آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
گردشگری
۱۸

سه بازارساز گردشگری جهان شناسایی شدند

ترندهای سفر در 2023

دنیای اقتصاد : باوجود چالش های گسترده بر سر راه صنعت گردشگری، سال 2023 با در پیش گرفتن سه روند، مسیر بهبودی این بخش را هموار کرده و به سطح پیش از کرونا نزدیک تر خواهد شد که در این راستا، «بازگشت چین»، «افزودن ارزش هایی بر سفر» و «کربن صفر» برترین روندها در این بهبودی و بازگشت خواهند بود.

سفرها با نرخ رشد به سرعت در حال حرکت هستند، زیرا پس از همه گیری کرونا، صنعت گردشگری با بهبود خود، در حال پیشروی است، اما با وجود این ، اکنون با چالش های بزرگ ناشی از بحران هزینه های زندگی مواجه است. برای گذر از آخرین توفان، مقاصد ساحلی به عنوان برندهای مسافرتی از محصولات و خدمات گردشگری مبتنی بر ارزش بهره می برند و بیشتر مصرف کنندگانی که به دنبال تجربه های سفر تحول آفرین هستند، جذب آن می شوند. در عین حال، گردشگری به عنوان یک بخش مهم با بحران وجودی در قلب خود مواجه است. به شدت کربن تولید کرده و وابسته به مقاصد شکننده است، بنابراین نیاز به تلاش جمعی رو به رشدی برای به حداقل رساندن اثرات منفی بر محیط زیست و ایجاد تفکر مشترک میان جوامع محلی دارد. از این رو، شرکت بین المللی یورومانیتور (Euromonitor International) سه روند تاثیرگذار در بهبود و بازگشت گردشگری در سال 2023 را مورد بررسی قرار داده است.

چین؛ کاتالیزور بهبود کامل در گردشگری

پس از سه سال طولانی، بالاخره سفر و گردشگری در موقعیتی قرار گرفت که هر تکه از پازل در جای خود قرار بگیرد. آخرین محدودیت های سفر عمدتا در مناطقی مانند آسیا و اقیانوسیه برداشته شده است، در حالی که چین از 8 ژانویه 2023 به روی گردشگری بین المللی باز شد و منبع مهمی از تقاضا را آزاد کرد. بر اساس مدل پیش بینی سفر یورومانیتورکه در سه ماه اول 2023 به روز شد، انتظار می رود هزینه های گردشگری ورودی جهان در سال 2023 به 83 درصد از سطح اوج خود برسد و تا سال 2024 به شکوه کامل بازگردد.

یورومانیتور انتظار دارد در سه ماه اول سال 2023 با افزایش موارد کووید-19 در داخل و افزایش تنش های ژئوپلیتیک در خارج از کشور، با بازگرداندن محدودیت های سفر در نقاط مختلف، «بهبودی آهسته» در گردشگری خارجی چین در سه ماه اول 2023 رخ دهد. در مقابل انتظار می رود که افزایش از چین از سه ماه دوم سال 2023 به بعد سرعت بیشتری داشته باشد و به طور کلی رشد استثنایی بیش از 400درصد در سال 2023 را برای هزینه های گردشگری برون مرزی ایجاد کند، و موقعیت بسیار مناسبی برای مقاصد به ویژه در آسیا و اقیانوسیه فراهم شود. بحران هزینه های زندگی که جهان را فراگرفته است، منجر به تورم بالایی شده است و هزینه های گردشگری ورودی جهانی را کاهش می دهد. تورم در سال 2023 رشد 37 درصدی را تجربه کرده و این در حالی است که در سال 2022 به میزان 103 درصد افزایش یافته است.

محصولات گردشگری مبتنی بر ارزش، مشتریان را تحت تاثیر قرار می دهد

ارزش های مصرف کننده در تمام جنبه های سبک زندگی آنها تاثیر می گذارد، تاجایی که انتخاب سفر به طور فزاینده ای منعکس کننده علایق، باورها و نگرش های مصرف کنندگان است. این امر با روند ترکیبی سفر مشخص می شود، جایی که مصرف کنندگان در حال تعریف مجدد تعادل بین کار و زندگی خود هستند و لذت سفر را تجربه می کنند، چه از طریق سیاست های «کاری» یا کار از هر جایی. انتظار می رود پیشنهادهای مبتنی بر ارزش ها مانند ورزش، سلامتی و اکوتوریسم همگی از بسته های استاندارد در سال های 2027-2023 با میانگین رشد ارزش بیش از 12 درصد در سال بهتر عمل کنند. بسته های سلامتی، که در آن تمرکز بر رفاه کل نگر است، از استراحتگاه های یوگا گرفته تا اسپاهای مقصد، که پیش بینی می شود در سال 2023 به 3/ 29 میلیارد دلار برسد. سلامتی در طول همه گیری با کاهش کمتری نسبت به سایر بسته ها در سال 2020 انعطاف پذیری قوی نشان داده است.

گردشگری مبتنی بر طبیعت - از جمله ماجراجویی، اکوتوریسم و آفتاب و دریا - نیز از افزایش استقبال مصرف کنندگان برخوردار است که انتظار می رود تنها در سال 2023 حدود 57 درصد از کل بسته های مسافرتی در سراسر جهان را تشکیل دهد. این بسته ها مقصدها و فعالیت های روستایی، ساحلی و ماجراجویی را در بر می گیرند، زیرا جذابیت طبیعت و حیات وحش پس از همه گیری به عنوان پادزهری برای شهرنشینی در راستای شیوه های کاری ترکیبی جدید همچنان در حال رشد است.

بحران وجودی در قلب گردشگری به سمت کربن زدایی

پیش بینی می شود بسته های مسافرتی پایدار - با احتساب ماجراجویی، فرهنگ و میراث، اکوتوریسم و سلامتی - در سال 2023 به 134 میلیارد دلار برسد و سهم بیشتری از بسته های کلی در مقایسه با محصولات معمولی بازار مانند آفتاب و دریا داشته باشد. با توجه به اینکه دو سوم از مصرف کنندگان در سراسر جهان می گویند که می خواهند تاثیر مثبتی در زندگی روزمره خود داشته باشند، بخش گردشگری نیز به این روند توجه ویژه ای دارد، به طوری که 8/ 73 درصد از مدیران سفر شاهد افزایش علاقه به پایداری مشتریان خود در سال 2022 بودند. حتی مهم تر از آن، 3/ 57 درصد خاطرنشان کردند که مشتریان آنها برای محصولات و خدمات پایدار، مانند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، جبران کربن، پرداخت دستمزد منصفانه یا تامین غذا و نوشیدنی محلی، هزینه بیشتری پرداخت می کنند.

با این حال، ارتباط با نوآوری در حال سقوط است زیرا تنها 8/ 47درصد از مدیران سفر می گویند که شرکت آنها در محصولات و خدمات پایدار سرمایه گذاری می کند یا باعث ایجاد تحول پایدار در پشتیبانی این عملیات می شود. استقبال از اهداف «کربن صفر»، مرحله بعدی گردشگری پایدار است، جایی که پلتفرم های رزرو مانند Goodwings در دانمارک صفر خالص را در مرکز پیشنهاد خود قرار می دهند، همچنین اتحادیه اروپا در 100شهر دارای شبکه NetZero برای دستیابی به خنثی کردن کربن تا سال 2030 است. غول های فناوری جهان، از گوگل گرفته تا Skyscanner و Trip.com، همگی شفافیت بیشتری را در مورد کربن در زمان رزرو به کار می گیرند. بر اساس گزارش یورومانیتور جنبش برای کربن زدایی و پذیرش یک گذار عادلانه در سال 2023 قوی تر می شود و این امر با همفکری مشترک در بین مصرف کنندگان، دولت ها و بخش خصوصی تقویت می شود.