آرشیو پنج‌شنبه ۲ تیر ۱۴۰۱، شماره ۶۲۴۴
جامعه
۱۶

همه ریزه کاری های کنکور 1401

مریم خباز

یک هفته دیگر، یک میلیون و 489 هزار و 220 داوطلب در گروه های آزمایشی پنجگانه و در بزرگ ترین ماراتن علمی کشور شرکت خواهندکرد که پنجاه و دومین کنکور کشور و چهل و یکمین آزمون سراسری بعد از انقلاب فرهنگی است. در کنکور 1401 در مقایسه با کنکور پارسال 121 هزار و 166 داوطلب بیشتر حضور دارند که از هشتم تا یازدهم تیر در 417شهرستان، 2911حوزه امتحانی و در 15کشورخارجی با یکدیگر رقابت خواهندکرد. کارت های ورود به جلسه نیز از پنجم تیرماه در سایت سازمان سنجش قابل دریافت است. البته اینها تنها بخشی از جزئیات کنکور 1401 است که دیروز عبدالرسول پورعباس و معاونان اجرایی و فنی او در جمع اصحاب رسانه تشریح کردند.

سال ها، داوطلبانی که در آزمون سراسری دانشگاه ها شرکت می کردند در چهارساعت و نیم حضورشان درحوزه آزمون با یک دفترچه قطور و یک پاسخنامه متراکم روبه رو بودند که با کوچک ترین بی دقتی، پاسخ سوالات به اشتباه در آن علامت گذاری می شد و حتی نتیجه آزمون و سرنوشت عده ای را تغییر می داد اما کنکور 1401 با تغییر شکلی عمده همراه است که مربوط به دفترچه ها و پاسخنامه ها می شود. 

روز گذشته حسن مروتی، معاون اجرایی آزمون های سازمان سنجش توضیح داد به جز گروه آزمایشی زبان های خارجی که یک دفترچه سوالات عمومی و یک دفترچه تخصصی (شامل سوالات زبان خارجی انتخابی) دریافت می کنند، بقیه داوطلبان سه دفترچه و سه پاسخنامه در اختیار خواهندداشت که دفترچه عمومی برای همه آنها شامل سوالات دروس زبان فارسی، عربی، انگلیسی و معارف اسلامی است. دروس تخصصی داوطلبان نیز به صورت تفکیک شده در قالب دو دفترچه شماره 2 و 3 در اختیارشان قرار می گیرد تا دیگر با دفترچه ها و پاسخنامه هایی که به گفته رئیس سازمان سنجش، پیش از این فقط باعث اضطراب افراد می شد، روبه رو نشوند. 

البته داوطلبانی که در زیر گروه علوم تجربی قصد شرکت در آزمون رشته بهیاری را دارند، یک دفترچه و پاسخنامه چهارم نیز دریافت خواهندکرد که برای پاسخگویی به سوالات آن 20 دقیقه وقت دارند.

 داوطلبان، تلفن همراه را فراموش کنند

همه یک میلیون و 489 هزار و 220 داوطلب کنکور اگر قصد شرکت در آزمون را داشته باشند، باید یک ساعت قبل از شروع کنکور در حوزه امتحانی حاضر باشند چون درها نیم ساعت قبل از این ساعت بسته می شود. اما علاوه بر این وقت شناسی، به همراه نداشتن اشیای ممنوعه از همه چیز مهم تر است؛ مخصوصا گوشی تلفن همراه که می تواند عواقب تلخی برای داوطلبان داشته باشد. 

پورعباس، رئیس سازمان سنجش روز گذشته اعلام کرد امسال با توجه به فروکش کردن کرونا، بازدید بدنی داوطلبان با دقت زیاد انجام می شود و هرگونه لوازم الکترونیک از آنها گرفته خواهدشد.

 به گفته او اگر افراد با تلفن همراه روشن به حوزه امتحانی وارد شوند، متخلف شناخته شده و با آنها برخورد خواهدشد که این برخورد معادل پنج سال محرومیت از شرکت در آزمون های سراسری است. 

 متقلبان بخوانند

علت حساسیت نسبت به ورود لوازم الکترونیک به جلسه آزمون یک موضوع کاملا روشن است: تقلب. آن طور که پورعباس می گوید در دوسالی که کرونا، بازدیدهای بدنی را کمرنگ کرد، شیوه های متقلبانه هم رشد کرد. به گفته او در سال های گذشته برخی متخلفان با استفاده از کلاه، عینک، کراوات، پاپیون و... مجهز به دوربین، از دفترچه سوالات عکس گرفته و پاسخ آنها را از بیرون دریافت می کردند و توسط گیرنده ای که در اختیار داوطلبان بود، پاسخ ها را به آنها می رساندند. همچنین برخی داوطلبان با استفاده از کیت های که همراه داشتند سوالات را با افرادی خارج از حوزه امتحانی در میان گذاشته و پاسخ ها را دریافت می کردند. 

او البته می گوید چون امسال دفترچه سوالات و پاسخنامه ها کاملا شخصی سازی شده و دفترچه ها و پاسخنامه ها قرنطینه های سختی را پشت سر می گذارند، امکان تقلب با این شیوه ها به حداقل رسیده است. با این حال چون هنوز بیم تقلب می رود، امسال مراقبان در حوزه های امتحانی هندزفری هایی در اختیار دارند که همه ابزارهای الکترونیک حاضر در جلسه را حتی اگر به اندازه دانه عدس یا ماش باشند،  شناسایی می کند.

اسکنرهای پیشرفته برای خوانش پاسخنامه ها

تا سال پیش فقط سه دستگاه برای تصحیح پاسخنامه داوطلبان کنکور وجود داشت که برای کنکور 1401 این تعداد به پنج دستگاه رسیده است. دو پاسخنامه خوانی که یکی از آنها فعلا در کرج مستقر شده و یکی دیگر به زودی راه اندازی می شود، اسکنرهای فوق پیشرفته ای هستند که قادرند هر ساعت 12 تا 15هزار پاسخنامه را با دقت بالا تصحیح کنند، درحالی که دستگاه های قبلی هر ساعت حدود 9000 پاسخنامه را تصحیح می کردند.

زمان بندی اعلام نتایج کنکور

داوطلبان آزمون سراسری امسال نیز همانند سال های گذشته کارنامه اولیه خود را اواسط مرداد یعنی حدود یک ماه پس از شرکت در کنکور دریافت خواهندکرد. مهلت یک هفته ای انتخاب رشته نیز از دهه سوم مرداد برای آنها آغاز خواهدشد. این درحالی است که در هفته پایانی شهریور این داوطلبان باید منتظر اعلام نتایج نهایی کنکور و مشخص شدن رشته محل هایی که در آن پذیرفته شده اند، باشند.