آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
سیاسی
۳

دیگه چه خبر؟

شکایت خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی از اسماعیلیون بابت کلاهبرداری

خبر اول اینکه، برخی از خانواده های کشته شدگان هواپیمای اوکراینی، بابت سوء استفاده های مالی و مسائل مطرح شده بر سر نحوه هزینه کرد منابع این انجمن، شکایت خود را در دادگاهی در کانادا ثبت کرده اند. برخی از این شاکیان، مشخصا حامد اسماعیلیون، سخنگوی این انجمن را مورد سوال قرار داده و او را مسئول هزینه غیرشفاف و چه بسا سوءاستفاده مالی از این منابع کرده اند. اخبار این شکایت پس از آن مطرح می شود که به تازگی حامد اسماعیلیون از سخنگویی انجمن خانواده های جانباختگان هواپیمای اوکراینی استعفا داده است. از این رو برخی این گمانه را مطرح کردند که استعفای وی، نوعی اقدام پیش دستانه و با هدف فرار از پاسخگویی بوده است. یکی از شکات عنوان کرده است که انجمن به درخواست های مکرر او برای پاسخگویی در این زمینه توجهی نکرده است.

سانسور تظاهرات لهستانی ها در توئیتر

خبر دیگر اینکه، توئیتر که مدعی آزادی بیان و گسترش اطلاعات در جهان است، اخبار مربوط به تظاهرات ضدجنگ لهستانی ها را سانسور کرد. بنابراین گزارش ها، این سانسور، مشخصا در کشور آلمان صورت گرفت. به این ترتیب که اگر کاربری از مبدا آلمان وارد توئیتر شود، توئیتر با این ادعا که محتوای منتشر شده مغایر قوانین آلمان است، مانع از انتشار آن برای کاربران می شود. این درحالی است که لهستانی ها صرفا این شعار را مطرح کرده بودند که «این جنگ ما نیست و ما نمی خواهیم در این جنگ کشته شویم.» اما گویا توئیتر نمی خواهد این شعار به گوش کاربران کشورهای عضو ناتو برسد.

سازمان ملل: از توافق ایران وعربستان استقبال می کنیم

شنیدیم که، «هانس گروندبرگ» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن گفت: شاهد گسترش تحرکات دیپلماتیک منطقه ای و تغییر مهم در چهارچوب و عمق رایزنی ها هستیم. به گزارش تسنیم، نماینده دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد تلاش های دیپلماتیک گسترده برای پایان دادن به جنگ یمن ادامه دارد. وی در ادامه گفت : از توافق عربستان سعودی و ایران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک با میانجیگری چین استقبال می کنیم.

اعلام حضور روحانی پس از هر افتتاح رئیسی

دست آخر اینکه،پس از هر افتتاح یا اتمام پروژه ها در دولت سیزدهم که برخی از آنها جزو پروژه های نیمه تمام به ارث رسیده برای دولت محسوب می شود، روحانی و حامیانش هم اعلام حضور می کنند. ماجرا پس از آن شدت گرفت که حامیان و اطرافیان رئیس دولت سابق، یک کانال تلگرامی راه انداخته تا مثلا مواضع و نشست های روحانی را پوشش دهد. اما بتازگی این کانال تلگرامی تغییر خط مشی داده و تلاش می کند تا دستاوردهای دولت سیزدهم را به نام دولت سابق بزند. به عنوان نمونه این کانال در اقدامی سیاسی عضویت ایران در شانگهای را نتیجه برجام معرفی کرده است. این در حالی است که برجام در سال 94 امضا و در سال 97 با خروج امریکا از برجام نقض شد.یا در موردی دیگر همزمان با افتتاح فاز طرح آبرسانی به دریاچه ارومیه این کانال تلگرامی با هشتگ «از آن هشت سال» این اقدام را نیز به نام خود معرفی کرد. گرچه دولت سیزدهم بارها اعلام کرده که اولویت خود رابر اتمام پروژه های نیمه تمام دولت های گذشته که برخی ده ها سال از زمان آغاز آن می گذرد گذاشته است اما این اقدامات سیاست زده دولتمردان سابق جای تامل دارد. بهتر است دولتمردان سابق به جای فاکتور کردن اقدامات کنونی از خدمات خود در هشت سال زمامداری قوه مجریه سخن بگویند.