آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
اقتصاد
۱۳

اخبار

گرانفروشی وجود دارد

قاسم نوده فراهانی در مورد گرانی و گرانفروشی اظهار داشت: نگفتم ما گرانی نداریم، گرانی کالا در حوزه اصناف رخ نمی دهد، کالا در جای دیگر گران می شود و بعد اصناف عرضه می کنند. گرانفروشی وجود دارد و قابل انکار نیست اما واحدهای صنفی موظفند کالا را با فاکتور رسمی بخرند. در این صورت است که اگر از سود متعارف، پول اضافه تری بگیرند برخورد می شود. رئیس اتاق اصناف تهران افزود: 280هزار واحد صنفی در تهران داریم و فرد متخلف هم در بین آنها وجود دارد که البته برخی از آنها گرفتار قانون شدند.

کارخانجاتی که می گویند قیمت در کف بازار تغییر می کند ابتدا باید پاسخ دهند که چرا کالا را به صورت قطره چکانی و بدون فاکتور رسمی به واحد صنفی تحویل می دهند؟ وقتی کالا بدون فاکتور و گران به واحد صنفی می دهند واحد صنفی چه کار کند؟ اما از مردم می خواهم از طریق سامانه 124 تخلفات را حتما گزارش دهند. وی همچنین درباره قیمت نان گفت: قیمت نان باید تغییر کند که در حوزه ما نیست و باید وزارت جهادکشاورزی در این خصوص کار کند.

​​​​​​همچنین محمدباقر مجتبایی، دبیرکل اتاق اصناف ایران

نیز در این نشست گفت: در دو ماه امسال 558هزار فقره بازرسی و 32هزار مورد تخلف (2.5درصد) از قانون شناسایی شد. وی در مورد فروش اجباری کالا کنار نان به مردم، اظهار کرد: صنوف اجازه فروش اجباری کالا ندارند و ما قطعا با این موارد برخورد می کنیم. مجتبایی در مورد گرانفروشی ماکارونی نیز گفت: در آن زمان که ارز 4200تومانی حذف شد، مردم برای خرید روغن و ماکارونی هجوم بردند و وزارت صمت ابلاغیه داد که کالاها را با قیمت جدید بفروشند تا ازدحام شکل نگیرد. به غیراز همان چند روز در بقیه موارد این مشکل را نداریم و با اجرای طرح درج قیمت مصرف کننده تقریبا گرانفروشی در اصناف نمی بینید.

هنوز اموال مالباختگان را تحویل نداده ایم

بانک ملی ایران پیرو انتشار مصاحبه مرجع انتظامی در خصوص تحویل ارز و سکه مکشوفه از سارقان صندوق های اجاره ای این بانک موارد ذیل را جهت تنویر افکار عمومی و اطلاع صاحبان اموال اعلام کرد:به منظور حفظ حقوق صاحبان اموال مسروقه، صورت برداری و ارزیابی اقلام کشف شده شامل، سکه، ارز و مصنوعات طلا، تحت نظارت دادسرا، بازپرس رسیدگی کننده و پلیس انجام و به نیابت از دادسرا، تحویل خزانه بانک ملی ایران شده است.  طبق اعلام این بانک، تاکنون هیچ اقلامی تحویل هیچ یک از صاحبان اموال نشده است؛ لذا ضمن تاییدنکردن این بخش از خبر منتشرشده، اعلام می شود حسب دستور قضایی ابلاغی، هرگونه تعیین تکلیف و تحویل اموال صرفا پس از اعمال تشریفات قضایی و برابر دستور بازپرس رسیدگی کننده امکان پذیر بوده و این روند به سرعت در حال بررسی و پیگیری است.

برنج و روغن در صدر کالاهای احتکاری

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در اردیبهشت امسال بیش از 13هزار و 504میلیارد تومان کالا شامل کالاهای اساسی ازجمله برنج، چای، روغن نباتی، شکر و تخم مرغ، انواع شوینده، لوازم خانگی و کاغذ کشف شده است. اطلاعات منتشرشده از سوی سازمان حمایت حاکی از آن است که در اردیبهشت امسال بیش از 34هزار بازرسی از انبار و مرکز نگهداری کالا در سطح کشور برای مقابله با احتکار انجام شده است. بر این اساس در این بازه زمانی، 34هزار و 246 مورد بازرسی از واحدهای انبار و مراکز نگهداری کالاها توسط بازرسان سازمان های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور صورت گرفته که به تشکیل 4491 فقره پرونده برای واحدهای متخلف منجر شده است.  کالاهای مکشوفه شامل کالاهای اساسی ازجمله برنج، چای، روغن نباتی، شکر و تخم مرغ، انواع شوینده، لوازم خانگی، کاغذ و نظایر آن به ارزش بیش از 13هزار و 504 میلیارد تومان بوده است. به طورکلی از ابتدای سال جاری تاکنون، در مجموع بالغ بر 66هزار و 467 مورد بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا صورت گرفته که به تشکیل 9089 فقره پرونده تخلف به ارزش بیش از 13هزارو 746 میلیارد تومان منجر شده است.