آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
خودرو
۱۶

جهان خودرو

تمدید تعطیلی جنرال موتورز در مکزیک

دنیای اقتصاد : جنرال موتورز توقف تولید در کارخانه کامیون مکزیک را به دلیل مشکل زنجیره تامین تمدید کرد. به گزارش ایسنا، جنرال موتورز اعلام کرد کارخانه مونتاژ سیلاو در مکزیک که وانت های شورولت و جی ام سی را تولید می کند، به دلیل مشکل زنجیره تامین موقت نامشخص، تولید خود را تا 20 مارس تمدید خواهد کرد.

بزرگ ترین خودروساز ایالات متحده قبلا اعلام کرده بود که تولید خود را از 4 تا 12 مارس در کارخانه مرکزی مکزیک به دلیل مشکل زنجیره تامین متوقف می کند. این خودروساز گفت با تامین کنندگان برای حل مشکل زنجیره تامین همکاری می کند و قصد دارد هفته آینده تولید را از سر بگیرد. جنرال موتورز از بیان علت اجتناب کرد اما گفت این موضوع به تراشه های نیمه هادی مرتبط نیست. بر اساس گزارش رویترز، پل جاکوبسون، مدیر مالی جنرال موتورز، در ماه ژانویه گفت این خودروساز همچنان با برخی مشکلات زنجیره تامین و لجستیک مواجه اما روال همچنان عادی است. سهام جنرال موتورز سه شنبه 5/ 0درصد کاهش یافت و به 60/ 35دلار رسید.

تعویق شروع فعالیت وین فست در آمریکا

دنیای اقتصاد : خودروساز ویتنامی وین فست روز جمعه اعلام کرد طرح خود را برای شروع فعالیت کارخانه خودروهای الکتریکی در ایالات متحده تا سال 2025 به عقب خواهد انداخت. واحد کنگلومرا وین گروپ JSC طرح ساخت یک کارخانه 4میلیارد دلاری خودروهای برقی را در شهر چاتم کارولینای شمالی در 712 هکتار زمین در مارس سال گذشته با هدف راه اندازی برای ژوئیه 2024 اعلام کرد. وین فست در بیانیه ای درباره این تاخیر گفت: ما به زمان بیشتری برای تکمیل مراحل اداری نیاز داریم.

هنگامی که این مرکز خودروهای برقی وین فست را مونتاژ کند، مشتریان ممکن است مشوق هایی را بر اساس قانون کاهش تورم که توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، امضا شده است، دریافت کنند. وین فست ماه گذشته مجوز هوایی از مقامات محلی برای شروع ساخت و ساز دریافت کرد. این شرکت هنوز نیاز به مجوز از مهندسان ارتش ایالات متحده دارد که برای به حداقل رساندن آسیب به کیفیت آب و تالاب ها طراحی شده است. انتظار می رود این کارخانه بیش از 7 هزار شغل ایجاد و 150 هزار خودرو در سال تولید کند.

حذف 1100 شغل در فورد

دنیای اقتصاد : فورد قرار است هزار و 100 شغل را در کارخانه خود در والنسیا، اسپانیا حذف کند، زیرا تولید مدل های محبوب خود، یعنی مینی ون های S-Max و گلکسی را متوقف می کند. این حرکت به عنوان بخشی از اصلاحات اساسی این شرکت در خط تولید خودرو در اروپا انجام می شود که تمرکز آن را به سمت خودروهای شاسی بلند و خودروهای الکتریکی تغییر خواهد داد. خبر پایان تولید S-Max و گلکسی MPV سال گذشته اعلام شد و قرار است در آوریل عملی شود.

سال گذشته، فورد تولید خودروی سایز متوسط موندئو را در والنسیا متوقف کرد که این نیز بخشی از طرح بازسازی این شرکت بود. اقدام فورد، چالش های پیش روی خودروسازان سنتی را نشان می دهد، زیرا آنها به سمت مدل های حمل ونقل پایدارتر و کارآمدتر حرکت می کنند. تصمیم فورد برای اخراج گسترده، منعکس کننده انطباق این شرکت با خودروسازی در حال تحول، به ویژه از نظر تغییر به سمت خودروهای الکتریکی است. با ساده سازی پیشرانه های EV، کار مهندسی کمتری مورد نیاز است که منجر به حذف 2800 موقعیت مهندسی شد. هزار شغل باقیمانده از وظایف اداری، بازاریابی، فروش و توزیع حذف خواهند شد، زیرا فورد می خواهد عملیات خود را ساده کند.