر ترکیه ای بسته شد. روابط عمومی آژانس ادبی پل، خبر امضای قرارداد ترجمه و نشر کتاب های یادشده به زبان ترکی استانبولی مابین «انتشارات مدرسه» از ایران و «انتشارات نار» از ترکیه در آژانس ادبی و ترجمه پل را منتشر و اعلام کرد: حق مولف این کتاب ها به اعتبار زمانی پنج سال و به مبلغ 600 یورو به اضافه 6 درصد پشت جلد برای ترجمه و نشر به زبان ترکی استانبولی در اختیار ناشر ترکیه ای قرار گرفته است.

کتاب خرگوش ها پرواز می کنند، نوشته حمیدرضا شاه آبادی با تصویرگری مهدیه قاسمی است که مهارت، دقت، مهربانی و کمک را به کودکان آموزش می دهد.

کتاب «قلب فروزان مترسک» نوشته جمال اکرمی و با تصویرسازی افسانه صانعی، داستان مترسکی را روایت می کند که دوست دارد با بچه ها به هرجا که دلش خواست، برود و دنیا را ببیند. / جام جم دیلی

فهرستی که در جیب انتظامی بود 

آخرین شب خرداد، مراسمی به بهانه سالروز تولید استاد عزت الله انتظامی هنرمند فقید تئاتر، سینما و تلویزیون برگزار شد. در این مراسم مدیرعامل موسسه هنرمندان، خاطره ای از انتظامی نقل کرد که به یک فهرست اشاره داشت؛ فهرستی که همیشه در جیب عزت الله انتظامی بود تا شاید بتواند گرهی از کسی باز کند. سیدعباس عظیمی خاطره اش را این طور تعریف کرد: عزت الله انتظامی در سال 1390 اسامی هنرمندانی را که مشکلات معیشتی و درمانی داشتند همیشه به همراه داشت و هرجایی که یک مسوول و مدیر فرهنگی را ملاقات می کرد، این لیست را به او می داد و درخواست کمک برای آنها می کرد. او اضافه کرد: استاد چند مرتبه با حضور در موسسه هنرمندان پیشکسوت، برگزاری نشست های خبری و حتی دیدار صمیمانه با همکاران موسسه تلاش کرد تا نظر و حمایت مقامات و مسوولان را به این موسسه جلب کند. این مراسم به همت تعدادی از هنرمندان پیشکسوت و با همکاری موسسه هنرمندان پیشکسوت، خانه موزه عزت الله انتظامی و شهرداری منطقه 1 تهران برگزار شد.