آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۵۶۹۴
خودرو
۱۶

رویداد

45 هزار خودرو به بلاروس صادر می شود

ایرنا : وزیر صنعت، معدن و تجارت از توافق با بلاروس در حوزه صنعت خودرو خبر داد و گفت: بر اساس توافق امضاشده، 45هزار دستگاه خودرو تا سه سال آینده به بلاروس صادر می شود. سیدرضا فاطمی امین روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر رئیس جمهور بلاروس به تهران و امضای نقشه راه و هفت سند همکاری بین دو کشور گفت: خوشبختانه توافق های بسیار خوبی بین تهران و مینسک شکل گرفته و تا حدی هم عملیاتی شده است. فاطمی امین همکاری در حوزه خودرو بین دو کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: توافق بسیار خوبی برای صادرات 45هزار خودرو در طول دو تا سه سال آینده به بلاروس امضا شده که نزدیک 450میلیون دلار ارزش این قرارداد است.

«فربد زاوه» کارشناس برجسته صنعت خودرو درگذشت

دنیای اقتصاد : فربد زاوه کارشناس شهیر صنعت خودرو روز گذشته به دلیل عارضه مغزی درگذشت. وی چهره ای شناخته شده در رسانه های کشور بود و بی پروا سیاست های خودرویی را مورد انتقاد قرار می داد. اظهارنظرهای کارشناسی زاوه موردتوجه بسیاری از دست اندرکاران صنعت خودرو و رسانه ها قرار داشت. این در شرایطی است که صراحت لهجه وی مخاطبان زیادی را جذب خود کرده بود.

این کارشناس و فعال بازار خودرو از اوایل دی ماه به دلیل عارضه مغزی در کما به سر می برد و سرانجام پس از گذشت حدود سه ماه ، دیروز چشم از جهان فروبست. زاوه 44 ساله بود و در بسیاری از شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر فعال بود و مشکلات خودرویی را با راهکارهای خاص خود به اشتراک می گذاشت . «دنیای اقتصاد» این ضایعه دردناک را به خانواده مطبوعات، صنعت خودرو و خانواده وی تسلیت می گوید.

امداد مشترک نوروزی ایران خودرو و سایپا کلید خورد

دنیای اقتصاد : ایران خودرو و سایپا روز گذشته طرح مشترک امداد نوروزی خود را افتتاح کردند. شروع این طرح از دیروز تا 14 فروردین ماه 1402 خواهد بود. نکته قابل توجه در امداد نوروزی امسال خودروسازان این است که هزینه ایاب وذهاب سرویس های امدادی رایگان خواهد بود. طی این مدت 521 نمایندگی (215 نمایندگی سایپا و 306 نمایندگی ایران خودرو) فعال خواهند بود. 230 شهرستان تحت پوشش خدمات ثابت هستند و تعداد اکیپ های شیفت های امدادی در مجموع 3300 است که 2500 اکیپ امدادگران ایران خودرو و 800 اکیپ امدادگران سایپا هستند.1431 شهر و روستای تحت پوشش خدمات امدادی هستند وتمام جاده های اصلی و فرعی بین شهری کشور تحت پوشش امداد خواهند بود. ناوگان های امدادی سیار در 100 نقطه بین شهری به صورت استقرار مشترک مستقر خواهند بود.

طبق پیش بینی های صورت گرفته، احتمال داده می شود که بیش از 130هزار پذیرش خدمات ثابت در نمایندگی ها، بیش از 110 پذیرش خدمات سیار توسط امدادگران و بیش از 400هزار ارائه خدمات ارتباطی در این مدت صورت پذیرد. پشتیبانی ارائه خدمات و امداد طرح نوروزی در قالب ارائه خدمات دو شیفت و شیفت طولانی در نمایندگی مراکز پرتردد، افزایش ظرفیت های پذیرش و پذیرش شبانه روزی موارد امدادی، تامین سبد قطعات یدکی موردنیاز نمایندگی ها و امدادگران پیش از اجرای طرح، ایجاد سازوکارهای ارسال سریع قطعات موردنیاز نمایندگی ها و امدادگران کشیک های ستادی در پشتیبانی فنی و عملیاتی طرح خواهد بود.

چرا برخی متقاضیان خودروهای وارداتی حذف شدند؟

ایسنا : پس از اعلام نتایج نوبت خودروهای وارداتی، افراد بسیاری اعلام کردند که از لیست متقاضیان حذف شده اند و سخنگوی وزارت صمت دلایل حذف برخی متقاضیان خودروهای وارداتی را توضیح داد. قرعه کشی برای تعیین لیست نوبت افراد متقاضی خودروهای وارداتی روز یکشنبه (21 اسفندماه) در محل وزارت صمت انجام شد و سپس نتایج روز بعد از آن (دوشنبه) اعلام شد؛ درنهایت ثبت نام کنندگان از ساعت 9 روز دوشنبه می توانستند از زمان نوبت تعیین شده برای تحویل خودروهای خود از طریق فایل شخصی خود در سامانه saleauto.ir مطلع شوند. اما تعداد بسیاری اعلام کردند از لیست متقاضیان خودروهای وارداتی حذف شده و نوبت تخصیص به آن ها تعلق نگرفته است.

در این رابطه، امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، دلایل این حذف تعدادی از متقاضیان را تشریح کرد: پس از نوبت دهی به متقاضیان خودروهای وارداتی برخی متوجه حذف خود از سامانه شدند که مهم ترین دلایل آن بدین شرح است: تکمیل نشدن فرآیند وکالتی کردن حساب، تکمیل نشدن فرآیند ثبت نام، دارا نبودن یکی از شرایط عمومی (همچون پلاک فعال، تطابق کد ملی با شماره تلفن متقاضی و...)، نبود موجودی کافی در حساب وکالتی و... وی افزود: در حال حاضر گزینه انصراف فعال است و بانک ها موظف هستند که بلافاصله نسبت به رفع انسداد وجه افرادی که انصراف می دهند، اقدام کنند. منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل ونقل وزارت صمت، نیز در این رابطه تصریح کرد: برخی افراد هم در تعامل بانک ها توافق کردند که به صورت گواهی سپرده حساب وکالتی را تعریف و به جای واریز حقیقی 500میلیون تومان، سپرده کاغذی گذاشته اند؛ استعلام نهادهای مربوطه از بانک مرکزی در مورد حساب این افراد، رد اعلام شده است. بنابراین از لیست نوبت خودروهای وارداتی حذف شدند.

هدف نهایی واردات خودرو

ایسنا : یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن ابراز امیدواری برای ادامه واردات خودرو در سال 1402 گفت: هدف از این مصوبه تنها واردات نیست بلکه این است که تولیدات خودرو در کشور به روز شده و همچنین رقابت میان قطب های دیگر خودروسازی ایجاد شود. الله وردی دهقانی در رابطه با موضوع واردات خودرو بیان کرد: ما واردات خودرو را برای تنظیم بازار و مدیریت حوزه عرضه و تقاضا، منافع مردم، رعایت استانداردها و ایجاد رقابت مصوب کرده بودیم که در حال انجام است. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه واردات خودرو هر چند دیر ولی شروع شده است، گفت: امیدواریم این روند ادامه پیدا کند و برای سال 1402 هم مصوب کردیم همین روند با توجه به فرسودگی ماشین آلات در کشور، برای ورود ماشین آلات و خودروهای زیر 5 سال کارکرد اجرا شود و مجلس این مجوز را در بودجه 1402 به دولت داده است. دهقانی تصریح کرد: البته هدف از این مصوبه تنها واردات نیست بلکه این است که برای تامین نیاز و تقاضای داخل کشور به صورت میان مدت و درازمدت باید کمک کنیم تا تولیدات خودرو در کشور به روز شده و همچنین رقابت میان قطب های دیگر خودروسازی ایجاد شود که این هدف نهایی خواهد بود.