آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
گزارش
۱۴

پنجره گلستان به روی مسافران نوروزی باز می شود

جاده های زرد

مریم طالشی

پس زمینه زرد این گذرگاه چشم همه را می گیرد. سخت است بی توقف بگذری و التفاتی نکنی. جان می دهد برای عکس گرفتن. چشم ها می خندند و تصاویر در پس زمینه زرد ثبت می شوند؛ کودکی که قدش به ساقه های بلند نمی رسد، زنی که دست روی گل ها می کشد و نگاهش پایین است و مردی که دو دست را توی جیب می کند و به دوردست خیره می شود .

دو سوی جاده سراسر زرد است. انگار پارچه ای رنگی را برای پسند مشتری باز کرده باشند و گل های ریز ابریشمین، چشم تازه عروسی را گرفته باشد. این گذرگاه چشم همه را می گیرد. سخت است بی توقف بگذری و التفاتی نکنی. جان می دهد برای عکس گرفتن. چشم ها می خندند و تصاویر در پس زمینه زرد ثبت می شوند؛ کودکی که قدش به ساقه های بلند نمی رسد، زنی که دست روی گل ها می کشد و نگاهش پایین است و مردی که دو دست را توی جیب می کند و به دوردست خیره می شود، شبیه عکس های قدیمی که آدم هایش به دوربین نگاه نمی کردند و فکر می کردند زل زدن به دوربین عکسشان را از قشنگی می اندازد؛ البته در مصرف حلقه 36تایی هم باید صرفه جویی می کردند و برای همین ژست گرفتن اهمیت ویژه ای داشت و امکان تکرار چندانی وجود نداشت. حالا اما هر چه بخواهید می شود عکس گرفت و لازم نیست تا ظهورش صبر کرد و نتیجه کار را دید. برای همین هر فضای زیبایی می تواند لوکیشن ده ها عکسی باشد که پشت سر هم در حافظه گوشی موبایل ذخیره می شود تا خاطره ای را ماندگار کند.

گلستان، امسال برف و باران چندانی به خود ندیده است، با این حال نزدیک بهار به رسم هر سال کلزاها قد کشیده اند تا دل مسافران را ببرند و به آنها گوشزد کنند که این جاده های دوسو زرد را فقط اینجا می توانید ببینید. ده روز مانده تا نوروز و نمی شود جاده ها از بهار عقب بمانند.

چارقدهای ترکمن مثل پرچم هایی افراشته شده بر آستانه سرزمینی تازه، درنوردیده شده در باد تکان می خورند و رنگ ها را درهم می آمیزند. گل ها در نسیم می رقصند و زن هایی با پیراهن های بلند با فروشندگان جاده ای چانه می زنند. چارقدهای گلدار آویخته بر ریسه های پیوسته یعنی شما به گرگان نزدیک می شوید. بیشتر چارقدها را از بندر ترکمن می آورند. برای همین است که شاید در گرگان و گنبد نظیرش را پیدا نکنید.

این را سلیمان می گوید که سال ها است در کنار درختان بلند کنار جاده، چارقد و پیراهن می فروشد و ادعا دارد قیمت هایش از همه بهتر است. «این پیراهن ها را 160 می دهم. قیمت قبل است و بعد از عید گران تر می شود. اگر می خواهید بخرید همین حالا بگیرید چون الان جنسم جور است. عید که مسافر می آید جنس از جوری می افتد ولی بازهم زود به زود جنس می آورم. چارقدها مال بندر ترکمن و بندر گز است و پیراهن ها هم از یک کارگاه در کردکوی می آید.»

سلیمان می گوید مسافرها حتی اگر خرید هم نکنند می ایستند و نگاهی می اندازند و عکس می گیرند. یالق ها هم هستند که همان سربندهای زنان ترکمن اند و ابریشمی شان خیلی گران است و انواع نخی ارزان تر.

مردان ماهی به دست هم مختص همین جاده اند و اگرچه ممکن است نظیر آن را در جاده های مازندران و گیلان هم دیده باشید اما ماهی ها مثل هم نیستند. ماهی های بزرگ و پهن که روی بندی بر سر چوب آویخته شده اند از نوع گرمابی هستند و از مراکز پرورش آبزیان گلستان می آیند. البته به گفته فروشنده، اینها نمونه است و اگر خریدار باشید آدرس پرورش ماهی را به شما می دهد تا سراغش بروید.

رامیان از شهرهای زیبای گلستان است که فاصله کوتاهی تا گنبدکاووس دارد و باید قبل از رسیدن به آزادشهر جاده را از همان جایی که تابلوی ورودی رامیان دیده می شود داخل بروید. رامیان شهری است که تابستان هایی به نسبت خنک تر دارد و طبیعت کوهستانی و زیبای آن طوری است که هر مسافری را مجذوب خود می کند. در سال های اخیر با معرفی جاذبه های گردشگری این شهر و راه اندازی سایت پرواز پاراگلایدر، گردشگران زیادی از شهرهای دور نیز پایشان به رامیان باز شده است. حالا این شهر کوچک و دوست داشتنی آماده نوروز می شود، گرچه از همین حالا هم انگار بهار به رامیان آمده و شاهدش شکوفه های صورتی و سفیدی است که بهار را در اسفند آورده اند و رنگ ها را بر بستر سبز پاشیده اند.

اینجا از هر کسی بپرسید برای گردش کجا بروم، آدرس گل [گول] رامیان را می دهد؛ چشمه ای بیضی شکل و سبز که استخری طبیعی است که در مسیر جاده رامیان-النگ قرار دارد و به آن «کبود استخر» هم می گویند. کمی مانده به چشمه صدای موسیقی ترکی به گوش می رسد. ساکنان منطقه عمدتا ترک زبان و از ایل گرایلی هستند و «گول» در ترکی به معنای دریاچه یا منطقه ای گود و عمیق است که آب در آن جمع می شود و در اندک مواردی معنی چشمه جوشان نیز می دهد.

چند پسربچه نوجوان برای سوار شدن روی تابی بلند که کنار دریاچه آویخته شده با هم بگو مگویی دوستانه می کنند و آخر سر یکی شان روی تاب می نشیند و عقب عقب می رود تا خیزی بلند بردارد. صدای خنده و شادی بچه ها به هوا می رود و با صدای خواننده درهم می آمیزد. وقت ناهار است و بوی کباب در فضا پیچیده تا خاطره یک روز تعطیل را کنار چشمه گل جذاب تر کند. مردی خمیده کتری بزرگ را از روی منقل برمی دارد و چای دم می کند تا برای میهمان ها ببرد.

سایت پرواز پاراگلایدر رامیان هم حالا بین علاقه مندان این ورزش طرفداران زیادی پیدا کرده است. برای رسیدن به آن باید از تپه های الهادی بالا رفت و به منطقه ای فراخ رسید که پاراگلایدرها از آنجا می پرند و محل فرودشان در پایین دست و کنار جاده ای است که مسافران عبوری از رامیان به سمت شاهرود از آن می گذرند و تماشای سرنشینان پرنده های رنگی، آنها را به وجد می آورد.

20 کیلومتری شهر اینچه برون، بازارچه مرزی اینچه برون قرار دارد که از جاذبه های گردشگری گنبدکاووس و استان گلستان محسوب می شود. برای رسیدن به اینچه برون باید از جاده ای گذر کنید که علائم راهنمایی و رانندگی آن با دیگر جاده ها متفاوت است. اینجا خبری از کلزاهای زرد نیست، عوضش شترهایی کنار جاده دیده می شوند که گاهی سبز شدن ناگهانی شان ممکن است برای رانندگان خطرآفرین باشد و به همین دلیل تابلوهایی با طرح شتر کنار جاده به چشم می خورد تا به رانندگان هشدار دهد به محل تردد شترها نزدیک می شوند. کنار برخی تابلوها کمی کج شده که می گویند کار خود شترهایی است که گردن هایشان را با تابلوهای کنار جاده می خارانند و این آدم را می خنداند. به هرحال شترها خودشان جاذبه ای در این جاده محسوب می شوند و برای مسافران اتومبیل هایی که از این جاده می گذرند جالب توجه هستند.

برای آنها که از سفر فقط رسیدنش به مقصد را دوست دارند، جاده ها فقط محل گذرند اما برخی نیز جاده را بخشی از سفر می دانند و از این رو جاده ها می توانند خودشان به تنهایی مقاصدی گذرا و جذاب باشند که هرچند فرصتی کوتاه اما خاطره ای ماندگار از خودشان به جای می گذارند؛ خاطراتی که در عکس های موبایلی ثبت می شوند و زیبایی شان مثل جاده ها در طول سالیان امتداد می یابد.

برش

اینجا از هر کسی بپرسید برای گردش کجا بروم، آدرس گل رامیان را می دهد؛ چشمه ای بیضی شکل و سبز که استخری طبیعی است که در مسیر جاده رامیان-النگ قرار دارد و به آن «کبود استخر» هم می گویند. کمی مانده به چشمه صدای موسیقی ترکی به گوش می رسد. ساکنان منطقه عمدتا ترک زبان و از ایل گرایلی هستند و «گل» یا به عبارتی دقیق تر «گوئل» در ترکی به معنای منطقه ای گود و عمیق و پر از آب است.