آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
صفحه آخر
۱۶

فضای مجازی

روزهای آخر سال است و بسیاری از هنرمندان در حال جمع بندی کارهایشان و البته خیلی از چهره ها هم در طول روزهای تعطیل عید نوروز مشغول فعالیت در پروژه های سینمایی و تئاتری هستند و کارشان تعطیل بردار نیست. سری بزنیم به دنیای خبرها و چند خبر پربازدید را با هم مرور کنیم.

خاطره بازی

موزه سینمای ایران، در ادامه انتشار سلسله برنامه های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز «علیرضا زرین دست» با این مدیر فیلمبرداری پیشکسوت گفت وگویی انجام داده که بسیار خواندنی است و به نکات جذابی در آن اشاره شده است. زرین دست در ابتدای بازدید از تالارهای موزه سینما با معرفی خود به عنوان فیلمبردار می گوید: 55 سال است که در حوزه فیلمبرداری فعالیت می کنم و هنوز این حرفه را عاشقانه دوست دارم و با آن زندگی می کنم. در موزه سینما یادگاری هایی از افرادی وجود دارد که ارزش بسیار زیادی دارند زیرا آنها کسانی بودند که پایه ها و بنیاد آمدن ما و حیات سینما را حفظ کردند. او در بخشی از این گفت وگو به رابطه اش با کیارستمی هم اشاره می کند و می گوید: آشنایی من با کیارستمی به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان زمانی که تیتراژ فیلم «رشید» را می ساخت، برمی گردد. برای همکاری با او به دیدنش در پاسگاه پلیس ژاندارمری جاجرود رفتم، زیرا او دو هفته در آنجا کشیک بود و نمی توانست بیرون بیاید که در نهایت باهم همکاری کردیم.

تئاتر

بچه ها قرار نیست در تعطیلات نوروزی از دیدن تئاترهای مخصوص به خودشان بی نصیب بمانند و در این روزها مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کنارشان خواهد بود و آن طور که اعلام شده قرار است این کانون همزمان با ایام نوروز 1402 هشت فیلم تئاتر را به صورت رایگان اکران آنلاین کند. پس بچه ها در جریان باشند که ماهی قرمز کوچولو با نویسندگی و کارگردانی هلن همتی 27 و 28 اسفند، فیلم تئاتر «یک روز و دوفصل و هدیه کوچولو» با نویسندگی نوشین سیفی و رامین کهن و کارگردانی رامین کهن نیز 29 اسفند و 1 فروردین، «هدیه اسرارآمیز» به نویسندگی آتسا شاملو و کارگردانی میثم یوسفی، «تو مثل طوطی» با نویسندگی فریبا دلیری و کارگردانی آرین ناصری مهر و امیرحسین انصافی 4 و 5 فروردین، «دختر کدو تنبل» به نویسندگی شادی پورمهدی و کارگردانی علی پاکدست و مریم اقبالی 6 و 7 فروردین، «کلوچه دارچینی» به نویسندگی دیوید وود و کارگردانی مریم کاظمی 8 و 9 فروردین و «کچل کفترباز» به نویسندگی نسرین خنجری و کارگردانی آزاده انصاری هم 10 و 11 فروردین اکران آنلاین دارند و آخرین فیلم تئاتر «کلوچه های خدا» به نویسندگی و کارگردانی آرش شریف زاده است که 12 و 13 فروردین نمایش داده می شود.

غیاب

در خبرها آمده که فیلم سینمایی «زنگ آخر» به کارگردانی زنده یاد شهرام عبدلی که در تدارک شرکت در جشنواره فیلم کودک و نوجوان بود، با درگذشت سازنده اش احتمالا نوروز امسال از تلویزیون پخش خواهد شد. این فیلم به عنوان نخستین فیلم سینمایی شهرام عبدلی با بازیگری پسرش در نقش اصلی (آرتین عبدلی) قرار بود یکی از متقاضیان حضور در جشنواره فیلم کودک و نوجوان امسال باشد که برگزاری این رویداد به سال آینده موکول شده است. فیلم «زنگ آخر» روایتگر قصه پسر بچه ای است که در کودکی از مادربزرگ خود خاطرات شیرین و خوبی دارد اما پس از مدتی بی خبری از مادربزرگ سعی دارد به کمک دوستش او را پیدا کند. مرحوم عبدلی این فیلم سینمایی را در حالی کارگردانی کرده بود که سال ها تجربه نقش آفرینی جلوی دوربین را در سریال ها و فیلم های متعدد داشت ولی اجل مهلتی نداد تا دسترنج خودش به عنوان کارگردان را روی پرده سینما ببیند.

پشت صحنه

مشتاقان سریال سلمان فارسی هم در جریان باشند که طبق آخرین خبرهای رسیده، در حال حاضر این سریال در منطقه آبسرد در 60 کیلومتری شرق تهران فیلمبرداری می شود و عوامل این سریال در آخرین روزهای سال با وجود بارندگی و شرایط جوی و سرد منطقه که نزدیکی دماوند قرار دارد، در حال کار هستند. شهرک های سینمایی سه گانه غزالی، نور و دفاع مقدس، چندین نقطه شاهرود، جلفا، جزیره قشم، کویر کرمان و کشور ارمنستان از جمله مناطقی بوده اند که میزبان گروه سازنده سریال سلمان فارسی بوده است. داوود میرباقری در سریال سلمان فارسی که بزرگ ترین پروژه سریالی صداوسیماست، زندگی یار ایرانی پیامبر را در سه مقطع ایران، بیزانس و حجاز روایت می کند.