آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
ورزشی
۱۳
سوژه روز

دومین حریف ایران در فروردین مشخص شد

بازی با تیم مربی سابق تیم ملی!

تیم ملی فوتبال ایران، این هفته سرمربی خود را شناخت و امیر قلعه نویی سکاندار هدایت یوزها شد تا این سرمربی باتجربه در آستانه 60 سالگی چالش جدیدی را تجربه کند. البته قلعه نویی پیش تر حضور در تیم ملی را تجربه کرده است اما حالا او در وضعیتی متفاوت، به عنوان جانشین کارلوس کی روش انتخاب شده و باید تیم ملی را برای حضور در جام ملت های آسیا 2023 آماده کند و مسیر دشواری را در مقابل خود می بیند.

مدیران فدراسیون فوتبال پیش از انتخاب سرمربی جدید، برای بهره وری حداکثری از تعطیلات فیفادی ماه مارس به دنبال هماهنگی برای انجام بازی دوستانه بودند و مذاکراتی در این زمینه صورت گرفت که در ابتدا گفته شد توافقات با فدراسیون های فوتبال روسیه و عراق برای انجام بازی تدارکاتی انجام شده اما در نهایت، عراقی ها حاضر به برگزاری مسابقه در تهران نبوده و به دنبال میزبانی در بغداد بودند که همین مساله چالش آفرین شده و سبب آن شد تا مصاف تدارکاتی تیم های ملی ایران و عراق لغو شود. اما روسیه درخواست فدراسیون فوتبال ایران برای برگزاری بازی دوستانه را پذیرفته و طبق توافقات انجام شده قرار است کاروان این تیم در نخستین روز از فروردین ماه 1402 وارد تهران شود تا سوم فروردین با ایران دیدار کند.

هر چند که هنوز زمان دقیق برگزاری این مسابقه از سوی فدراسیون فوتبال اعلام نشده اما با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان، احتمالا مسابقه دو تیم زیر نور و بعد از اذان مغرب در ورزشگاه آزادی تهران به انجام می رسد.

قلعه نویی هم قرار است از روز بیست و هشتم اسفندماه رسما کار خود را در کمپ تیم های ملی آغاز کند تا دور جدید اردوهای تیم ملی با حضور او آغاز شود و باتوجه به برنامه مسابقات بازیکنان لژیونر، آنها هم قرار است نهایتا تا اول فروردین ، خود را به کادرفنی جدید تیم ملی معرفی کنند. نکته ای که درخصوص ادامه برنامه های تیم ملی بعد از بازی با روسیه وجود دارد، تدارک برای بازی دوم دوستانه یوزها بود و مسئولان فدراسیون طی روزهای اخیر، مذاکراتی درخصوص برگزاری این بازی دوستانه انجام دادند که بر اساس آن مشخص شد کنیا دومین حریفی است که قرار است شاگردان قلعه نویی برابر آن به میدان برود. این کشور آفریقایی در رنکینگ فیفا در رتبه 101 قرار دارد و بتازگی دوران تعلیق خود را پشت سر گذاشته است. فدراسیون فوتبال کنیا نیز با صدور اطلاعیه ای در وب سایت رسمی خود، این خبر را تایید کرد. نکته جالب اینکه هدایت کنیا را انگین فیرات بر عهده دارد. سرمربی ترکیه ای - آلمانی که پیش از این سابقه هدایت سایپا و سپاهان را در کارنامه دارد و در تیم ملی ایران نیز دستیار علی دایی بود. فدراسیون فوتبال کنیا حتی فهرست 34 نفره ای از بازیکنان مورد نظر فیرات را برای دیدار با ایران اعلام کرده است که مایکل اولونگا سرشناس ترین شخص حاضر در این لیست است. از دیگر موارد جالب این بازی دوستانه این است که دیدار با ایران، نخستین بازی بین المللی برای کنیا، بیش از یک سال پس از تعلیق فوتبال این کشور توسط فیفا است. در پوستری که فدراسیون کنیا منتشر کرده، تاریخ این دیدار 28 مارس مصادف با هشت فروردین عنوان شده است.

برش

دو گزینه ایرانی کادر فنی تیم ملی مشخص شدند

با توجه به اینکه قرار است تمرینات تیم ملی فوتبال برای بازی تدارکاتی مقابل روسیه در فیفادی از 28 اسفندماه آغاز شود، امیر قلعه نویی سرمربی تیم ملی کشورمان روز سه شنبه از کمپ تیم های ملی و مجموعه پک بازدید کرد. در این بازدید، زمین تمرین و همچنین استقرار ملی پوشان در هتل مشخص شد. در مورد دستیاران قلعه نویی نیز همان طور که عنوان شده، سه دستیار خارجی مدنظر سرمربی تیم ملی قرار دارند که دستیار اولش از کشور پرتغال است که در دوره جام جهانی حضور داشته است. مربی بدنساز و مربی دروازه بان ها نیز خارجی هستند که روی تاوارس مربی گلرهای پیشین سپاهان گزینه پیوستن به کادر فنی تیم ملی است و فدراسیون فوتبال در حال مذاکره با باشگاه برزیلی است که تاوارس تحت قرارداد آنهاست. در میان گزینه های ایرانی، سعید الهویی دستیار قلعه نویی در گل گهر در کادر فنی تیم ملی حضور خواهد داشت و وحید هاشمیان به همراه یک نفر دیگر نیز جزو گزینه های ایرانی کادر فنی ژنرال هستند. البته اگر گل گهر بخواهد با دستیاران فعلی قلعه نویی تا پایان فصل ادامه دهد، الهویی پس از پایان بازی های تیم ملی در فیفادی به سیرجان بازمی گردد. قلعه نویی دیروز به سیرجان رفت تا برای دیدار مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی گل گهر مقابل فولاد روی نیمکت این تیم بنشیند و سپس به طور کامل از مجموعه گل گهر جدا خواهد شد.