آرشیو پنج‌شنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، شماره ۸۱۵۱
جهان
۴
اوراسیا

نخستین تقابل مستقیم امریکا و روسیه در آغاز یک سالگی جنگ اوکراین

عملیات مشکوک پهپادی در دریای سیاه

زهره صفاری

خط و نشان های واشنگتن برای مسکو پس از سقوط پهپاد امریکایی در دریای سیاه که نخستین تقابل مستقیم دو کشور در جریان جنگ اوکراین به شمار می رود و همزمان پاسخ روسیه به آن، به باور ناظران ماهیتی جز تنش آفرینی و وارد کردن بحران شرق اروپا به مرحله جدیدی از تقابل ابرقدرت ها ندارد.به گزارش گاردین، این حادثه در حالی تقابل میان دو کشور را جدی تر نشان می دهد که هر دو کشور زرادخانه هایی با هزاران سلاح هسته ای در اختیار دارند و هر گونه حرکت اشتباه از یک طرف می تواند آسیب های جبران ناپذیری نه تنها به آنها بلکه به کل جهان وارد کند. سایت رادیوی ملی امریکا مدعی است که جت جنگنده سوخو-27 با بی احتیاطی به پهپاد امریکا برخورد کرده و باعث سقوط آن به دریا شده ، آن هم در حالی که تنها ماموریت این پهپاد شناسایی بوده است. در عین حال اما محدوده پروازی این پهپاد با رادارهای خاموش بر فراز جزیره کریمه و نزدیک مرزهای روسیه آن هم درست در زمانی که تنش ها میان مسکو و واشنگتن در اوج خود قرار گرفته ، اما و اگرهایی را درباره ادعای امریکا برای طرف روسی ایجاد کرده است. بسیاری از کارشناسان ابهام در این پرونده را نیز مانند انفجارهای نورد استریم می دانند که به رغم گمانه زنی های فراوان، پس از چندین ماه سرنخ هایی از عاملان آن و اهدافشان نشان داده شد.

به طوری که آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در نیویورک نیز آن را بدون شک یک اقدام محرک از سوی امریکا عنوان کرده است. وی در حالی که ادعای امریکا برای برخورد جت روسی با این پهپاد را به کلی تکذیب می کند، بر غیرقابل پذیرش بودن رفتار واشنگتن تاکید داشته و گفت: «اقدامات غیرقابل قبول ارتش امریکا در مجاورت مرزهای روسیه نگران کننده است. ما بخوبی از ماهیت چنین عملیات های شناسایی و روایت برخورد پهپادها مطلع هستیم. این اقدامات آن هم هزاران مایل دور از خاک امریکا چه معنایی می تواند داشته باشد؟ البته پاسخ کاملا روشن است، آنها به دنبال اطلاعاتی هستند که بتوانند در حملات بعدی کی یف علیه قلمرو و نیروهای روسیه استفاده کنند.» وی سپس خطاب به غربی ها افزود: «بگذارید منطقی به موضوع نگاه کنیم؛ اگر به طور مثال روسیه پهپادی را در نزدیکی نیویورک یا سان فرانسیسکو به پرواز درمی آورد، واکنش نیروی هوایی یا دریایی امریکا چگونه بود؟ امریکا بیش از 33 میلیارد دلار به کی یف کمک تسلیحاتی داشته است. تنها با نگاهی به این رقم می توان فهمید که امریکا در تنش آفرینی عمدی برای جنگ مستقیم دست پیش را گرفته است. در این شرایط ما هر گونه عملیاتی که در آن از تجهیزات و تسلیحات امریکایی بهره گرفته شده باشد، خشونت آشکار به شمار می آوریم.» این دیپلمات روس همچنین تاکید کرد که در این حادثه نه تنها جت شلیکی نداشته بلکه برخوردی نیز صورت نگرفته است و پهپاد امریکایی در مانور سریع خود از کنترل خارج شده و در برخورد با سطح آب نابود شده است.

فرصت طلبی اوکراین

پهپاد استفاده شده امریکایی در این ماموریت علاوه بر قدرت جاسوسی، قابلیت حمل موشک نیز داشته و در اوج تنش ها عملیات شناسایی را در دستور کار قرار داده است. در این میان اوکراینی ها نیز از این فرصت سوءاستفاده کردند و از سناریوسازی امریکا در ساقط شدن این پهپاد برای حمله به روسیه بهره بردند. اولکسی دانیلوف، دبیر کمیته امنیت ملی و دفاعی اوکراین در توئیتی در این باره نوشت: «حادثه ای که برای پهپاد امریکا افتاد، تنش آفرینی روسیه در دریای سیاه بود. این اتفاق همچنین سیگنالی از سوی پوتین بود تا آمادگی خود را برای گسترش دامنه درگیری ها نشان دهد.»

در این اتهام زنی، امریکا نیز ساکت نماند. به نوشته الجزیره، چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات های سنا نیز با تاکید بر اینکه ساقط شدن این پهپاد بی احتیاطی دیگری از سوی ولادیمیر پوتین و ارتش او بوده است، به رئیس جمهور روسیه حمله کرد و گفت: «می خواهم به آقای پوتین بگویم که دست از این رفتار بردار.»

در همین حال به نوشته رویترز، ناتو برای تقویت فرضیه دخالت روسیه در ساقط کردن این پهپاد و متهم کردن مسکو به تنش آفرینی، همراه امریکا و روسیه شد و کریستوفر کاوولی، فرمانده ارشد ناتو گفت: «این نخستین باری است که چنین سناریویی را از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین شاهد بودیم، چراکه ما بارها در یک سال گذشته در این مناطق پرواز داشته ایم و البته قصد توقف آن را نیز نداریم.»الیزابت برو، تحلیلگر ارشد موسسه امریکن اینترپرایز معتقد است: «موقعیت بسیار حساسی است، چراکه برای نخستین بار تقابل مستقیم امریکا با روسیه در بازه جنگ اوکراین علنی شده است.»

واشنگتن، نگران از طرح صلح چین

امریکا که در یک سال و چند ماه گذشته برای شکست روسیه، طرف اوکراینی را تقویت کرده است، با پیشروی های جدید مسکو حاضر به عقب نشینی سریع از سیاست هایش در شرق اروپا نیست. از سوی دیگر، سران واشنگتن نگران نقش آفرینی پکن در حل بحران اوکراین و واگذار کردن میدان صلح طلبی به رقیب آسیایی شان هستند. همین امر نیز جو بایدن را وارد میدان کرده و کاخ سفید برای میدان داری در این صحنه، از میزبانی چین و اوکراین برای مذاکره استقبال کرده است. این در حالی است که هراس از قدرت گرفتن پکن و تفوق روسیه به قدری برای امریکا شدت گرفته که در نشست اخیر با انگلیس و استرالیا بر تقویت تاسیسات زیردریایی سوخت هسته ای به توافقاتی دست یافت.

خبر پلاس

کاهش بودجه هوایی امریکا در خاورمیانه

پنتاگون امیدوار است با کاهش بخشی از بودجه نظامی خود در خاورمیانه، منابع مالی برای مقابله با چین در اقیانوس هند و آرام را افزایش دهد.

ایسنا به نقل از ایندیپندنت نوشت، یافته های وب سایت ایرفورس تایمز نشان می دهد، وزارت دفاع امریکا برای بودجه نیروی هوایی خود در خاورمیانه برای 2024، درخواست 7 میلیارد دلار اعتبار کرده که این مبلغ یک میلیارد و 600 میلیون دلار از بودجه فعلی این بخش در سال جاری کمتر است. براساس گزارش این وب سایت، کاهش بودجه نیروی هوایی امریکا می تواند بر حضور نظامی این کشور و عملیات های آن در عراق، سوریه و افغانستان تاثیر بگذارد.