آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
ایران
۱۴
یادداشت

قیمت خدمات گردشگری تنگه واشی ساماندهی می شود

مریم اطیابی

آنهایی که اهل گشت و گذار آخر هفته ای به ویژه در ییلاقات اطراف تهران باشند، تنگه واشی را خوب می شناسند. منطقه ای در 17کیلومتری تهران به سمت جاده فیروزکوه و در نزدیکی روستای کوچک جلیزجند که طبیعت بکر و زیبا، صخره های به هم پیچیده و رودخانه خروشان و آبشار پرآبی دارد. 

برای رسیدن به این خطه زیبا و دلبر و همچنین دشت ساواشی باید از روستای جلیزجند عبور کرد. ورود به این ییلاق، کمی ذائقه طبیعت گردی و بیشتر از آن همت می خواهد و برای همه آزاد است، البته آزاد بود تا همین چند روز پیش که پیامی با این محتوا به دست ما رسید: «دیروز رفتیم ورودی تنگه واشی، طبق معمول ایست بازرسی بود... به اتوبوس ها اجازه ورود نمی دادند، می گفتند ورود تور ممنوع است. بعد از کلی حرف زدن، رفتیم داخل اتاق ایست بازرسی گفتند فقط یک راه دارد، این که از هر اتوبوس 200هزارتومان می گیریم و اجازه می دهیم، یعنی ورودی نفری 5000تومان ولی داخل هم راه نمی دهیم، پیاده هم نباید بروید، باید آژانس بگیرید از خود ما 80هزارتومان یا نیسان 200 هزارتومان یا وانت 150هزارتومان. پول ها که گرفته شد، ممنوعیت برداشته شد. برای برگشت هم به همین ترتیب؛ گفتند تماس بگیرید نیسان و وانت بفرستیم. ایست بازرسی قبلا همین جایی که الان هست بود، پول می گرفتند ولی داخل ورودی تنگه دیگر پولی نمی گرفتند، درحالی که الان اینجا نفری 10هزارتومان می گیرند. پارکینگ تنگه هم از هر ماشین 50 تا 100هزارتومان دریافت می شود.»

حالا سوال این است که اگر ورود تور (مثلا برای ساماندهی تنگه) ممنوع است، پس چرا تنگه را نمی بندند و چرا با پول همه چیز برطرف می شود؟ 

ما این موضوع و گلایه گردشگران را با کارشناسان و مسوولان مربوط درمیان گذاشتیم و این جواب را شنیدیم: «به دلیل تنگی مسیر جاده ای داخل روستا و حجم زیاد گردشگران و تعداد زیاد خودروها، از این به بعد ورود اتوبوس تورها در روزهای پنجشنبه و جمعه ممنوع و در سایر روزها آزاد است، چرا که ورود تنها دو اتوبوس به دلیل تنگی معابر، روستا را دچار مشکل کرده و عملا مسیر را می بندد. همچنین افراد ضمن پرداخت ورودی به دهیاری می توانند باقی مسیر را پیاده یا با آژانس، وانت و نیسان طی کنند. برای پارکینگ هم باید مبلغی پرداخت کنند. از سویی از امسال هر خودرویی هم که وارد منطقه می شود، بیمه حوادث می شود تا اگر سیل، سیلابی و... رخ داد، بیمه تقبل پرداخت خسارت کند، حتی اگر در تنگه هم مشکلی پیش آمد این بیمه قابل پرداخت به افراد است. همچنین به دلیل ترافیک، مردم منطقه زمین های شخصی شان را پارکینگ کردند که قیمت آن را بخشداری و شورای ترافیک تعیین و ابلاغ می کند.»

ما با مسوولان مربوط موضوع بالا بودن قیمت های ورودی و آژانس، نیسان و وانت و این که افزون بر ورودی و حمل ونقل و پارکینگ، ظاهرا مبلغی هم برای ورود به تنگه اخذ می شود را هم درمیان گذاشتیم که منتج به این شد که دهیاری جلیزجند از این پس این موضوع را کنترل می کند و در صورت اخذ مبالغ جلوی افراد سودجوی احتمالی گرفته خواهد شد. از سوی دیگر کارشناسان هم درخصوص قیمت های اعلامی برای حمل ونقل و ورودی اظهار داشتند که با دهیاری و بخشداری صحبت کردند تا به زودی قیمت مصوب متعارفی برای ورودی، حمل ونقل و پارکینگ تعیین شود و کسی بیش از این مبلغ اجازه دریافت نداشته باشند. 

همچنین قرار است محدودیت ورود خودرو تا سقف 500 دستگاه اعمال شود و پلیس راهور جلوی ورود تعداد بیشتر خودرو را بگیرد.

از آنجا که عرصه تنگ واشی در مالکیت منابع طبیعی و ثبت ملی است، اراضی برای کمپ گردشگری، پیش از تنگه از سوی منابع طبیعی به اداره گردشگری فیروزکوه واگذار خواهد شد و پس از تعیین نحوه تامین آب این کمپ از طریق آب روستا، موضوع در کمیته منابع طبیعی بررسی شده و اراضی به اداره گردشگری تحویل داده می شود تا به صورت موقت و یک ساله در اختیار دهیاری قرار گیرد.

 در این کمپ سرویس بهداشتی، استراحتگاه، نمازخانه، آلاچیق، پارکینگ و فروشگاه وجود دارد. تعیین قیمت خدمات این کمپ با اداره گردشگری فیروزکوه خواهد بود اما در خارج از کمپ تعیین قیمت با بخشداری و وظیفه اخذ مبالغ به عهده دهیاری خواهد بود.