آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
مدیران
۲۰
کسب و کارپایدار

قارچ ها و زیست ماده ها؛ تحولی در صنعت پارچه و لباس

مترجم: مریم رضایی
منبع: strategy+business

آتلیه هنری آنیلا هویتینک در شهر آمرسفورت هلند، مثل استودیوهای طراحی مد معمولی نیست. نه چرخ خیاطی، نه وسایل خیاطی، نه پارچه و نه دستگاه یا میز برش در این کارگاه نیست. در عوض، او یک لابراتوار دارد با یک انکوباتور، یک میکروسکوپ، یک ترازو و یک پرینتر سه بعدی در اتاقی دیگر و یکسری وسایل جانبی که نمی خواهد دیگران از آن سر دربیاورند. NEFFA، که آنیلا یکی از هم بنیان گذاران آن است، پیشگام یک مسابقه تکنولوژیک است تا صنعت پارچه و لباس را متحول کند.

این شرکت که دو سرمایه گذار و یک تولیدکننده (شرکت آلمانی تولید کفش دسما) از حامیانش هستند، می خواهد امسال از نسخه آزمایشی به نمایش عمومی برسد و در سال2024 هم تولید در مقیاس صنعتی را شروع کند و در فرآیندی که ضایعات را از مرحله برش و دوخت لباس به حداقل می رساند، موادی تولید کند که دوستدار محیط زیست هستند. این شرکت در این مسیر تنها نیست. اندیشکده Material Innovation Initiative، ارزیابی کرده که بازار عمده فروشی جهانی نسل جدید مواد اولیه، در سال 2021 به 980 میلیون دلار رسید که دو برابر ارزش بازار سال قبل از آن است و در سال 2026 به حدود 2/ 2 میلیارد دلار می رسد. این رقم هنوز فقط 3 درصد بازار 70 میلیارد دلاری مواد اولیه را تشکیل می دهد و باز هم آنقدر بزرگ است که سرمایه گذاری هایی برای نام های معروف مثل آدیداس، پوما، هرمس، نایک و همچنین خودروسازانی مثل جنرال موتورز، مرسدس بنز و BMW را جذب می کند.

صنعت منسوجات در طول سال ها شاهد تحولات تکنولوژیک زیادی بوده که با معرفی ماشین نخ ریسی در انقلاب صنعتی شروع شد. در دوران بعد از جنگ جهانی، مواد مصنوعی روغنی، انقلابی در مواد اولیه ایجاد کرد - در 60 درصد مواد اولیه امروزی از پلی استر استفاده می شود. این نوآوری هزینه های تولید پارچه را پایین آورد و دوام آن را بالا برد؛ اما حالا یک منبع نامناسب انتشار ناخواسته گازهای گلخانه ای محسوب می شود. چالش بزرگی که وجود دارد، صرفا این نیست که مواد پایداری پیدا کنیم که مصرف کننده آن را بپذیرد و بعد در مقیاس گسترده تولید کنیم. این روزها باید به دنبال راه های خلاقانه برای استفاده مجدد از این مواد باشیم - چالشی که به تفکر سیستمی در مورد بده بستان ها و آثار فست فشن نیاز دارد. طبق اعلام سازمان ملل، صنعت مد و لباس، به تنهایی عامل حدود 20 درصد هدررفت آب و عامل بین 2 تا 8 درصد انتشار گازهای گلخانه ای در دنیاست.

الیاف های طبیعی مثل پنبه و پشم، به زمین و آب زیادی نیاز دارند و الیاف های مصنوعی مثل نایلون در یک فرآیند شیمیایی انرژی بر، از نفت و گاز و زغال سنگ استخراج می شوند. تولید یک شلوار جین به حدود 2 هزار گالن آب نیاز دارد که معادل بیش از هشت فنجان آبی است که یک انسان روزانه به مدت هشت سال می نوشد. اگر هیچ کاری صورت نگیرد، صنعت مد عامل بیش از یک چهارم رد پای کربن دنیا تا سال 2050 خواهد بود.

ادامه دادن با زیست ماده

راه حل این است که موادی تولید کنیم که پایدار و تجزیه پذیرند و برای تولید آنها به مواد خام کمتری نیاز داریم. لیست زیست ماده های موجود در بازار یا در دست تولید، بسیار طولانی است و از گیاهانی مثل کاکتوس و جلبک دریایی، تا آناناس و چوب پنبه و انواع گل ها را در برمی گیرد. خیلی از تولیدکنندگان بر انواع قارچ ها متمرکز شده اند. در شرکت NEFFA، میسیلیوم (تجمع توده ای قارچ ها) در ترکیبی از آب، شکر و مواد معدنی پرورش می یابد تا نوعی خمیر ایجاد شود که در مرحله بعد طبق یک مدل سه بعدی شکل می گیرد. نتیجه چیست؟ تولید لباسی سفارشی و بدون درز که به تن می نشیند و هیچ آسیبی به محیط زیست نمی زند. هویتینک می گوید: «این لباس همه چیز را تغییر می دهد. درست کردن یک کفش با چرم طبیعی یا مصنوعی، ده ها مرحله دارد. ما آن را در دو مرحله انجام می دهیم و تقریبا بدون هیچ گونه رد پای کربن.»

شرکت بیوتکنولوژی Bolt Threads در کالیفرنیا، در اکتبر 2020 کنسرسیومی با چهار برند معروف مد - آدیداس، کرینگ، لولولیمون و استلا مک کارتنی - تشکیل داد تا ماده میسیلیوم خودش به نام «مایلو» (Mylo) را وارد بازار کند. این مشارکت به تولید مت یوگا، کیف دستی و کفش آدیداس (که هنوز برای فروش موجود نیست) منجر شد. از آن زمان، برند دانمارکی گانی و برند ژاپنی سوشیا کابان، تولید انواع کیف با مایلو را در تعداد محدود شروع کردند. کیف دوشی تولید شده با مواد مایلو، با قیمت 3500 دلار، با کیف های لوکسی که از مواد معمولی ساخته می شوند، قابل مقایسه است. برندها در حال تست کردن، نمونه سازی و سنجش چیزهایی هستند که می توانند وارد زنجیره تامین شوند. دن ویدمایر، مدیرعامل شرکت Bolt Threads می گوید: «نوآوری مداوم و مقیاس پذیر در حال حاضر بزرگ ترین اولویت ماست تا بتوانیم مایلو را در اختیار مصرف کنندگان بیشتری قرار دهیم.»

فقط بحث مواد جدید مطرح نیست، بلکه فرآیند تولید آنها هم مورد توجه قرار گرفته است. شرکت های فابر فیوچرز انگلستان، TextileLab و Kukka هلند هم از باکتری هایی با رنگدانه های طبیعی برای رنگ کردن بدون مواد شیمیایی استفاده می کنند. شرکت های دیگر روی زیست مهندسی قمار کرده اند تا بافت، ساختار و حتی رنگ پارچه ها را از طریق دستکاری DNA سلول های میکروارگانیسم تغییر دهند. قانون گذاران هم به دنبال استانداردهای بالاتری از طرف تولیدکنندگان هستند. در مارس 2022، اتحادیه اروپا که یکی از بزرگ ترین بازارهای پارچه دنیا را دارد و وارداتش معادل 80 میلیارد دلار است، یک سند استراتژی منتشر کرد که الزاماتی را برای دوام، قابلیت بازیافت و مواد تشکیل دهنده الیاف ها مطرح می کند.

همچنین کمیسیون اروپا که این سند را منتشر کرده است، بر لیبل هایی که میزان دوستدار محیط زیست بودن پارچه را توصیف می کنند و پلیمرهای پلاستیک استفاده شده در پارچه، نظارت خواهد داشت. این اقدامات در نتیجه تحقیقاتی انجام می شوند که در سال 2020 علنی شدند و نشان می دهند که 39 درصد ادعاهای شرکت ها در صنایع پوشاک، منسوجات و کفش، اشتباه یا فریبنده هستند. چیزی که واضح است، این است که حرکت به سمت سرمایه گذاری در تولید مواد پایدار در مقیاس بزرگ ادامه دارد. بیسمارک، نخستین صدر اعظم آلمان، زمانی گفته بود: «تولیدات زیستی آینده روشنی دارند. موانع در حال رفع و رجوع هستند و فقط مساله زمان و پول مطرح است.»