آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
سیاسی
۲

حیاط دولت در پایان نشست روز گذشته هیات وزیران اعضای دولت با حضور در میان خبرنگاران به پرسش های آنان پاسخ دادند

سخنگوی دولت: ساعت رسمی کشور دیگر تغییر نمی کند

در آخرین چهارشنبه سال جاری، هیات وزیران اخباری از دستاوردهای مهم را با خبرنگاران در میان گذاشتند. وزیر نفت از افتتاح یک پتروپالایشگاه و خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار و سواحل مکران در چند روز آینده خبر داد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای در تصفیه شیرابه ها. در ادامه گزارشی از این رویداد را می خوانید؛

اوجی: افزایش 4 میلیونی ظرفیت تولید بنزین کشور

وزیر نفت اعلام کرد که در چند روز آینده یک مجتمع پالایشگاهی به ظرفیت 210 هزار بشکه و به ارزش 1.1 میلیارد دلار افتتاح می شود که ظرفیت تولید بنزین را در پالایشگاه آبادان از 10 میلیون لیتر به 14 میلیون لیتر افزایش می دهد. به گفته جواد اوجی، این پتروپالایشگاه در فاز 2 پالایشگاه آبادان قرار دارد که در آغاز دولت سیزدهم 64 درصد پیشرفت داشت و بقیه آن نیز تکمیل شد. وی با بیان اینکه این پتروپالایشگاه علاوه بر تولید سوخت، گازوئیل و بنزین، محصولات خوراک پتروشیمی ها را هم تامین می کند و 100 درصد دولتی است، اضافه کرد: همچنین با افتتاح این پتروپالایشگاه، میزان تولید گازوئیل نیز از 15 میلیون لیتر به 18 میلیون لیتر خواهد رسید، ضمن آنکه تولید نفت کوره یا مازوت کاهش یافته و به 38 درصد می رسد. اوجی با بیان اینکه دو هفته پیش فاز 14 پالایشگاه پارس جنوبی که ظرفیت پالایش گاز کشور را 50 میلیون متر مکعب افزایش می دهد افتتاح شد: خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار و سواحل مکران تا چند روز آینده به بهره برداری می رسد که طول این خط لوله 270 کیلومتر است. به گفته وزیر نفت، در دولت سیزدهم تاکنون 31 پروژه نیمه تمام به ارزش 12 میلیارد دلار به اتمام رسیده و افتتاح شده است.

مرتضوی: تعیین دستمزد کارگران تا اوایل هفته آینده

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبرداد که همه صندوق های بازنشستگی تحت پوشش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تمام مطالبات جامعه هدف و حتی معوقات سنوات را هم پرداخت کرده اند. سیدصولت مرتضوی افزود: هم حقوق بهمن و هم عیدی و هم معوقات سنواتی پرداخت شده است و در فرصت مناسب حقوق اسفندماه هم واریز می شود. وی همچنین با اعلام اینکه تاکنون بیش از 30 هزار فروشگاه به سامانه کالابرگ الکترونیکی متصل شده اند، درخصوص سازکاراستفاده از کالابرگ الکترونیکی توضیح داد: مردم می توانند تقریبا یک ماه زودتر از زمان واریز نقدی یارانه نسبت به خرید اعتباری در طرح کالابرگ الکترونیکی اقدام کنند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص تعیین حداقل دستمزد کارگران نیز توضیح داد: در زمینه تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران هم کمیته تعیین مصادیق جلسات مختلفی برگزار کرد و هم شورای عالی کار در هفته جاری تشکیل جلسه داد که مشترکات بسیاری را به همراه داشت. در چند مورد هم کار به کارگروه های تخصصی واگذار شد. امیدوارم تا اوایل هفته آینده تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران مشخص شود.

زارع پور: افزایش سرعت اینترنت تا 40 برابر

زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه این وزارتخانه برای افزایش سرعت اینترنت 30 تا 40 برابری در استان ها خبرداد و گفت: از زمانی که طرح فیبر نوری برای کسب و کارها آغاز شده، سرعت 800 تا 900 مگابایتی به مشتریان داده شده است که امیدواریم سرعت های چند صد مگابایت بر ثانیه ارائه کنیم. وزیر ارتباطات، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خط شما بدون فیلتر است، گفت: خیر؛ خط من هم مانند سایر مردم است. وی درباره برخی مشکلات در پیام رسان های داخلی نیز با بیان اینکه پیام رسان های داخلی دست کمی از نرم افزارهای خارجی ندارند، اضافه کرد: خودمان نباید خودمان را تحقیر کنیم، ممکن است اشکالی هم وجود داشته باشد؛ کما اینکه دو هفته پیش واتس اپ هم چند روز دچار اختلال بود، اما روند کلی پیام رسان های داخلی رو به رشد است.

خزعلی: کارشکنی سازمان ملل در پیام ویدیویی

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در توضیحاتی پیرامون حواشی پیام ویدیویی برای نشست کمیسیون مقام زن، با بیان اینکه با وجود لغو حق رای و عضویت ما در کمیسیون مقام زن سازمان ملل، می توانیم در این نهاد شرکت کنیم، اظهارکرد: از قبل قرار بود به صورت مجازی سخنرانی خود را ارائه بدهم، اما پس از چند بار رفت و برگشت به سازمان ملل، در نهایت گفتند نمی توانیم این سخنرانی را با دو صدا یعنی زیرصدای فارسی و ترجمه انگلیسی، پخش کنیم. انسیه خزعلی افزود: در نهایت اعلام شد اگر صدای فارسی از سخنرانی حذف نشود، پخش نخواهد شد. وی با بیان اینکه این پروتکلی بود که امسال قرار دادند و شامل کشورهای دیگر نیز می شد، اظهارکرد: بر همین اساس همکاران ما نیز به سرعت صدای فارسی را حذف و سخنرانی را به سازمان ملل ارسال کردند. بنابراین بحث ها و دروغ پراکنی ها درباره دوبله و مواردی از این دست، ناشی از خالی بودن دست شان است.

اسلامی: 130 دستاورد تحقیقاتی، فناوری و صنعتی

رئیس سازمان انرژی اتمی از وجود 130 دستاورد تحقیقاتی، فناوری و صنعتی در این سازمان خبرداد و گفت این میزان دستاورد و این میزان نتیجه گرایی در طول عمر سازمان انرژی اتمی تجربه نشده بود. محمد اسلامی افزود: هر برنامه ای که در سال 1401 در سازمان انرژی اتمی طراحی شده بود، اجرا شد.

سلاجقه: استفاده از انرژی هسته ای برای تصفیه شیرابه ها

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای تفاهمنامه این سازمان با سازمان انرژی اتمی از سال آینده خبرداد که براساس یکی از مفاد آن، از پلاسما در تصفیه شیرابه ها استفاده می شود. علی سلاجقه افزود که این طرح به صورت آزمایشی، در منطقه سراوان استان گیلان اجرا می شود. وی با اشاره به اینکه می توان از صنعت هسته ای در موضوع فرسایش محیط زیست نیز بهره برد، اضافه کرد: یکی از ظرفیت های مورد استفاده انرژی هسته ای در زمینه فرسایش خاک، سزیم 137 است که به عنوان یک ماده رادیواکتیو مصنوعی در طبیعت یافت نمی شود. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه میزان سزیم137 خاک رابطه ای مستقیم با شکل توزیع و میزان نزولات جوی دارد، توضیح داد: در برآورد و روندیابی فرسایش و یافتن محل برداشت، رسوب گذاری و انتقال، آبی یابی و رودخانه ها هم از صنعت هسته ای استفاده می شود، بنابراین ظرفیت های صنعت هسته ای برای مباحث آب و خاک بسیار بالاست. معاون رئیس جمهور این نکته را نیز یادآور شد که از پرتوهای هسته ای در بحث پوشش گیاهی، رادیوتراپی، رادیودرمانی و نیز در مباحث مربوط به جانوران و گیاهان استفاده می شود.

بهادری جهرمی: ساعت رسمی کشور تغییر نمی کند

سخنگوی دولت با بیان اینکه مطابق مصوبه مجلس، ساعت رسمی کشور دیگر تغییر نمی کند، اظهارکرد: اما در مورد ساعت کاری کارکنان، با توجه به منطقه و جغرافیا، دولت می تواند ساعت کاری کارکنان را تغییر دهد. علی بهادری جهرمی افزود: بر این اساس، ساعت آغاز به کار ادارات، سازمان ها و مراکز تابعه تا پیش از آغاز به کار در سال جدید ابلاغ خواهد شد. سخنگوی دولت در تشریح مصوبه روز گذشته هیات وزیران، مبنی بر اصلاحات آیین نامه صدور و تمدید کارت های بازرگانی، گفت: بر اساس این اصلاحات، صادرکنندگان نمونه و ممتاز می توانند با مهلت پنج ساله کارت بازرگانی دریافت کنند، سقف ارزشی واردات نیز افزایش یافت و به صورت رتبه بندی توزیع می شود، به طوری که با اعتبارسنجی و رتبه بندی دارندگان کارت های بازرگانی سقف واردات تعیین می شود که شاخص هایی چون سوابق عملکردی فرد و وضعیت فعالیت تولیدی یا خدماتی نیز در آن موثر است. علی بهادری جهرمی، هدف از این اصلاحات را ایجاد مشوق های قانونی برای صادرات و نیز فعالیت های اقتصادی مولدتر دانست و افزود: تغییر دیگر در این زمینه کاهش حداقل سن اشخاص حقیقی از 23 سال به 20 سال بود تا فضای بهتری برای فعالیت جوانان فراهم شود، همچنین شرط داشتن کارت پایان خدمت برای داشتن کارت بازرگانی حذف شد. وی اضافه کرد: بر اساس یکی دیگر از مصوبات هیات وزیران، مادران خانه دار ساکن مناطق روستایی و عشایری که دارای سه فرزند و بیشتر هستند، در صورتی که نرخ رشد در آن منطقه زیر نرخ رشد مورد نظر باشد، تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار می گیرند و حق بیمه آنان را دولت پرداخت می کند.