آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۲۳۲۶۶
صفحه اول
۱

با بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه آبادان

ظرفیت پالایشی کشور بدون برجام و FATF - دویست و ده هزار بشکه در روز افزایش می یابد

فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان در اوج تحریم های اقتصادی با طراحی، ساخت و نصب بزرگ ترین واحد تقطیر در منطقه غرب آسیا و ظرفیت 210 هزار بشکه در روز، فردا با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری می رسد.

در حالی که اقتصاد کشورمان تحت شدیدترین تحریم های خارجی قرار دارد، اما متخصصان داخلی با استفاده از ظرفیت های موجود فنی و مالی هر روز افتخار تازه ای می آفرینند. در همین زمینه پروژه های نیمه کاره متعددی در دولت سیزدهم در سال 1401 انجام شده که از مهم ترین آنها فاز 14 پالایشگاه پارس جنوبی بوده است. برخلاف ادعاهای برخی مسئولان قبلی و رسانه های حامی آنها، پیشرفت های اخیر با وجود تحریم و بدون توجه به محدودیت های FATF به دست آمده و در جدیدترین مورد هم فاز دوم توسعه پالایشگاه آبادان به مرحله بهره برداری رسیده است.

در همین زمینه جواد اوجی، وزیر نفت دیروز با اشاره به سالروز ملی شدن صنعت نفت، خبر داد: دو هفته پیش افتتاح فاز 14 پارس جنوبی را داشتیم که 50 میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایش گاز کمک می کند و روز جمعه با افتتاح فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان روزانه 210 هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین فرآورش می شود.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه در پالایشگاه آبادان فاز دو با ارزش 1.1 میلیارد دلار به بهره برداری می رسد، ادامه داد: این پالایشگاه در شروع دولت سیزدهم 64 درصد پیشرفت داشته و اکنون این پتروپالایشگاه که تولید سوخت بنزین و گازوئیل و تولید محصولات خوراک پتروشیمی های آبادان و بندر امام را برعهده دارد، تکمیل شده است. این پالایشگاه صددرصد دولتی است و هفت هزار نفر در آن مشغول به کار هستند.

افزایش 4 میلیون لیتری بنزین

اوجی گفت: با شروع این پالایشگاه تولید بنزین از 10 به 14 میلیون لیتر و گازوئیل هم از 15 به 18 میلیون لیتر خواهد رسید. همچنین با راه اندازی این پالایشگاه شاهد کاهش نفت کوره و مازوت خواهیم بود.

وی ادامه داد خط لوله انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار و سواحل مکران آماده بهره برداری است که در چند روز آتی تا قبل از عید نوروز افتتاح می شود. 270 کیلومتر طول این خط لوله بوده است و 410 میلیون دلار سرمایه گذاری در آن انجام شده است. این پروژه در استان سیستان و بلوچستان 39 هزار و 200 خانوار شهری و بیش از 480 روستا را پوشش می دهد.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: ما 12 میلیارد دلار پروژه های نیمه کاره در دولت سیزدهم را در سال 1401 انجام دادیم که از مهم ترین آن فاز 14 پالایشگاه پارس جنوبی بود، 31 پروژه نیمه تمام در 1401 را تکمیل کردیم.

پالایشگاهی با ویژگی های خاص

گفتنی است پالایشگاه آبادان به عنوان نخستین پالایشگاه نفت خاورمیانه با قدمت 110 ساله یکی از قطب های مهم پالایشی کشور به شمار می آید اما به علت قدمت و فرسودگی روی برخی از واحدهای آن، نو سازی و به روزرسانی با استفاده از تکنولوژی های روز ضروری و اجتناب ناپذیر بود.

به همین منظور جایگزینی و نو سازی این پالایشگاه در دو مرحله صورت گرفته است که مرحله اول با احداث مجموعه جدید پالایشی 150 هزار بشکه در روز در فاز یک سال 1384 به بهره برداری رسید. مرحله دوم با احداث مجموعه جدید پالایشی با ظرفیت 210 هزار بشکه در روز با عنوان طرح توسعه و تثبیت ظرفیت به پالایشگاه آبادان در فاز دو از تیرماه 1396 شروع شد و بخش نخست آن در آذرماه 1401 به بهره برداری رسید و ظرفیت نهایی پالایشگاه در 360 هزار بشکه در روز تثبیت شد.

استفاده از توان مهندسان داخلی میزان سرمایه گذاری فاز دو مبلغی حدود

دو میلیارد و 600 میلیون یورو تعیین شده بود اما به دلیل عدم تحقق کل مبلغ فاینانس فاز 2 به دو بخش تقسیم شد و از اعتبار اولیه آن بالغ بر یک میلیارد یورو به بخش نخست فاز دو اختصاص یافت اعتبار اسنادی مرحله نخست فاز دو در تاریخ 20 مهرماه سال 1396 گشایش یافت اما با توجه به تحریم های بین المللی پرداخت منابع مالی طرح به مدت 13 ماه به تاخیر افتاد.

بخش نخست این طرح در فاز دو با انعقاد قراردادی با مشارکت کنسرسیوم شرکت طراحی و ساخت نفت و یک شریک خارجی به کارفرمایی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران آغاز شد. این فاز شامل 18 واحد فرآیندی است که به علت بیماری کرونا و عدم حضور شریک خارجی طراحی، ساخت و نصب بخش عمده تجهیزات این طرح توسط متخصصان، سازندگان و پیمانکاران ایرانی صورت گرفت.

اشتغالزایی برای 7000 بومی

برای طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان (فاز2) در بخش نهایی معادل 1.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است، نو سازی و تثبیت واحد پالایشی به ظرفیت 210 هزار بشکه در روز، احداث یک ردیف جدید پالایشی به ظرفیت 210 هزار بشکه در روز، ارتقای کیفیت محصولات تولیدی براساس استاندارد یورو 5 و کاهش آلاینده های زیست محیطی، کاهش درصد تولید مازوت از 45 درصد به 26 درصد، افزایش تولید 53 درصد گازمایع و 23 درصد نفت گاز و 6 درصد بنزین و ایجاد اشتغال مستقیم برای 7000 نفر از بومیان محلی جزو ماحصل این طرح بوده است.

هدف از اجرای این طرح تکمیل زنجیره ارزش، کاهش آسیب پذیری کشور در برابر تحریم ها از طریق تبدیل نفت خام و میعانات گازی به فرآورده های نفتی و با توجه به روند مصارف داخلی فرآورده های نفتی، موضوع توسعه ظرفیت پالایشی کشور و نیز ارتقای کیفیت فرآورده های نفتی در اولویت های وزارت نفت است و بر این اساس فاز دوم طرح نو سازی و تثبیت پالایشگاه آبادان با حضور رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.