آرشیو یک‌شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱، شماره ۴۳۹۵
سیاست
۲

همه واکنش های توییتری به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه: گفت و گو مقدمات می خواهد

محمد رهبری هادی صفری

رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه در سخنانی اعلام کرد که آمادگی گفت وگو با گروه ها، جناح های سیاسی و عموم مردم درباره حوادث و مسائل اخیر را دارد. این سخنان او، خیلی سریع مورد توجه کاربران مختلف شبکه های اجتماعی از جمله کاربران توییتر قرار گرفت و واکنش های زیادی به آن مطرح شد. در این مدت نزدیک به 13 هزار توییت راجع به این پیشنهاد و امکان گفت وگو در این زمینه منتشر شد که این توییت ها بیش از 500 هزار ریتوییت و حدود 1.5 میلیون لایک داشت. البته این میزان از لایک و ریتوییت، با توجه به فضای این روزهای توییتر اتفاقی عجیب نیست و به طور کلی هر موضوعی در این روزها لایک و ریتوییت بالایی دارد؛ اما محتوای توییت های منتشر شده راجع به پیشنهاد گفت وگو چه بود؟

بررسی توییت های منتشر شده نشان می دهد که اکثر توییت ها محتوای اعتراضی و انتقادی داشته و این پیشنهاد رئیس قوه قضائیه چندان مورد اقبال واقع نشده است؛ اما جنس مخالفت ها با یکدیگر تفاوت داشته است. کاربران برانداز و مخالف جمهوری اسلامی به یک شکل اعتراض و مخالفت کرده و کاربران اصلاح طلب و میانه رو به شکل دیگری. این تفاوت در موضع گیری جایی است که باید دقیق شد و آن را یکسان تلقی نکرد. مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور، بنا به رویکرد و هدف شان به طور طبیعی با این پیشنهاد مخالفت می کنند؛ اما آنچه مهم است، آن است که اصلاح طلبان و نیروهای میانه رو که سال ها از گفت وگو دفاع می کردند، چرا در فضای توییتر نسبت به این پیشنهاد موضع منفی گرفتند. تحلیل توییت های منتشر شده می تواند به این پرسش پاسخ دهد.

بررسی شبکه بازنشرهای توییت های مربوط به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه، برای تحلیل فضای توییتر و فهم مواضع هر یک از گروه های سیاسی مفید است. نکته تامل برانگیز که در گراف زیر نیز نمایان است، آن است که کاربران انقلابی و اصولگرا، در این مدت موضع روشنی نسبت به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه نداشته اند و به جز چند اکانت شاخص، عمده این کاربران نسبت به این پیشنهاد سکوت کرده اند؛ موضوعی که می توان آن را نوعی عدم همراهی با این پیشنهاد از جانب این کاربران تلقی کرد.(اسلاید شماره 1)

محتوای توییت ها حاوی چه مفهومی است؟

اما کاربرانی که در این زمینه توییت زده اند، چه مضامینی را به کار برده اند؟ بررسی ابر کلمات این توییت ها نشان می دهد که عمدتا هشتگ هایی که این روزها در توییتر فارسی ترند است، در این توییت ها نیز به کار رفته است؛ اما اگر از این هشتگ ها گذر کنیم، کلیدواژه های «زمان»، «اعتراض»، «زندان» و «مذاکره» را می توان به عنوان کلیدواژه هایی که بیشترین تکرار را در توییت ها داشته اند، مشاهده کرد که بیانگر آن است که عمده کاربران، خصوصا مخالفان جمهوری اسلامی، با اشاره به بازداشت معترضان معتقدند که دیگر زمان مذاکره و گفت وگو نیست. (اسلاید شماره 2)

اما آنچه در توییت های کاربران اصلاح طلب دیده می شود تا حدی متفاوت از فضای کلی توییت های مخالفان جمهوری اسلامی است. در توییت های آنها چندان اثری از هشتگ هایی که این روزها در توییتر ترند است، دیده نمی شود؛ به جای آن، نام «تاجزاده» به عنوان نماد کسی که خواهان گفت وگو با نظام سیاسی بود، برجسته شده است. به نظر می رسد کاربران اصلاح طلب در توییتر معتقدند که بازداشت تاجزاده که صرفا با گروه ها و افراد مختلف گفت وگو می کرد، نشان می دهد که اراده جدی برای گفت وگو وجود ندارد.(اسلاید شماره 3)

برای نمونه، توییت های صادق زیبا کلام و سعید مروارید هر کدام با بیش از شش هزار لایک، بیانگر همین مسئله است:

توییت صادق زیبا کلام:

«ای کاش آیت الله محسنی اژه ای به عنوان شروع دیالوگ ، به مردم می فرمودند که تاجزاده با چه کسانی «تبانی» کرده بوده که به پنج سال حبس محکوم شده؟ چگونه اذهان عمومی را مشوه کرده بوده که دو سال هم به خاطر آن محکومیت گرفته؟ کلی گویی به کنار، فائزه هاشمی مرتکب چه اقدامات خلافی شده بوده که بازداشت می شود؟».

توییت سعید مروارید:

 «فردای روزی که قاضی القضات گفت بیایید گفت وگو کنیم، پنج سال زندان برای #مصطفی_تاجزاده بریدند».

این توییت ها نشان می دهد که از دید جریانات سیاسی داخل کشور و نیروهای میانه رو و اصلاح طلب، پیشنهاد گفت وگو از جانب رئیس قوه قضائیه جدی تلقی نشده است. آنها، بر خلاف مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور، اصل گفت وگو را رد نکرده اند؛ با این حال معتقدند که رفتار قوه قضائیه و دستگاه های نظامی و امنیتی به گونه ای است که نمی توان پیشنهاد گفت وگو را جدی تلقی کرد. در واقع آنچه در لایه مفهومی توییت های آنها دیده می شود، آن است که می گویند: گفت وگو بستر و زمینه هایی لازم دارد و از جمله ویژگی های لازم برای شکل گیری گفت وگو، تحمل شنیدن نظر مخالف و حق آزادی بیان و آزادی انتقاد از مسئولان است و بازداشت افرادی که صرفا نقد و گفت وگو کردند، بیانگر آن است که هنوز چنین زمینه ای فراهم نشده است.