آرشیو پنج‌شنبه ۳۱‌شهریور ۱۴۰۱، شماره ۸۰۱۱
سیاسی
۵

اعضای دولت پس از جلسه روز گذشته هیات وزیران به سوالات اهالی رسانه پاسخ دادند

مصوبات جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره گشت ارشاد

به دلیل سفر رئیس جمهور به مقر سازمان ملل در شهر نیویورک امریکا، جلسه روز گذشته هیات وزیران به ریاست محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. پس از این جلسه اما، اعضای دولت در جمع خبرنگاران حاضر شدند و به سوالات آنان پاسخ دادند؛ پرسش و پاسخ هایی که هریک ناظر بر مسائل روز اقشار مختلف مردم بود.

اسماعیلی: گزارش فوت مهسا امینی مبنای تصمیم گیری

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  درباره ماجرای مرگ مهسا امینی و لزوم اصلاح روش های گشت ارشاد صحبت کرد.

وی با بیان اینکه همه ما ایرانی ها از اتفاقی که برای دختر خوب کرد عزیزمان رخ داد، ناراحتیم گفت: همان طور که رئیس جمهور در گفت و گو با خانواده مرحومه گفتند گویی این اتفاق برای یکی از اعضای خانواده خودمان افتاده است، همه ما متاثریم و وزارت کشور و نیروی انتظامی مشغول بررسی کامل این ماجرا هستند. در این زمینه هر گزارشی که مبتنی بر اطلاعات دقیق آماده  شود مبنای تصمیم گیری خواهد بود. 

من از عموم مردم ایران که نسبت به این مساله به عنوان یک حادثه ابراز همدردی کردند تشکر می کنم. این نشانگر روحیه دیگرخواهی و ایثار در جامعه ایرانی است.

ما ایرانی ها فارغ از قومیت ها کرد، لر، ترک، عرب، فارس، بلوچ، ترکمن، ایرانی هستیم و به همین دلیل می بینید که مردم ابراز همدردی می کنند. ما ایرانی ها در شادی ها و غم همیشه کنار هم هستیم. همان طوری که کشتی گیر ما قهرمان می شود و همه ما فریاد شادی سر می دهیم وقتی هم برای یک عزیز هموطن مان حادثه ای رخ می دهد همه ما ابراز همدردی می کنیم، اما چیزی که باید به آن توجه کنیم این است که افراد و بدخواهان مردم ایران این موضوع را به مسائل دیگر تسری ندهند و در این زمان به دنبال گشودن عقده های فروخفته شان نباشند. مردم ایران متحد و یکپارچه هستند و در این اتفاق همه باهم همدردی کردیم. یک عده قلیلی تلاش می کنند وحدت ملی ما را نشانه بگیرند. وحدت و هویت ملی ما ایرانیان که حاصل قرن ها مجاهدت نیاکان و پدران ما و در دوره اخیر یادگار شهدای ما، یادگار حاج قاسم عزیز ما، امام عزیزمان و رهنمودهای رهبر عزیز است نباید آسیب ببیند و ما نسبت به آن افرادی که بخواهند وحدت ما را دچار خدشه کنند؛ نظام اسلامی با این موضوع طبق قانون عمل خواهد کرد و ان شاءلله اتفاقات چند روز اخیر هم پشت سر گذاشته خواهد شد و ایران ما هم قوی تر از گذشته به مسیرش ادامه خواهد داد.

محمدمهدی اسماعیلی درباره لزوم اصلاح روش های گشت ارشاد، اظهار کرد: این مساله می تواند مورد بحث و نقد قرار بگیرد. در موضوعات روشی، باب گفت وگو باز است. هر قانونی تا قانون است، همه باید تبعیت کنند ولی در عین حال می توان بررسی کرد، نقد و اصلاح کرد این هیچ ایرادی ندارد؛ در این موضوع هم شورای عالی انقلاب فرهنگی در ماه های اخیر وارد کار شده و مصوبات خوبی دارد و فکر می کنم با ابلاغ نهایی این مصوبات، شیوه های جدیدی را در این عرصه خواهیم داشت.  وی افزود: فکر می کنم با این مصوبه، بسیاری از این انتقادات و اشکالات موجود مرتفع می شود و ان شاء الله فضای همدلی بیشتر را در اجرای قانون خواهیم داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا روش های گشت ارشاد اصلاح خواهد شد، تاکید کرد: نگفتم روش گشت ارشاد اصلاح می شود. الان در پلیس این موضوع به گشت امنیت اخلاقی تغییر نام پیدا کرده است. پلیس قانون خود را دارد که آن را اجرا می کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی شیوه های نوینی به کار می گیرد که حداکثر رضایت عمومی را به همراه خواهد داشت.

 زارع پور: اتصال 90 دستگاه به پنجره ملی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اتصال 90 دستگاه به پنجره ملی خبر داد. عیسی زارع پور با اشاره به اینکه همه دستگاه ها مکلف شدند تا پایان شهریور پنجره خود را راه بیندازند و تا دی ماه به پنجره خدمات ملی وزارت ارتباطات متصل شوند، افزود: ما پنجره ملی را زودتر راه انداختیم، درعین حال بسیاری از دستگاه ها هم پنجره واحد خود را راه انداختند و هم به پنجره ملی وزارت ارتباطات متصل شدند، اما برخی دستگاه ها پنجره واحد خود را راه اندازی کردند و خدمات خود را مستقیم به خدمات الکترونیک هوشمند دولت متصل کردند. وی اضافه کرد: 60 دستگاه از طریق پنجره واحد ملی و 30 دستگاه هم از قبل از طریق پنجره ملی مجوزها خدمات خود را ارائه می دهند و 90 دستگاه در پنجره ملی حضور دارند.

گفتنی است روز گذشته نقل قولی از وزیر ارتباطات مبنی بر احتمال قطعی اینترنت منتشر شد که مرکز روابط عمومی این نقل قول را اشتباه خواند و تکذیب کرد. 

خاندوزی: واگذاری سهام خودرو سازها  مطالبه رئیس جمهور 

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مساله واگذاری سهام ایران خودرو و سایپا که از درخواست های جدی رئیس جمهور بود در حال پیگیری است، از تشکیل کارگروه ویژه ای میان وزارتخانه های اقتصاد و صمت برای افزایش بهره وری در صنعت خودرو خبرداد و گفت: این چهارچوب مشترک در معرض اظهار نظر صاحبنظران قرار خواهد گرفت، زیرا دولت قصد خالی کردن شانه از مسئولیت یا کسب درآمد را ندارد و به دنبال ارائه کارنامه موفق در صنعت خودروسازی در سال های آینده است. 

میرکاظمی: بودجه 1402 تا نیمه آذر

سیدمسعود میرکاظمی پرداخت نشدن افزایش حقوق بازنشستگان در شهریور ماه را به تامین این منابع از سوی خزانه داری موکول کرد. وی درباره استفساریه مجلس به نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان و جانبازان، یادآور شد: طرح مجلس پنج هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای آن هم باید فکری اندیشیده شود که البته در صورت تصویب مجلس مکلف به اجرای آن هستیم.

وی درباره افزایش حقوق کارکنان دولت نیز اظهارکرد: این موضوع هم در دستور کار قرار دارد که باید در دولت به تصویب برسد و سپس به تصویب مجلس برسد. میرکاظمی همچنین با اشاره به اینکه به صورت موازی درحال پیشبرد تدوین لوایح برنامه هفتم و بودجه 1402 هستیم، گفت: با توجه به همزمانی این مساله با تدوین بودجه، تلاش می کنیم تا بودجه سال 1402 را بر اساس سیاست های ابلاغی تنظیم کنیم و تا 15 آذر بموقع کار تمام شود.