آرشیو سه‌شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱، شماره ۱۰۳۴۸
اجتماعی
۶
جوابیه

سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اصلاح قیمت با کمترین آسیب به صنعت دارو و بیماران

گروه اجتماعی : پیرو درج مطلبی با عنوان «درد دارو» در روزنامه«رسالت»، مورخ اول تیر 1401، سازمان غذا و دارو  به این گزارش پاسخ داده است. در ادامه، متن این پاسخ را از نظر می گذرانید. 

دارو زیر چتر  بیمه

در صورت  تغییر سیاست های ارزی ، قیمت دارو اصلاح  خواهد شد ؛ اما  نکته مهمی که در این باره وجود دارد این است که برای داروهای وارداتی کل ارزش بازار ریالی بر اساس آمار نامه 1399 حدود 15 درصد بوده است؛ طبیعتا  داروهایی که عمدتا مصارف بیماران خاص و نادر و صعب العلاج هستند، کما فی السابق تحت پوشش بیمه خواهند بود و میزان پرداختی بیماران تغییری نخواهد کرد.  همچنین برای  داروهای  پرمصرف و   otcکه تحت پوشش بیمه نیستند، حمایت های بیمه ای پیش بینی شده است و این داروها تحت شمول بیمه با فرانشیز پلکانی قرار خواهد گرفت تا پرداخت از جیب مردم در این حوزه مشکلی نداشته باشد.بنابراین موضوعی که سازمان غذا و دارو در حد وظایف و توان خود آن را دنبال می کند این است که اصلاح قیمت دارو در کشور به گونه ای برنامه ریزی و عملیاتی شود که صنعت دارو و بیماران کمترین آسیب را محتمل شوند و بیمه ها با عمل به تعهداتشان بتوانند دسترسی بیماران به داروهای مورد نیازشان را پایدار کنند.لازم به ذکر است برای بررسی مشکلات عمده صنعت داروسازی جلسه ای با حضور مدیران و سیاست گذاران حوزه دارو و هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با معاون اول ریاست جمهوری برگزار و چالش های صنعت دارو مورد تحلیل و بررسی موشکافانه قرار گرفت. در این جلسه فعالان صنعت دارو مشکلات این صنعت را قیمت گذاری دارو، افزایش نرخ نهاده های این حوزه از قبیل مواد اولیه، حامل های انرژی، نیروی کار و هزینه های سربار اعلام کرده و خواستار تصمیم گیری در مورد این موضوعات شدند تا نسبت به آنها چاره اندیشی شده و در آینده اختلالی در تامین داروی کشور ایجاد نشود. براین اساس طبق دستور معاون اول محترم رئیس جمهور طی چند روز آینده راه حل های پیشنهادی عملیاتی خواهد شد تا به سرعت مشکلات عمده این صنعت رفع شود.

سازمان غذا و دارو به عنوان متولی اصلی تامین و نظارت بر سلامت داروهای مورد نیاز مردم کشور بر آن است که ضمن کنترل توافقی قیمت دارو با هماهنگی سازمان های  مرتبط از جمله بیمه ها ضمن اصلاح قیمت با پوشش حداکثری بیمه ای از افزایش پرداختی از جیب مردم جلوگیری شود.

زمان بندی مراحل تغییر نظام ارزی دارو

طرح تغییر نظام ارزی دارو و انتقال ارز دارو به بیمه ها در راستای حمایت از مردم بوده و در این زمینه مدیریت ستادی با عنوان ستاد اصلاحات یارانه در حوزه دارو تشکیل شده که همه نهادهای ذی ربط از سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی،  وزارت بهداشت و بیمه ها و نهاد های نظارتی در آن حضور دارند.جهت ایجاد زیر ساخت های اجرای طرح، تعیین تکلیف افراد فاقد بیمه نیز مورد توجه قرار داشته و نزدیک پنج میلیون و 600 هزار نفر از مردم به صورت رایگان بیمه شدند. بنابراین وظایف مختلف تقسیم بندی و زمان بندی شده است. باید توجه کرد که  این تصمیم فرابخشی است و  هر زمان که شرایط اقتضا کند، این اتفاق صورت می گیرد. در عین حال در سبد خانوار مردم و پرداخت از جیب مردم بابت دارو افزایشی رخ نمی دهد. طبیعتا تا زمانی که زیرساخت های تغییر نظام ارزی دارو آماده نشود، اتفاقی در حوزه دارو رخ نخواهد داد. بر همین اساس هم سازمان غذا و دارو طبق روال سال 1400 بحث واردات مواد اولیه دارویی و تولید دارو را پیش برده و با همان هزینه ها دارو را عرضه می کند. بنابراین به جز اصلاح قیمت سالانه دارو متناسب با تورم، اتفاقی در حوزه دارو نخواهد افتاد. برنامه ریزی که دولت قبل در سال 1399 برای سال 1400 در حوزه دارو انجام داد، نیز در شرایط فعلی بازار دارو بی تاثیر نیست؛ به طوری که مجموعا حدود دو میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی کشور اختصاص دادند؛ در حالی که نیاز ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نزدیک به چهار میلیارد دلار ارز ترجیحی بوده است و این موضوع برنامه ریزی های وزارت بهداشت را با چالش جدی مواجه کرده است.